RSS

    TV BARRANDOV | SEDMIČKA | VIP SVĚT | ŽENY DÍVKY | INTERVIEW | SVĚT APLIKACÍ | PŘEDPLATNÉ

Čtvrtek 23. 3. 2023, svátek má Ivona

Týden.cz

Registrace / Přihlášení


Hlavní strana > Názory > Komentátoři

Očima Tomáše Vlacha
Trump v Bílém domě: přenechá nás Rusku, nebo zničí civilizaci?

Zvolený Donald Trump.

09.11.2016 16:03 Glosa

Facebook Twitter Email

Co přinese nástup Donalda Trumpa do nejdůležitější funkce na planetě a jak se to dotkne našeho života? Od vysoce postavených činitelů EU i NATO a nezávislých expertů dosud znělo na toto téma spíše uklidňování. Příklady z minulosti i obrovský vliv prezidentského úřadu USA ale naznačují, že je třeba se připravit na všechno. A to doslova.

Co to znamená vliv prezidenta USA, pocítilo Česko před sedmi lety. Půl hodinu po půlnoci 17. září 2009 volal Barack Obama tehdejšímu premiérovi Janu Fischerovi a oznámil mu, že jeho administrativa ustoupila od úmyslu vybudovat v Brdech protiraketový radar. Pohřbil tak dvouleté vyjednávání, při němž týmu Fischerova předchůdce Mirka Topolánka vůbec nešlo o ochranu před íránskou hrozbou, jak bylo prezentováno navenek. Účelem bylo umístit na české území na 200 vojáků USA a posunout zemi do americké zóny vlivu. Ti, kteří tuto strategii promýšleli, dobře věděli, jak vratké je NATO a že Evropa bez Američanů se sama není schopná ubránit žádnému většímu útoku zvenčí.

Šéf vojenského výboru NATO generál Petr Pavel na nedávném pracovním obědě s novináři řekl, že případné zvolení Trumpa radikální změny nepřinese. Prezident USA má podle něj vymezeny určité mantinely dané Kongresem a nemůže si dovolit žádné revoluční změny. S tím lze souhlasit jen částečně. Americký prezident skutečně nemůže ze dne na den vystoupit z NATO nebo rozpoutat třetí světovou válku. Může ale svou politikou zásadně ovlivnit dění ve světě.

Pasivní demokraté, aktivní republikáni

Děje se tak pravidelně od první světové války. Demokratický prezident Woodrow Wilson dlouho váhal, než vyhlásil válku Německu. Americké jednotky se do ní zapojily ve velkém prakticky až od června 1918 a po půl roce byl mír. Kdyby tak učinil dřív, třeba po potopení parníku Luisitania německou ponorkou (zahynulo 1198 lidí, včetně 139 Američanů), mohlo být mnohé na světě jinak. Rovněž demokrat Franklin D. Roosevelt nedokázal v závěru své kariéry včas odejít. Kvůli zdravotním indispozicím nebyl dostatečně důrazný a na Jaltské konferenci v únoru 1945 získal Josif Vissarionovič Stalin půl Evropy.

Komunismus pak dokázal porazit až republikán Ronald Reagan tím, že přitlačil na pilu a rozběhl řadu zbrojních programů a SSSR - ve snaze se rivalovi vyrovnat - dostal ekonomicky na kolena. Další republikán George W. Bush prodloužil válku proti terorismu až k nesmyslnému tažení do Iráku, které narušilo (byť obskurní) stabilitu Blízkého východu, rozvrátilo Sýrii a vedlo ke vzniku islamistických revolucionářských skupin typu Islámského státu. K tomuto procesu pak výrazně přispěl demokrat Barack Obama, který naopak neudělal v Sýrii, ale ani Libyi vůbec nic, což vedlo k totální destabilizaci a migrační vlně.

Historicky platí, že demokraté se v prezidentském křesle vyznačovali spíše pasivitou a republikáni byli naopak až moc aktivní. Trump se svými plány v zahraniční politice nijak netají a Kongres ho příliš moc brzdit nebude, protože republikáni mají většinu jak v Senátu, tak ve Sněmovně reprezentantů.

S Trumpem máme nekrytá záda

Asi největší dopad na Evropu, a tedy i Česko, může mít zamýšlená koncepce unilateralismu. Jde o politický směr, který prosazuje, aby se Spojené státy americké staraly především o svoji prosperitu a aliance uzavíraly jen tehdy, bude-li to pro ně výhodné.

Trump tak ohlásil v kampani záměr stáhnout se z řešení problémů po světě a soustředit se hlavně na obranu USA. "Aliance nás stojí majlant. Chráníme Evropu, ale utrácíme obrovské množství peněz," prohlásil s tím, že NATO je třeba raději rovnou rozpustit. V souvislosti s tím zpochybnil článek pět Severoatlantické smlouvy, podle něhož je napadení jedné členské země považováno za útok proti všem, a ostatní tak mají přijít na pomoc. Podle něj by mělo záležet na tom, jaký společný vklad ta která země do Aliance dává.

To vše by pro střední Evropu mohlo mít fatální důsledky. Právě díky americkému potenciálu je NATO silnější než Rusko. To chrání celou východní Evropu před daleko výraznějšími akcemi Moskvy, než je propaganda, špionáž a umělé vyvolávání skandálů. Ne právě vesele se dnes probouzely pobaltské země Estonsko, Lotyšsko a Litva. Dobře vědí, že coby postsovětské státy jsou na řadě jako první a ruské tanky v ulicích Rigy nejsou science fiction. Nutno říci, že silné zájmy má Moskva i ve střední a východní Evropě, zejména v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře. Specifickým cílem je i Slovensko a Česko. Je možné jmenovat řadu důvodů: polohu ve středu Evropy, přátelsky naladěnou část obyvatelstva, ruský kapitál i dnes už poměrně početnou menšinu 35 000 lidí, největší po Vietnamcích a Ukrajincích.

Plány ovládnout někdejší zóny vlivu, tedy část zemí východního bloku, se Putinovo Rusko nijak netají. Jestli by to bylo vojenskou silou, či instalováním spřátelených režimů za pomoci metod asymetrické války, jako byli zelení mužíčci na Krymu, je celkem jedno - před obojím nás chrání silné NATO v čele s dominujícími Američany, a pokud tu nebude, máme v Česku nekrytá záda.

Nebezpečný sociopat

Zvolení Donalda Trumpa posílí nacionalisty, autoritáře a vůbec všemožné vyznavače bludů po celém světě. "Bůh žehnej Donaldu Trumpovi," tweetoval šéf jedné z organizací Ku-klux-klanu David Duke. "Lidé získávají zpět svoji zemi a my tak učiníme taky," prohlásil nizozemský nacionalista Geert Wilders. Rovněž ruský prezident Vladimír Putin se během kampaně netajit sympatiemi k Trumpovi, po jeho zvolení přispěchal s blahopřáním: "V telegramu Putin vyjádřil naději na společnou práci na urovnání vzájemných vztahů z krizového stavu, na řešení aktuálních otázek mezinárodní bezpečnosti a hledání efektivních odpovědí na výzvy globální bezpečnosti," cituje z jeho telegramu Interfax.

"Nemyslím, že bychom ze zvolení Trumpa měli zářit euforií. Čas ukáže, jaký bude prezident," prohlásil o jeho zvolení metropolita Ilarion Volokolamskij, šéf PR oddělení moskevského patriarchátu. Lidé blízcí bohu totiž mají někdy schopnost vnímat věci kolem nás šestým smyslem a tuší, že vše může být taky úplně jinak. Trump je totiž především nevyzpytatelný. Klidně by uznal anexi Krymu, pokud by to zlepšilo vztahy USA s Ruskem. Nebo by zahájil jadernou válku, kdyby ho Putin hodně naštval. Vojenští činitelé mají v paměti, jak se při brífinzích v Pentagonu divil, proč USA proboha nepoužijí jaderné zbraně, když už je mají k dispozici. Podle komentáře Jonathana Freedlanda v listu The Guardian by údajně vyřešil problém Islámského státu tím, že prostě "smázne ten shit bombami ze světa".

Tony Schwartz, který s Trumpem napsal koncem 80. let knihu Umění dělat dohodu (1987), dnes prý cítí výčitky svědomí, že ho tehdy pomáhal vykreslit zajímavým a vcelku pozitivním způsobem. Ještě během kampaně ho v interview pro časopis New Yorker charakterizoval jako nebezpečného sociopata: "Skutečně věřím, že pokud Trump vyhraje a získá jaderné kódy, je to věc, která může vést až ke konci civilizace." 

Foto: ČTK/PA/Paco Anselmi

Autor: Tomáš Vlach

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Trump zahájil předání moci Bidenovi tři týdny po volbách.

Bílý dům
Donald Trump zahájil předání moci Bidenovi tři týdny po prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena. Informovala o tom dnes... více

Americký prezident Donald Trump.

Republikán se nevzdává
Trump hledá právní skulinky jak zvrátit volby. Co je jeho cílem?

Po řadě neúspěšných žalob ohledně údajných podvodů hledá americký prezident Donald Trump další způsoby, jakými by mohl zkusit zvrátit výsledek prezidentských... více

Ilustrační foto.

Ministerstvo obrany
Boj proti terorismu zůstává společnou prioritou, uvedl Metnar

Česko bude reakci na americké rozhodnutí o snížení počtu vojáků v Afghánistánu koordinovat se spojenci. Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. více

Dosluhující prezident Spojených států Donald Trump.

Prezidentské volby
Trump odvolal šéfa agentury, který odmítl tvrzení o podvodech

Americký prezident Donald Trump odvolal šéfa vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christophera Krebse. Jeho vyjádření, že chybějí jakékoliv... více

Tisk Sdílet Nahoru

1


Barrandov doporučuje

  • Brazilská policie rozbila plán gangu na únosy veřejných činitelů včetně senátora
  • Brusel chce zabránit zavádějícímu označování výrobků za ekologické
  • Vláda mění pravidla pro posuzování investičních pobídek, zpřísňuje pravidla

Jaromír Soukup: Bez brzdy


RELAX A ZÁBAVA

  • Ilustrační foto. Pěstební truhlíky
    Vytvořte si balkonovou zahrádku
  • Ilustrační foto. Čtyřnozí kamarádi
    Jak se účinně bránit proti blechám a klíšťatům?

SEDMICKA.CZ

  • Karin a Richard Krajčovi se pustili do rekonstrukce kostela. Rozhovor
    Karin a Richard Krajčovi: jsou z nich noví kostelníci
  • Agáta Hanychová byla hostem pořadu Lela show. Čeho lituje?
    Agáta Hanychová: dojemná slova o výchově a rodičovství


Chat s osobností

Jiří Vyskočil, obchodní zástupce a technický ředitel firmy Atreon.

Jak si svépomocí postavit dřevník? Jaká ocel je nejlevnější? Jak ji správně vybírat? A čím předcházet korozi? Odpovídal Jiří Vyskočil v pondělí 20. 03. 2023 od 10.00.

20.03.2023 10:00

Jak si svépomocí postavit dřevník? Jaká ocel je nejlevnější? Jak ji správně vybírat? Čím předcházet korozi? A proč je u hutního materiálu důležitá tloušťka? Ptali jste se Jiřího... více


TÝDEN pro tablety a telefony


Hlavní navigace

  • Hlavní strana
  • Domácí
  • Zahraničí ▼
    • Evropa
    • Rusko a okolí
    • Amerika
    • Asie a Oceánie
    • Afrika
  • Sport ▼
    • Fotbal
    • Hokej
    • Tenis
    • Motorismus
    • Zimní sporty
    • Ostatní sporty
  • Byznys
  • Zdraví
  • Kultura ▼
    • Film
    • Hudba
    • Divadlo
    • Literatura
    • Umění
    • Recenze
  • Lidé
  • TV Barrandov
  • Auta
  • Věda
  • Relax ▼
    • Apetit
    • Móda a styl
    • Go za Gorilou!
    • Zvířata
    • Počítačové hry
    • Soutěže
    • Ostatní
  • Video

Navigace třetí úrovně

  • Drbárna

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

  • Získáte 11 čísel zdarma
  • Speciální cena pro studenty
  • Navíc dárek k předplatnému

V čísle 3/2023 najdete >

  • Ekonomika

    ilustrační foto.

    Cenové peklo pokračuje

  • Psychika

    ilustrační foto.

    Proč sebevrahy přitahuje jaro

  • Potraviny

    Zleva prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, moderátor pořadu Jaromír Soukup a ekonom Lukáš Kovanda.

    Pro Česko není zemědělství priorita

  • Obsah TÝDEN  3/2023


  • Inzerce
  • Redakce
  • Předplatné
  • Ochrana osobních údajů

Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

© 2006 EMPRESA MEDIA, a.s. Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek bez písemného souhlasu vedení internetové redakce časopisu Týden je zakázáno. Kompletní pravidla využívání obsahu najdete ZDE. Tento server využívá agenturní zpravodajství České tiskové kanceláře (ČTK). Publikování či další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je zakázáno bez písemného souhlasu ze strany ČTK.

Zásady ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů

Tento portál mediálně zastupuje ARBOmedia s.r.o. Zásady používání Cookies v reklamním systému. Nastavení soukromí

Redakci můžete kontaktovat na emailové adrese internet@tyden.cz. V případě technických problémů pište na adresu webmaster@tyden.cz. Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.

mobilní verze

2006-2023 © Created by Sabre s.r.o.