Z obchodního hlediska je nejúspěšnějším filmařem světa Abraham Zapruder. Za vteřinu filmu, který v roce 1963 natočil, dostali jeho dědicové v přepočtu skoro patnáct milionů korun.
Celkem trvá Zapruderův film 26 vteřin a americká vláda za něj potomkům tohoto nenápadného syna emigrantů zaplatila hezkých 384 milionů. Film sám přitom není nijak kvalitní. Kamera je roztřesená, nicméně to podstatné je vidět až příliš dobře: okamžik, kdy hlavu prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho zasáhne a roztříští kulka.
Zapruder svůj film krátce po atentátu odevzdal úřadům. Po čase se ze záznamu stala součást "světového kulturního dědictví". Jediný autentický záznam vraždy v Dallasu si zahrál v desítkách filmů, seriálů i dokumentů. Zapruder ani jeho dědicové za to neviděli ani cent. Až v roce 1999 americké úřady rozhodly, že by se slušelo zaplatit nějaké všimné - a ze Zapruderových byli rázem milionáři.
Pozoruhodné je, že Američané jsou v tomto směru přející. Nevím o tom, že by Zapruderovým někdo vyčítal, jak vydělali na pohotovosti svého otce a dědečka. Zapruderův příběh mě přivedl k pokusu najít další lidi, kteří rychle přišli k penězům. Místo historek o zázračném zbohatnutí jsem narazil na samé praktické rady.
Pár tipů mě zaujalo:
- Darujte plazmu.
- Nakupte levně vodu v lahvích a prodávejte ji běžcům v parku.
- Napečte koláčky a prodávejte je třeba přes web.
- Udělejte bazar z věcí, které už nepotřebujete.
- Pronajměte svoje domácí spotřebiče.
Napadlo mě, že stejnou otázku, totiž "Jak rychle získat peníze" položím pro srovnání taky českému internetu. Dopadlo to asi následovně:
- Rychlá půjčka pro každého.
- Půjčka bez věřitele i pro lidi bez příjmu.
- Nepůjčí vám banka? My ano!
Mám za to, že ten rozdíl nepotřebuje zvláštní vysvětlování. Na Spojené státy je tak trochu móda nasazovat: jsou nevzdělaní, tlustí a pletou si Česko s Čečenskem. Fajn. Ponechme stranou, jak vzdělaní a štíhlí jsme my a jestli si nepleteme Litvu s Lotyšskem a Dalmácii s decimálkou. Každopádně webové vyhledávání nelže.
Tam, kde Američané hledí, jak vydělat, my se pídíme po tom, jak dostat, a přitom moc nedělat. Čest výjimkám, samozřejmě.
Autor je šéfredaktorem časopisu Faktor S.