Minulý týden vicepremiér Alexandr Vondra na vládní tiskové konferenci oznámil: Šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík v dohledné době skončí. Ministryně obrany Vlasta Parkanová se s premiérem dohodla na jeho odvolání. Co provedl? Oč jde?
Nedávno Krejčík poskytl rozhovor MF Dnes. Parkanová mu to vyčítá, prý je to jeden z důvodů. Krejčík však řekl, co znalci zpravodajské komunity dávno vědí: vojenské služby si až do roku 2003 vydržovaly estébáky, což nám doma i v NATO škodilo. – O rozhovor nešlo. Naopak, povídání s novináři zřejmě následovalo poté, co se Krejčík domákl, že končí. O odchod "požádal sám", Funkci opustí v červnu, pokračovat nebude.
Pravé důvody? Krejčík byl do vedení Vojenského zpravodajství instalován socialisty. A nová vláda chce zpravodajskou komunitu ovládnout. Vyhozen (pro nespolupráci) už byl šéf civilní rozvědky Karel Randák, teď letí Krejčík. Možná se najdou i jiné důvody, Respekt píše o prošetřování podezřelých vojenských obchodů. Klíčem však bude potřeba tajné služby opanovat.
Kdo po Krejčíkovi? Padají tři jména. Jiří Růžek. Mezi zpravodajci se pohybuje od porevolučních počátků. Prošel civilní rozvědkou, řídil BIS, tedy civilní kontrarozvědku, a Vojenské obranné zpravodajství. Před soudem mu bylo prokázáno, že coby šéf vojenské kontrarozvědky lhal policii (zařídil vrácení řidičského průkazu svému příteli, který řídil opilý). Další: Petr Pelz. V porevolučních službách od začátku. Dříve šéf vojenské rozvědky. Za něho tam estébáci přežívali stejně jako za Růžka. Třetí jméno – Jiří Schneider. V tajných službách nepracoval. Býval poslancem za ODS, mluvčím ODS, velvyslancem v Izraeli, nyní vede odbor analýz a plánování ministerstva zahraničí. Kandidát zjevně nejvhodnější, jenže Parkanová by jistě raději lidovce Růžka. Navíc se o Schneiderovi mluví jako o jednom z adeptů na šéfa civilní rozvědky (ÚZSI), kam by se hodil lépe.
Krejčík bude vyměněn, pravil Vondra, protože se chystá reforma tajných služeb. O odvolání však nic nevěděl předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím (ODS). Buď reformu ODS před Vidímem tají, nebo si ji vymyslela až teď. Mluví se o redukci na dvě služby – vnitřní a vnější. Proč ne. Reorganizace je ideální šance, jak služby vyčistit... A ovládnout.
Autor: Martin Fendrych