David Vávra za horskou prémií

19. 5. 2017 05:00
David Vávra: věž Karel, Praha-Žižkov, 2000.
David Vávra: věž Karel, Praha-Žižkov, 2000.

Býval znám jen poměrně úzké skupině lidí, televize ho však učinila populárním i mimo řady skalních příznivců divadla Sklep. Architekt a nápaditý propagátor architektury David Vávra se rozhodl u příležitosti letošních šedesátých narozenin (nar. 9. 3. 1957) veřejně bilancovat svoje dosavadní architektonické dílo a potažmo i život.

Pátečník Jaromíra Slomka.Sám sobě - míněno obrazně - upéct dort, sám ho ozdobit svíčkami, sám je zapálit, sám je sfouknout a sám si zazpívat Hodně štěstí, zdraví...? Sebeoslavný akt, pro leckoho stěží myslitelný, neboť ležící už za hranicí trapnosti, připadá velkému dítěti Vávrovi zcela přirozený. A tak vznikla především obrázková knížka Běžet s domy (vydala GRADA Publishing, a. s., 160 str.).

Přestože Vávrův fotografický portrét zdobí knižní obálku, další snímek architektova obličeje přináší už strana 3. Obrátíme list - a Vávra na nás jukne zase. Jistě, je to jeho kniha, a tak si do ní může dát svůj portrét třeba stokrát. Další profesí je ostatně herec, tak co. Na začátku stojí jeho verše, tradičně jakoby insitní: "Architektura / Je denní hmotný chléb / Architektura / Měšťanský salón / Ba i Kristův chlév / Architektura / Na nočním stolku lampa / Architektura / V lese celta trempa / Architektury / Se celý život nezbavíš / Nakonec / Náhrobek Ti děti postaví." Proč ten přívlastek neshodný "celta trempa"? A oč se opírá jistota vyslovená pointou? Že by se mu jednou žádného náhrobku nemuselo dostat, pisatele snad ani nenapadlo. Najisto s ním počítá a je možné, že ho dětem pro jistotu předkreslí.

"David je David. Na nic si nehraje," charakterizuje architekta Lucie Havlová z Galerie Kuzebauch, připomínajíc, že Vávra své "jubileum slaví sérií výstav, které se v průběhu roku 2017 uskuteční na různých místech". Adam Gebrian poněkud nadsazuje, když tvrdí, že "Davida Vávru zná v Česku každý. A pokud tedy ne každý, tak skoro každý." Jistěže to tak není, v naší zemi žijí bez nadsázky miliony lidí, kteří tohoto pozoruhodného muže a "šiřitele dobré nálady", řečeno s Gebrianem, vůbec neznají, to však není žádná hanba - ani jejich, ani jeho. Následují vyznání dalších devíti žen a mužů ("Ráda bych mu za vše poděkovala a popřála do dalších let hodně zdraví a energie..." atd.), konečně přichází Vávrovo úvodní slovo. Své 60. narozeniny, jež zřejmě chápe jako symbolické rozhraní středního věku a stáří, jímž ovšem už dávno nejsou, bere tento šprýmař kupodivu vážně: "Šedesátka je (...) čas určité horské prémie, kdy je třeba zastavit, slézt z kola a podívat se do údolí." Proč?

Od patnácté strany si konečně můžeme prohlížet Vávrovy projekty a číst stručné autorské komentáře k nim. Pečlivá inventura je rozdělena do kapitol Novostavby, Rekonstrukce, Divadla, scénografie, Kostely, Interiéry, Trvalé expozice a výstavy, Architektonický výtvarný detail, Spolupráce s výtvarníky, Projekty, které vzala voda, Nerealizované projekty a Domy v očekávání. Vávra je tu limitován projektantským jazykem ("Energie domu se soustřeďuje do polozavřeného atria s výhledem na řeku Vltavu. Prostory jsou dosvíceny velkými čtvercovými světlíky."), snaží se ho však osvěžovat osobitou jazykovou komikou ("přemkopodlahovské tvarosloví", "nevlastní dvojče"), byť někdy příliš chtěnou ("nespočet cyklo/běžko/kánoo/pěškovýletů" - máme se smát?).

Probírku svým architektonickým archivem pojal Vávra jako příležitost ke sdělení některých velmi osobních informací (v "dřevěném kostelíku v Praze-Braníku jsem byl pokřtěn, po 12 letech jsem zde složil skautský slib, dále jsem zde byl konfirmován, oženil jsem se a byly zde křtěny všechny naše děti") i k vystavení diplomů z různých sportovních soutěží - čas maratonského běhu z roku 1999 (3:47:50) je sice jen průměrný, leč kdy jindy ho publikovat? Ale to jsou všechno jen marginálie.

Ukázky rozverného eklekticismu, Davidem Vávrou v architektuře vesele uplatňovaného, vyvolávají zásadní otázku: nebudeme nakonec hlavní odkaz tohoto roztomilého člověka nacházet nikoli v projektech jako věž Karel (jakási pozorovatelna, bezohledně vztyčená nad střechou činžovního domu v Praze-Žižkově, viz obrázek), nýbrž v archivu dobré televizní zábavy? Alles Gute!

Autor: Jaromír SlomekFoto: , z knihy Davida Vávry Běžet s domy

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025

Zelenskyj přijel na Hrad. Nemusel děkovat, ale vyjádřil Česku vděčnost

Domácí
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ