Našim dětem: Veřejná zakázka je, když...

Domácí
29. 3. 2013 11:10
Dnes je z kdysi oblíbené společenské stolní hry zvané Veřejná zakázka spíš hazard, čili hra ne-společenská a vlastně pod-stolní (ilustrační foto).
Dnes je z kdysi oblíbené společenské stolní hry zvané Veřejná zakázka spíš hazard, čili hra ne-společenská a vlastně pod-stolní (ilustrační foto).

Milé děti, dnes si řekneme, co je to "veřejná zakázka". Možná jste už slyšely jména Pandur, Opencard, Blanka, sKarta, Gripen. Ne, to nejsou hráči famfrpálu z dosud neznámého dílu Harryho Pottera ani záložní posádka raketoplánu do Hvězdných válek. Pod těmito krycími názvy si pánové a paní, kteří pracují v krásných domech u řeky Vltavy, hrají na schovávanou s penízky vašich rodičů.

Očima Marka Šálka.Jak se taková hra hraje? Pozor, je třeba si pospíšit ke stolu: někdy bývají všechny židle předem obsazené hráči dvou týmů (například modří - oranžoví, oranžoví - červení atd.). Podaří-li si vám mezi ně vecpat, vezměte do ruky tužku a papír a sepište seznam co nejjednodušších, ale současně co nejdražších pracovních činností. Namátkou, co se do takové hry ideálně hodí: převážení hlíny z místa na místo, nakupování vojenských letadel a obrňáků, montování kamer nad křižovatky, asfaltování, betonování a hloubení děr pod městem. Přidávat nápady může každý, ale uspěje hlavně ten, kdo umí používat kouzelná slova čili kódy: optimalizace, komplexní, restrukturalizace, systémový, revitalizace...

Jak už jsme si řekli, v banku jsou peníze, kteří vaši rodiče odevzdali do těch hezkých budov - říká se jim ministerstva, hejtmanství, radnice. Asi si mysleli, že se za ně budeme všichni společně lépe starat o děti, nemocné, staré, beznohé, nezaměstnané a podobně. Nebo že v celé zemi bude čisto a bezpečno, že nikdo nebude krást, že občas někde vznikne třeba pěkný park.

Ale zpátky do hry na veřejnou zakázku. Nyní je třeba najít spoluhráče, kteří chytře vymyšlené pracovní úkoly, o nichž jsme mluvili - tedy takové, která se dají snadno ošulit, a přitom hodně vynášejí - dokážou udělat co nejsložitěji. Tito spoluhráči musejí mít jednu veledůležitou vlastnost navíc: ochotu ocenit, že si tuhle hru vůbec budou smět zahrát. Ano, milé děti, je to tak, a nebrečte: tahle hra vlastně není pro děti. Dospělí, o kterých je řeč, za přizvání do hry rádi utratí skoro celé kapesné, byť většinou až potom, co získají odměnu pro vítěze. Navíc umějí něco, co zvládne málokterý školák, natož předškolák: fixlovat s přihláškou, domlouvat se za zády ostatních se soupeřem, prostě nehrát fér.

Samotný průběh hry už je vlastně nuda: stačí zapisovat do těch správných kolonek čísla o mnoha číslicích, razítkovat a podepisovat. Důležité jsou tři věci. 1. Neprozradit přesné složení týmů: nikdo další nesmí vědět, kdo s kým proti komu vlastně hraje. 2. Podělit se o výhru tak, aby vyšlo pokud možno na všechny hráče - v tom je ta hra vlastně hezká, že, milé děti? 3. Nevysmívat se příliš okatě do očí těm, kteří vám na tuhle zábavu dali peníze, to by naopak bylo ošklivé.

Když o tom tak přemýšlím, možná by se vám ale stejně nelíbilo v té hře vyhrát. Vítěz totiž dostane tolik nanuků a bonbonů, autíček a panenek, že byste pak ani nepoznali, kdo s vámi chce kamarádit kvůli tomu, že jste správný kluk nebo správná holka, anebo kvůli všem těm sladkostem a hračkám. Ta hra se trochu pokazila. Kdysi, třeba na dvoře Karla IV., vyhrávala skoro celá země - alespoň se to budete učit na základce. Najednou se dalo chodit suchou nohou přes řeky po kamenných mostech ozdobených sochami. Kdo se dobře učil, mohl se učit ještě lépe - na nových univerzitách. V české krajině se objevily rostliny obtěžkané hrozny a kapka vína tu a tam ukápla i do těch nejchudších putyk.

Dnes je z kdysi oblíbené společenské stolní hry zvané Veřejná zakázka spíše hazard, čili hra ne-společenská a vlastně pod-stolní. Od tatínka s maminkou možná zaslechnete ještě horší slova: zlodějna, hajzlové, kriminál. Anebo raději neřeknou nic, aby vám nekazili spaní. I já vám přeji hezké sny o světě bez "veřejných zakázek". Vlastně je to dost ošklivé slovo. Zní skoro jako nadávka, co říkáte?

Poznámka pro rodiče: Celkový objem veřejných zakázek v České republice činí aktuálně zhruba 500 miliard korun ročně, což představuje přibližně 14 procent HDP.

Autor: Marek ŠálekFoto: ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ