Klaus, vůdce chudých levicových rebelů

Domácí
8. 10. 2013 15:23
Václav Klaus s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem v roce 2010.
Václav Klaus s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem v roce 2010.

Jakou roli bude v tuzemských volbách hrát Evropská unie? Podle kampaně většiny stran zanedbatelnou až žádnou. Na bruselské vařené nudli prostě utáhnout našince nejde, ať už je vztah partají k unii jakýkoli. Přesto však v předvolebním Česku nejde o téma úplně nezajímavé.

Nejnovější říjnový průzkum agentury STEM uvádí, že Evropské unii věří 40 procent občanů Česka, což je o dva body méně ve srovnání s letošním únorem a dlouhodobě jeden z nejnižších výsledků. Ještě hůř je na tom Evropský parlament. Jediné přímo volené evropské instituci věří pouze 35 procent lidí, stejně jako v únoru.

Evropa je Čechy, Moravany a Slezany zjevně viděna jako součást (z principu neoblíbeného) establishmentu. "Nedůvěru k EU i k Evropskému parlamentu vyjadřují častěji občané starší, lidé se vzděláním bez maturity, občané hůře materiálně zajištění, lidé levicově orientovaní, především stoupenci KSČM, a občané, kteří by nyní nevolili žádnou stranu," konstatují autoři průzkumu. Největší důvěru má EU u stoupenců TOP 09 (59 %) a ODS (54 %), nejmenší pak u voličů KSČM (28 %) a ANO Andreje Babiše (37 %). Jinými slovy, proti Bruselu jsou ti, kdo volí protestní strany nebo nikoho.

O hlasy v eurovolbách spadajících na příští rok se s předstihem přihlásil například LEV Jiří Paroubek, jenž za svou osobu sněmovní klání odpískal. V nesnesitelném napětí své příznivce udržuje již řadu měsíců exprezident a další "nekandidát" do národních voleb Václav Klaus. Aby nebylo mýlky (novináři všechno překroutí), bývalá hlava státu svůj názor komentovala při představení své nové knihy takto: "Já si opravdu myslím, že dříve nebo později celá Evropa opustí Evropskou unii a nechá pana Barrosa s van Rompuyem sedět v tom Bruselu a ten kontinent se bude vyvíjet úplně jinak." Klausův pobočník Petr Hájek byl jako obvykle otevřenější. Podle něj Klaus vyhlásil Evropské unii válku a reakce oponentů shrnul: "Zatímco Václav Klaus ji (válku) vyhlašuje pohodlnému evropskému koncentráku bez svobody a demokracie, naši kolaboranti ji vzápětí vyhlašují jemu."

Evropská unie a český zmatek

Ponechme stranou dřívější Klausovy výroky o tom, že Česko není Švýcarsko ani Norsko a k unii tak nemá alternativu. Podstatné je, že podle Klause je EU radikálně levicová a hlavně mocensky expandující. Ani jedno ale není pravda. Evropská politická integrace dostala (možná smrtelnou) ránu v roce 2005 tím, jak byl připraven návrh takzvané evropské ústavy, kterou Francouzi a po nich Nizozemci odmítli v referendech. Francouzské NE však zaznělo ze zcela jiných důvodů, než uvádí Klaus. Totiž proto, že podle obyvatel jedné ze dvou klíčových zemí unie euroústava zaváděla zjednodušeně řečeno příliš volného trhu (strach z polského instalatéra) a institucionalizovala rozklad sociálního státu. Evropskou ústavu pak nahradila v mnoha ohledech totožná Lisabonská smlouva, o dalším (původně plánovaném) posilování nadnárodních institucí směrem třeba až k federalizaci ale už nemohla být řeč.

V praxi je čím dál víc jasné, že za Evropu nemluví žádný "prezident" van Rompuy, ale především nejsilnější státy a z nich nejvíc Německo a jeho staronová kancléřka Angela Merkelová. Tedy šéfka země, na níž bude česká ekonomika závislá, i kdyby nakrásně žádná Evropská unie nebyla.

Když se vrátíme do předvolebně naladěné české kotliny, pak tu máme bývalého prezidenta, jenž bojuje proti něčemu, co se má úplně jinak, spolu s lidmi, kteří jsou frustrovaní především z české politické scény. Také v eurovolbách tedy bude o zábavu postaráno.

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ