Očima Vojtěcha Ryndy
K "demokracii" stačí udržet štětec
12.04.2017 10:00 Glosa
Řada tváří, před nimi řada prázdných bílých čtvrtek. Většina účastníků neví, co může čekat. Začínají všichni stejně každý sám, končí každý jinak všichni spolu. Experimentální výtvarný projekt Jamming v pražském centru DOX má potenciál zamazat všechno kolem sebe barvou. Hlavně hranice.
V rámci Jammingu tvoří lidé postižení mentálním handicapem a lidé postižení akademickým vzděláním. Vtipná oficiální anotace projektu sice místo slova "lidé" používá termín "umělci", ale svým vyzněním mezi oba pojmy jaksi klade rovnítko: akce se můžou účastnit i lidé nepostižení vůbec ničím, natož uměním, a stejně bude fungovat.
Čtvrtky v jednom ze sálů unikátního pražského centra umění DOX čekají na stolech pokrytých igelitem, kolem nich jsou připravené výtvarné potřeby. Téma? Třeba portrét. Každý z účastníků začne tvořit zcela podle svého rozhodnutí. Po uplynutí krátkého časového limitu pošle své dílo jedním směrem dál a z druhého nafasuje jiné. Začíná odtikávat další pětiminutovka nebo kolik. A tak znova a znova.
Jamming, který si vypůjčuje název ze společných hudebních improvizací, je vrcholně demokratická disciplína. V ringu, kde se nesoupeří, se setkávají důchodci i děti, výtvarně nadaní i umělecká kopyta, akademičtí veleduchové i autisté. Každý kreslí nebo maluje, jak umí a chce, zdánlivá libovůle s sebou ale ve zmíněné "pásové výrobě" nese velkou zodpovědnost i sebezapření. Ano, můžu výtvor svého souseda z gruntu přemalovat, ale není to škoda? Přistoupit k předchozímu artefaktu vytváří náročnější dilemata než stavět na zelené louce. A na druhou stranu - dokážu se od svého díla odpoutat a snést fakt, že s ním naloží po svém zase někdo další?
Jednoduchý koncept vytváří komplexní situace, tvorba artefaktů (nebo jednoho společného artefaktu) přerůstá v happening. Přibývají asociace: kolektivní zcela neakademické "mazání" probíhá v oficiálním svatostánku umění, tedy prostředí, které kdysi rozbil Duchampův pisoár. Mazání barev na čtvrtky (a všude okolo, igelit osvobozuje!) vede k mazání rozdílů mezi účastníky. Individuální "malířská" rozhodnutí se spojují v celku, v němž mají tahy každého účastníka stejnou váhu, tak jako hlasy v demokratických volbách.
Projekt Jamming začal v roce 2014 jako spolupráce mezi Výtvarnou dílnou Inventura a malířem Mirkem Kaufmanem. Podle autorů jde o pokus prolomit bariéry na různých frontách: dokázat, že se několik malířů může podělit o jedno plátno a že lidé s mentálním handicapem i ti bez něj nemusejí žít v oddělených světech. Výstava projektu spojená s aktivním tvořením probíhá v centru DOX do 1. května. Kurátorkou je teoretička umění a neúnavná propagátorka art brut Terezie Zemánková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.