Propadák alternativní politické scény ve Francii

12. 6. 2017 12:08
Manuel Valls.
Manuel Valls.

První kolo voleb do francouzského parlamentu nepřineslo žádná velká překvapení, zvítězilo hnutí Republika na pochodu současného prezidenta Macrona. Na rozdíl od českých parlamentních voleb jde o dvoukolový systém velmi podobný českým volbám do Senátu. Takže Francouzi se ještě jednou k volebním urnám vrátí. Půjde v nich hlavně o to, zda Emmanuel Macron a jeho hnutí Republika na pochodu získají absolutní parlamentní většinu nebo budou alespoň schopni zajistit koaliční vládnutí se Socialistickou stranou a částí proevropských republikánů.

První kolo nabídlo mimo stranických soubojů také souboje mezi osobnostmi. Jednou z nejzajímavější a zároveň nejbizarnějších byla volba v prvním volebním okrsku Essonne, kde se utkal bývalý předseda vlády Manuel Valls s 16 dalšími kandidáty, z nichž nejnepřehlédnutelnější byl enfant terrible francouzské komediální scény Dieudonné M'bala M'bala (51). Tento souboj je zajímavé analyzovat, jelikož se v něm potkali ideální zástupce vládnoucího politického systému a jeho radikální odpůrce a propagátor konspiračních teorií.

Historie boje na život a na smrt

Původně to měl být Valls, kdo se měl stát korunní princem nepopulárního Françoise Hollanda. Jenomže Valls překvapivě neprošel sítem primárních voleb a ve druhém kole se musel sklonit před jejich překvapivým vítězem, jímž se stal Benoît Hamon. Už ve druhém kole Dieudonné spolu se svým souputníkem Alainem Soralem (esejista, instruktor francouzského boxu, zakladatel hnutí Égalité et Réconciliatio, E&R) vyzvali své příznivce, aby šli proti Vallsovi masivně volit.

Socialistických primárních voleb se totiž mohl zúčastnit každý volič, který byl zapsaný ve svém okrsku, poté co zaplatil jedno euro jako poplatek. Dieudonné a Soral jsou oba zcela ignorováni médii, zato však mají obrovský vliv na sociálních sítích. Dieudonného sleduje v průměru půl milionu lidí a Sorala okolo čtvrt milionu, což znamená, že jejich videa mají mnohem větší sledovanost než ta profesionálních politiků. Valls byl poražen a Dieudonné začal předčasně slavit konec Vallsovi politické kariéry.

Jenomže relativně mladý Valls (54 let) se na politický důchod zatím necítí. Ještě před prvním kolem zradil socialistického kandidáta a svého soupeře Hamona tím, že podpořil Emmanuela Macrona, za což se mu dostalo veřejné kritiky od mateřské strany coby klasického případu politického oportunismu bez zábran. Jakmile se Macron dostal Elysejského paláce, Valls mu neváhal připomenout svoji podporu a chtěl být za Macronovu stranu nominován do volebního okrsku.

Emanuel Macron.Macrona tento požadavek vyvedl z míry, neboť velkou část svého předvolebního obrazu založil na tom, že přivede do politiky nové lidi, kteří nebudou spjati s dosavadním stylem vládnutí. Bývalý předseda vlády Valls byl hned po Hollandovi druhým nejméně populárním politikem a navíc po dlouhé měsíce Macronovým šéfem. Valls zároveň patří k silným zákulisním hráčům, a tak Macron vyřešil celou záležitost šalamounsky. Sice mu nedal přímou nominaci za jeho stranu, ale v tomto volebním okrsku mu nepostaví protikandidáta své strany Republika na pochodu.

Jak se stal Dieudonné Vallsovým veřejným nepřítelem číslo jedna a jeho hlavním kritikem

V prosinci roku 2013 si Valls vzal na mušku komikovo vystoupení, které označil za zdroj šíření nenávisti vůči Židům. Protižidovské postoje Dieudonného jsou notoricky známé, ve svém divadle dává často prostor nejznámějšímu francouzskému popírači holocaustu Robertu Faurissonovi. 6. ledna 2014 Valls rozeslal všem prefektům oběžník, ve kterém nařídil Dieudonného vystoupení zakázat. Krize kulminovala 9. ledna v Nantes, kde Dieudonné zrušil svoje představení až na poslední chvíli. Valls neváhal zmobilizovat Nejvyšší ústavní soud, aby dotyčné představení bylo zakázáno výnosem Nejvyššího soudu bez možnosti odvolání.

Následně bylo zakázáno také v Tours a Orléans. Valls však nezůstal pouze u toho. Dieudonné se ocitl v hledáčku finanční policie, která provedla prohlídku v jeho bydlišti a zajistila tam 650 tisíc eur v hotovosti. Jenomže perzekuce měla pro Dieudonného i pozitivní dopad: podle společnosti Google je jeho jméno ve Francii nejčastěji vyhledávaným heslem. Dieudonného to však nezastavilo. Jednou z nejznámějších provokací se stal jeho výrok po útocích na Charlie Hebdo, že se cítí jako Charlie Coulibaly (Coulibaly je příjmení teroristy, který zaútočil ve stejný den na židovský obchod).

Tento výrok ho následně stál několik dnů ve vazbě, poněvadž jeho čin byl kvalifikován jako obhajoba terorismu. S odvetou Dieudonné dlouho nečekal. V jednom svém videu zabral třesoucí ruku předsedy vlády a neváhal ho označit titulkem "napůl trizomický Mussolini". Za tuto urážku pak byl následně odsouzen k pokutě 4000 eur. Dieudonné tedy nakonec neváhal vstoupit do předvolebního boje proti Vallsovi, kterého označil za pronásledovatele celé své rodiny. Jeho náhradníkem pak bude mladý Bretonec Nolan Lapie, který proslul tím, že během Vallsovy oficiální návštěvy v Bretani neváhal využít nepozornosti jeho ochranky a prostě mu jednu vlepil. Dieudonné se neváhal s mladíkem, jehož pravačku prý podle něj seslala sama Prozřetelnost, spojit. Dieudonného kampaň na sociálních sítích byla bedlivě sledovaná. Jejich souboj nebyl jen soubojem mezi dvěma osobnostmi, ale především soubojem mezí oficiální mediální scénou a alternativní scénou, velmi přítomnou ve světe sociálních sítí.

Komik Dieudonné.Jak tento souboj dopadl?

V prvním kole vyhrál Valls se ziskem 7033 hlasů (25,45 %), druhá skončila zástupkyně extrémní levice Farida Amrani s 4868 hlasy (17,61 %) a až na osmém místě skončil komik Dieudonné se ziskem 1061 hlasů (3,84 %). Takže jednoznačně neúspěch pro zástupce bojovníka proti spiknutím všeho druhu. Tento výsledek nám jen ukazuje, že je v Evropě prozatím vliv sociálních sítí na volební výsledky velmi malý. Je mnohem menší než ve Spojených státech, kde se Trump v kampani výhradně spoléhal na nové prostředky komunikace, aby obešel tradiční média. Tato strategie pak slavila úspěch. Poučení z prvního kola voleb z Essonu je následující: Zavedené politické jméno je prozatím více než obrovská virtuální popularita a výstřednost světonázoru.

Autorem je Matěj Široký, Čech žijící v Paříži. 

Foto: ČTK/imago stock&people/Gwendoline Le Goff, ČTK/AP/Francois Mori, ČTK/AP/Michel Euler

Další čtení

Záchranáři při maratonu v Praze ošetřili 63 lidí, policie žádné potíže neřešila

Domácí
4. 5. 2025

V prezidentských volbách v Rumunsku jasně vede krajně pravicový politik Simion

Zahraničí
4. 5. 2025

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ