Minulý týden byla policii opět nasazena hlava – a ne špatná. Novým policejním prezidentem se stal právník a dosavadní náměstek Oldřich Martinů.
Ministru vnitra Ivanu Langerovi se volba povedla. Dva měsíce hledal, prý se pokoušel lovit i mezi „civily“, ale nakonec vybral velmi dobře. Je dobře, že policii nevede nějaký ódéesák, že tato klíčová funkce není politizována. S výběrem souhlasí i bývalý ministr vnitra František Bublan – důležité. Martinů není namočen v žádném maléru (pokud známo), nepatří do žádné policejní partičky, je inteligentní, vzdělán v paragrafech a mluví anglicky, jako když bičem mrská. Policií prošel odspoda nahoru, zná ji. Žádný krajský ředitel na něho nemůže machrovat, že neví, o co kráčí.
Nabízí se otázka, proč, jsa obeznámen se stavem sboru i s politickou situací, tuhle nelehkou roli vzal? Prý se do ní nehrnul, raději by byl šel do Haagu a dělal v Europolu. Langer ho však přemluvil. Martinů je málo přes čtyřicet, vzal funkci jako výzvu. Má za úkol policii obnovit, oživit, zlidštit, nabídnout veřejnosti její přátelštější tvář. A udělat pořádek uvnitř. Není bez šance. Staří kádři (schopní i neschopní) odcházejí. Mladší, snad nezkažení a snad nezkorumpovaní, mohou dostat šanci. Langer chystá reformu sboru, jež má být spuštěna v roce 2009. Zase dobře. Jen by se neměla zvrhnout na pouhé přesuny služeb a okresů a výměny šéfů.
Jaké jsou hlavní nemoci policie? 1. Odposlechy. Nasazují se jich tisíce, kriminalisté si jimi nahrazují složité pátrání mezi lidmi. Jejich nový šéf by měl dbát na to, aby byla operativní technika používána desetkrát méně a výjimečně. 2. Stížnosti občanů. Měly by být konečně brány vážně. 3. Drobná kriminalita. Na tu policie kašle. A přitom kapsáři a zlodějíčci škodí nejen nám, ale odrazují i hosty--cizince. V módě je teror a organizovaný zločin, jenže občany více trápí méně závažná, zato epidemicky rozšířená běžná kriminalita. 4. Úniky policejních informací (včetně odposlechů). Leckterého občana děsí, že je policie děravá jako řešeto. (ODS například věděla předem, co stojí v Kubicově zprávě o Paroubkovi...) Tohle musí skončit. Kriminálka nesmí pracovat pro politiky. 5. Kontrola. Věřme, že se policejní prezident zasadí o to, aby bylo možné zvenčí hlídat nasazené odposlechy (všechny, i živé, probíhající), sledování občanů a další policejní akce. Kontrolu by měli provádět důvěryhodní občané (včetně dejme tomu jednoho poslance).
Martinů řekl, že novou roli bere jako „vyvrcholení kariéry u policie“. Spíše je to oběť. Už si vykoledoval kritiku: za náměstka si vybral Tomáše Kužela, který krátce pracoval v StB.