O zlegalizovaných kmotrech v USA a těch našich

Domácí
28. 3. 2012 16:45
Očima Martina Hekrdly.
Očima Martina Hekrdly.

Pochopitelná pohrouženost novinářské i "laické" veřejnosti do odposlechnutých hrůz z našeho kmotrovského světa je sice navýsost oprávněná, ale také trochu - nedá se nic dělat - česky provinciální. Když Jiří Šotola v románě Svatý na mostě popisoval korupci, jíž propadla katolická církev ve 14. století, poznamenal k tomu toto: "Obvyklé myší hryzání českého sýra."

Je to tak. Češi se prohryzávají dějinami. A přesto - nebo právě proto? - ze století do století jdou.

Očima Martina Hekrdly.Provinciální je i české přesvědčení, že to, co se u nás děje, nemá ve světě obdoby a předobrazu. To je strašlivý omyl. Vyvrátil ho v posledních Otázkách Václava Moravce v Česku zdomácnělý americký novinář Erik Best. Vůbec si přitom nebral servítky. Je prý "chyba Čechů, když si myslí, že je to jenom tady", neboť "je to všude na Západě". Na obvyklou námitku, že tam je přece korupční jednání potíráno, znal odpověď: Rozdíl mezi námi a Amerikou je v tom, že ve sféře "propojení politiků a byznysu" je za Atlantikem už "všechno legální" a mimořádně "rafinované".

A Moravec nic. Žádné "o čem se bude po dnešním pořadu hovořit? O zlegalizovaných kmotrech v USA na úrovni zlegalizované prostituce? Hezký nedělní oběd. A neházejte ho ze vzteku psovi."

O ničem takovém se ovšem nehovoří. Bylo by to žinantní. My máme Béma. Ó, my se máme!

Naštěstí se soud na Bahamách zrovna usnesl, že nevydá do Ameriky Viktora Koženého alias piráta z Prahy. Absolventa Harvardu a ztělesnění slavné "jistoty desetinásobku".

Bahamští soudci Koženého nechrání proto, že snad oceňují hvězdu naší kuponové privatizace, což byl třetí největší majetkový transfer po vítězné Bílé hoře katolických vojsk (1620) a po vítězném únoru našich pracujících (1948). Fakticky konstatovali, že uplácení amerických občanů v jejich ostrovním daňovém ráji není trestným činem. Vždyť kam by ten stát, založený na špinavých penězích, s tvrdostí přišel? Na buben. A kam by přišel svět bez bahamských finančních služeb?

Někdo by měl Eriku Bestovi říci, že jsou ještě rafinovanější státy než USA. Vlastně ne, on to určitě ví. Ale Češi by mohli chvíli pozvednout hlavy od ukořistěných ementálů. A nad tím, kam se ten cinknutý svět točí, popřemýšlet.

Autor: Martin HekrdlaFoto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ