Vysílat signál

5. 5. 2017 05:05
Donald Trump.
Donald Trump.

V českém mediálním světě se už nic nenaznačuje, natož aby se něco dávalo najevo. Místo toho se vysílají signály. Dělají to zhusta státy, vlády, panovníci, vlastně kdekdo. Nepozdravilo mě sousedovo dítě. Copak, copak? Inu, vyslalo signál, že se mnou nemluví. Pokladní v "řetězci" kýchla. Nevyslala tím signál, že je nachlazena? Bezpochyby.

Kolik signálů už vyslal Donald Trump! Ten člověk se snad kromě signalizace ničím dalším nezabývá. V Novinkách.cz jsme mohli číst 9. prosince 2016: "Nový vůdce demokratické menšiny v Senátu Charles Schumer řekl, že Trump jmenoval do čela ministerstva práce někoho, kdo je proti zvyšování minimální mzdy a jehož podnikatelskou minulost opakovaně doprovázelo porušování pracovní legislativy. ,Vyslal tím jasný signál, že budoucí vláda se bude starat o miliardáře, nikoli o americké pracující,' řekl Schumer."

"Jasný signál" je častý, existuje však i signál nepříjmený. Své o něm ví Tomáš Hauptvogel, moderátor televize Prima. Přinejmenším 15. ledna (tato a všechny další citace jsou z letošního roku) věděl: "Pojďme tedy dál, pojďme tedy dál k tématu, které se týká také české armády. Vcelku nepříjemný signál směrem k české armádě vyslal budoucí americký prezident. Jinými slovy prohlásil, že Američané by měli poskytnout vojenskou pomoc pouze tehdy, pokud napadený člen Severoatlantické aliance, tedy NATO, plní své závazky. Česká republika své závazky neplní..."

Kvalitativně se může měnit i signál vysílaný do téhož místa (ponechme teď stranou, že americký prezident své signály vysílá "do celého světa", jak 26. ledna prozradila Zdenka Ulmannová čtenářům iDNES.cz). Například Jan Hornát napsal 27. ledna na stránky Ustavmezinarodnichvztahu.cz: "Samotný fakt, že Trump telefonicky hovořil s tchajwanskou prezidentkou na začátku prosince minulého roku a že tato zpráva byla poskytnuta médiím, vyslal jasný varovný signál Pekingu, že jeho kabinet může v budoucnu přehodnotit politiku ,jedné Číny', pokud s předáky komunistické strany nebude ,rozumná řeč'." (Pozor, signál v tomto případě nevyslal Trump, jeho původcem byl "samotný fakt"!) Už pár dní nato však prezident USA "vyslal signál" docela jiný, jak si bystře všimla Ivana Milenkovičová (viz LN 11. února): "Trumpovo dlouhé vyčkávání ve věci telefonátu s čínským protějškem vzbuzovalo v Pekingu nejistotu, s čím nový americký prezident přijde. V prvním hovoru státníků, ale i návštěvou své dcery Ivanky na čínské ambasádě však po ostré předvolební rétorice vyslal do Pekingu smířlivý signál."

Když víme, co signalista Trump vysílá, je to ještě dobré. Horší je, netušíme-li to. Hana Scharffová, moderátorka České televize, se proto 2. února t. r. pro jistotu zeptala: "Donald Trump se překvapivě zúčastnil také pohřbu vojáka, který při operaci zahynul. Jaký signál tím vyslal a proč si vzal s sebou dceru Ivanku, která nezastává žádnou státní funkci?"

Obamův nástupce samozřejmě nemá na signály monopol, ač je jejich vysílatelem velmi pilným. Může se o ně postarat i konference, viz postřeh Michaela Rozsypala, moderátora Českého rozhlasu, pronesený k posluchačům 16. ledna: "Teď se, teď se nabízí otázka, když tedy dlouhodobě Spojené státy, velký spojenec Izraele, kritizují výstavbu osad, mluvili jsme o tom, že ta včerejší konference vyslala jakýsi signál, Rada bezpečnosti OSN odsuzuje výstavbu židovských osad, proč dlouhodobě Izrael pokračuje ve výstavbě židovských osad na palestinských územích?"

Senzitivní Robert Malecký zase 21. ledna zachytil signály vysílané českou justicí (viz www.hlidacipes.org): "Justice v poslední době vyslala několik tvrdých signálů, že není spokojena se způsobem, jakým se v Česku povolují odposlechy." Jak patrno, signál může být i tvrdý (a jindy zase měkký?).

Na starou otázku, kdo se od koho "nakazil", zda novináři od politiků, nebo naopak, těžko odpovědět. Jisté je, že i političtí činitelé o vysílaných signálech hovoří, je to pro ně houska na krámě, třeba pro Pavla Šrámka (sedí v Poslanecké sněmovně za Babišovo hnutí ANO) v České televizi 24. ledna: "To jsou taková silná slova politiků, kteří tímto vyslali signál, že..."

Je milé a úlevné - protože už docela vzácné - narazit v českých médiích na vyslaný signál v nepřeneseném slova smyslu. Martin Šidlák napsal 2. 4. o "nejpovedenějších automobilových aprílových vtípcích roku 2017" (viz http://e-flotila.cz): "... nově ohlášený elektronický asistent Lexus Lane Valet (...) sliboval bezpečné ,odstraňování' pomalu jedoucích vozidel v levém rychlém pruhu dálnic. Když byste se ve voze vybaveném tímto asistentem blížili k autu, které by vám bránilo v rychlejší jízdě, váš automobil by takovému vozidlu automaticky vyslal signál, aby se přepnulo do poloautomatického režimu a uhlo vám z cesty do pomalého pruhu..." Nevyšle ta zpráva signál výrobcům automobilů? Či tak učiní politici, kteří si ji přečtou a vezmou vážně? Žurnalité nám to jistě nezapomenou sdělit.

Autor: Jaromír SlomekFoto: ČTK , AP/John Minchillo

Další čtení

Pražský maraton zase vyhrál Afričan. Ke konci už běžel už sám

Sport
5. 5. 2025

O čem mluvili prezidenti? O Ukrajině, válce, míru, munici i obnově země

Domácí
5. 5. 2025

Záchranáři při maratonu v Praze ošetřili 63 lidí, policie žádné potíže neřešila

Domácí
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ