V žádném případě nechci a ani nebudu zpochybňovat čtvrteční policejní zásah. Domnívám se nicméně, že česká veřejnost má právo vědět, co se v její zemi děje. Zatím o tom mají ponětí pouze ti, co byli ve čtvrtek zadrženi.
Zdá se, že nic neví ani premiér (pokud se tak jen naoko nechová, což je mnohem uvěřitelnější varianta). Celý den se skrýval, aby vpodvečer prohlásil ve své první reakci k zásahům Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, že nemá důvod rezignovat a že nezískal informace prokazující trestnou činnost jeho spolupracovníků; šéfka jeho kanceláře Jana Nagyová má nadále jeho důvěru.
Opozice už hovoří o předčasných volbách. Petr Nečas začal naopak zpochybňovat práci policie a státního zastupitelství. Hovořil de facto o politické objednávce, ačkoli je nejpravděpodobnější, že případ dostala ostravská expozitura olomouckého vrchního státního zastupitelství právě proto, aby nedošlo k ovlivňování pražských žalobců.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zase jen potvrdil, že zasahoval na Úřadu vlády i na ministerstvu obrany a že zadržel několik lidí. Potvrzení přišlo z úst mluvčího útvaru Pavla Hantáka půl dne poté, kdy se informace o zásahu objevily v médiích. Jak to, že před novináře nepředstoupil policejní prezident? Mluvčí navíc nesdělil žádné podrobnosti se zdůvodněním, že akce stále pokračuje. Jenže v médiích se objevují další zprávy: zásahy u takzvaných kmotrů, další zadržení lidé, vybírání schránek v Komerční bance a tak dále a tak dále.
Policisté na případu pracují řadu měsíců a začali jej realizovat ve středu večer, sdělil Hanták. To, že policie neuvedla k případu více informací, kritizovala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. "Ten briefing mě neskonale naštval," řekla v České televizi. Má svým způsobem pravdu.
Zvenku to totiž pomalu vypadá kvůli nedostatku informací jako policejní převrat ve státě. Alespoň to bych si myslel, kdyby se něco takového dělo v jiné zemi, třeba africké, a měl bych možnost to prostřednictvím médií sledovat. Lidé mají právo vědět, co se děje.