Očima Petra Musila
Nejsou lidi. A bude hůř

29.04.2018 06:02 Glosa

Březnová míra nezaměstnanosti v České republice dosáhla 3,5 procenta. Je nejnižší v Evropské unii, a když už si myslíme, že nemá kam klesat, čísla za další měsíc nás opět vyvedou z omylu. Tuzemský trh práce je v rovnováze, nezaměstnanost na své přirozené míře - tedy ve stavu, kdy každý, kdo chce pracovat, práci dříve či později najde.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • tyden tyden (2 hlasy) 29.04.2018 14:29

    Je smutne, ze bulvar ma sva tvrzeni podlozena cisly a informacemi, a...

  • tyden tyden (2 hlasy) 29.04.2018 07:52

    V casech vysoke nezamestnanosti nas ruda vemena v redakci strasi...

  • David Lejdar (1 hlas) 29.04.2018 12:25

    Na prvním místě v kontextu takové záležitosti vidím osobně za docela...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Proč pracuje z 320 tisíc pouze asi 8% našich českých hnědáků. Dalších asi 20% chodi na pár hodin měsíčně uklízet pro město, 25% je neustále v jiném stavu a připravuje se na porod zdravého, inteligentního, na práci se těšícího parazita. A co dělá ten zbytek ? Proč není žádná síla, jako byla za bolševika, když cik@n, byl vždycky jenom cik@n a ne žádný róm a hlavně věděl, že bez práce, nejsou koláče. Proč nezrušíte procikorské neziskovky a nenaženete je do práce ? Kdy to chcete udělat ? Až bude 20% nezaměstnanost.

0 hlasů

Je smutne, ze bulvar ma sva tvrzeni podlozena cisly a informacemi, a Zumpa Tyden zase placa do vzduchu :-))))))

Na vlastní bydlení mohou Češi zapomenout. Ceny rostou nejvíce v EU, mzdy zaostávají

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/538174/na-vlastni-bydleni-mohou-cesi-zapomenout-ceny-rostou-nejvice-v-eu-mzdy-zaostavaji.html

2 hlasy

Na prvním místě v kontextu takové záležitosti vidím osobně za docela problém, že snadno úbytek kvality jak mnohý podnik raději najme diletanta než nikoho, nebo prostě přepracovaností a zkracováním pracovních postupů dojde ke chybám anebo přehlížení chyb nedostatečnou kontrolou kvality (kde se poněkud má).

Argumentativně od toho se potom má věci jako například v UK důchodci kteří nedostali ani napít, nebo v Bavorsku příprava budoucích bavorských policistů kteří se při té přípravě teprve účí německy doprovodným kurzem. Což o to absurdnější ohledně toho, že nebýt například dovozního cla EU na čokoládové výrobky (a být trochu investice do zpracovatelského průmyslu téhož tam kde kakao roste), tak by se část pracovních míst jíž bývalo mohlo přesunout ke kakau (a tím snížit migrační tlak a tam navíc vytvářet další pracovní místa z útraty těch zaměstnanců) a místně mít zaměstnance tam kde vlastně chybí a kde se jentak nenahradí importem ani outsourcingem.

Však se dále jistě dá argumentovat, že eventuální masové propouštění snadno problém, obzvláště pokud i v důsledku toho, že jak podniky odmítají zakázky tak možná nemají dost na investice například do modernizace, a tím za několik let možná o značně zaostávající za konkurencí v zahraničí a takto jíž ne provozuschopné. Přepřílišné držení si peněz při těle však co dle některých značný faktor jak vůbec k té Velké depresi před skoro 100 lety došlo - jakože tenkrát v USA po krachu burzy a v období krachu zhruba třetiny bank došlo k tomu, že si mnohý jakoby schoval peníze do matrace, a ani snižování cen (které tenkrát bylo spíše důsledkem dumpingu cen jak mnohý podnik neměl cash-flow, než "deflací"*) nepřispělo k pobízení k útratě, což poněkud způsobilo kolaps a mnohem více propuštěných. Čímž nemíním jako by nemělo smysl aby Vláda rovnou nevzala další úvěr spekulující na zvýšený daňový přínos, ale míním to, že například investice do konstrukce rodinného domku jsou peníze které se točí, kterými se docela rovnou platí mzdy, a od čeho se něco má v ruce.

*Tedy, ten pojem "deflace" asi vykládám trochu jinak než někteří další. Jakože dle některých je "deflace" když dojde ke snižování cen - a jak je ten pojem mnohým spjatý s Velkou depresí, tak se nemá za něco dobrého (například ČNB deflaci prý nevidí ráda). A v mém pohledu deflace není nutně špatná - jakože když je například světová cena ropy ta samá a Kč jako měna posiluje, tak pro podniky v Česku to znamená více ujetých km za stejný nominální obnos jako předešle, a tím si mohou spíše dovolit například zvýšit mzdy nebo snížit Kč ceny, což situace značně odlišná od toho když půl hospodářství dělá dumping ceny aby prodali aspoň něco aby se mělo cash-flow aspoň na měsíc. Což však jistě téma samo o sobě, ale i v tom kontextu argumentativně relevantní neboť to právě díky posilující Kč (měnovou deflací) dochází k tomu, že podniky mají o něco levnější nákupy ze zahraničí.

1 hlas

V casech vysoke nezamestnanosti nas ruda vemena v redakci strasi nezamestnanosti.
V casech vysoke zamestnanosti nas ruda vemena v redakci opet strasi nezamestnanosti :-))))
Pritom porad plati, ze delame za tretinu nemeckych mezd pri srovnatelne kvalite prace.
Cela leta tu prekabateni bolsevici hykali, ze se to srovna, az bude ekonomila rust a zvysi se poptavka po zamestnancich, a tim vznikne i tlak na rust mezd. Rregulace ani zvlastni predpisy netreba.
Konecne po skoro triceti letech ta situace nastala, a znovu ti sami prekabateni komousi jeci o nezamestnanosti, pokud mzdy nahodou jeste vice poporostou:-)))))
Pak jak radoby ekonove jeci, ze pokud sem okamzite nepustime par set tisic banderovcu, tak se cele Cechy zhrouti :-))))
O schyzofrenickem hykani misrnich rudych slapek hemenexe a ok a "nutnosti" nekolika desitek tisic slimaku, aby nas populacne spasili ani nemluve :-))))))

2 hlasy
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 48/2018 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.