V Moskvě vládne rozruch; vládní strana Jednotné Rusko chce, aby se státní úředníci po dosažení šedesáti let podrobili "testu na nepříčetnost". Už jen definice stavu nepříčetnosti (a tudíž i příčetnosti) je po čertech problém. Například v trestním právu často znamená něco jiného než v psychiatrii. Jeden "cvokař" dokonce došel k názoru, že nepříčetný člověk je ten, jenž není "ani úplně šílený, ani úplně při smyslech". Na kterého byrokrata tohle nepasuje?
A co politikové nebo "finanční trhy"? Tak třeba ministr nepráce, asociálních věcí a chudoby Jaromír Drábek (TOP 09) je přesvědčen, že sociální karty jsou nádherná věc. Státu ušetří desítky milionů korun a adresátům různých dávek zajišťuje nejvyšší možný komfort. Na dotaz, co mají dělat potřební lidé ze zapadlých vísek, od nichž je první bankomat vzdálen nejméně deset kilometrů, neříká v podstatě nic. Jen si tak pro sebe kouká, rozostřeně, kamsi do blba.
Celé vlády jsou na tom stejně, ba ještě hůř. Nejen ta Nečasova s hlavním svým hybatelem Kalouskem se již dokázala proškrtat k recesi. Ano, už třetí kvartál HDP klesá. A dál se vedou pološílené řeči o tom, že naše ekonomika je naštěstí "tažena exporty". Ačkoli už je zřejmé, že vývozy stagnují a v druhé půli roku nejspíš klesnou. Nevadí, zbude nám důvěra finančních trhů...
Burzy jsou od čtvrtka v nepříčetné euforii. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi totiž jménem své instituce hlavně tyto finanční trhy ujistil o "neomezených" výkupech dluhopisů problémových zemí eurozóny. Očekávám brzy nepříčetnou paniku týchž trhů. Výkupy ECB sice napustí četným státům trochu kyslíku (nižší úroky), jenže pomoc je "nečasovsky" podmíněna rozpočtovou kázní, kterou si vynutí ECB, MMF a Evropské komise. Čili dalším proškrtáváním k recesi, tentokrát celoevropské. Nepříčetnost pokračuje.
Hamlet bez Hamleta
Ruský test je spojen s tamní možností zůstat úředníkem do sedmdesáti, a má tedy vlastně zkoumat jeden z možných příznaků senility. Ale co s nepříčetností evropských politiků, ekonomů a bankéřů, kteří jsou v nejlepší fázi vývoje lidské psychiky a na vrcholu intelektuální výkonnosti?
Nepříčetnost ostatně vůbec nezávisí na té které generační kohortě. Svědčí o tom i právě provedené "volby nanečisto" u nás, které si zprublo 22 tisíc náctiletých středoškoláků.
Zatímco se Česká pirátská strana raduje, že v očích gymnazistů, průmyslováků a učňů zvítězila, skvělé třetí místo zaujali pravicoví extremisté, Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti. To je posun: v roce 2010 vyhrála studentské volby TOP 09, která se chová pirátsky k sociálnímu státu a k našemu duševnímu zdraví, nikoli k duševnímu vlastnictví. A místo fašizoidů byly na třetí příčce VeVerky, které byly jen zmateným podnikatelským projektem. Blbost je jako láska, kvete v každém věku.
Vysvětlení zeměpisného i strukturálního zevšeobecnění nepříčetnosti není lehké. Navrhuji proto vysvětlení netradiční: Co když kdekdo tu nepříčetnost dnes jenom předstírá? Co když Putin předstírá nepříčetnost státní správy (i svou vlastní)? A Drábek, Nečas, Kalousek, Draghi a naši adolescenti schválně při provozování ekonomiky, státní správy či zastupitelské demokracie nepříčetné chování jenom hrají? Vzorem je možná Hamlet, kralevic dánský, který svým šílenstvím složitě upozorňoval na dávno spáchaný zločin. Třeba stejně i dnes kdekdo apeluje, že je zde zásadně "cosi shnilého".
Ne, tohle štěstí nemáme. Tak protřelí zase ti smyslů zbavení nešílenci asi všichni - natož většina z nich - určitě nejsou.