Pátečník Jaromíra Slomka
Paní makléř a paní referent

20.10.2017 05:00 Glosa

"Sada hlasovacích lístků", jak se tomu zvláštnímu slovesnému útvaru říká, bývá docela poutavá četba. Ano! Přitom si ji mnozí odpírají. Buď celou obálku i s obsahem rovnou vyhodí a k volbám se ani nedostaví, nebo jen vyjmou lístek, který je jakžtakž zajímá, avšak ani ten si pohříchu pozorně nepřečtou.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Zajímal by mě Váš názor na slovo lýdrině nebo lídině,netuším co je správně. Pro mě osobně je to nestrašnějsí slovo,které jsem slyšel z veřejných sdělovacích prostředků.

0 hlasů

Přechylování/nepřechylování jen dokládá, že amerikanisace jazyka postupuje. Zajímavé je, že se naši jazykovědci rozloučili s "kysličníkem" již v šedesátých letech a nahradili jej "oxidem".
I slovo "Česko" je rozporuplné a úsměvné. V podstatě se jedná o novější tvar slova "Čechy" (tedy soudobé synonymum) a zapadá do vývojové řady Bavory/Bavorsko, Rakousy/Rakousko, Slezy/Slezsko a pod. V tom případě se jedná o západní část ČR. Jisté extrémní názory (kupodivu schválené současnou vládou s čestnou výjimkou K.Šlechtové) se domnívají, že Česko znamená ČR; zde by se nabízela sekvence Anglicko=V.Británie, Belgicko=celá EU a podobné libůstky.
Co se týká amerikanisace v technických oborech a u mládeže, je otázka, zda čeština bude v budoucnosti používána?

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov