Odchod Haška je další výhrou Babiše

Domácí
8. 11. 2013 13:15
Michal Hašek
Michal Hašek

Jakkoli je nyní Bohuslav Sobotka spokojen, odchod jeho oponentů Michala Haška, Jeronýma Tejce a Zdeňka Škromacha z vedení ČSSD rozhodně nezaručuje, že sociální demokracie bude opět silnou stranou v duchu svých hodnot a principů. Vše nasvědčuje spíše opaku.

Ke zvážení rezignace vyzvalo totiž po volbách Sobotku dvacet z třiatřiceti členů předsednictva. Z nich jen šest bylo na utajené lánské schůzce s prezidentem. Ale co ten zbytek - to byli také pučisté?

Vyvolanou hysterii ve stylu boje dobra se zlem, ve stylu my jsme ti správní (Sobotka, Dienstbier), oni jsou ti zlí (Hašek a spol.) lze tak považovat za nepřiměřenou. Stejně jako bylo neadekvátní organizované svolávání "spontánních" demonstrací na podporu Sobotky proti "zrádcům".

Tato obrovitá a ryze pragmatická hysterie umožnila straně řešit jen zástupné důvody stavu, v němž se nachází, a to na úkor věcí podstatných: ČSSD se vyhnula především analýze příčin nevýrazného vítězství v předčasných volbách. Nikde tak nezaznělo (a už zřejmě nezazní), že vedoucí funkcionáři, poslanci, senátoři vedli v předvolební kampani boj proti TOP 09 a ODS, tedy stranám, které byly minimálně od ledna 2013 poraženým nepřítelem. A že jim naprosto unikla činnosti hnutí ANO; vždyť nikde billboardy se zásadní kritikou vize státu jako firmy nevisely.   

Anketa:

Myslíte si, že se po rezignaci Haška, Škromacha a Tejce situace v ČSSD uklidní a předseda Sobotka povládne ČSSD pevnou rukou?

A stejně tak a podle podobného scénáře: který z demonstrantů na podporu Sobotky se díky vyvolané hysterii zapomněl zeptat, měli-li členové ČSSD šanci vyjádřit se k sestavování kandidátek anebo proč vedení volební kampaně v posledních měsících Sobotka centralizoval na svoji osobu a zakázal i individuální kampaň o preferenční hlasy? Všichni.

Hysterie však současně bystrým voličům poodkryla, že hlavní problém sociálních demokratů tkví v tom, že vysoké stranické funkce staly se živností. Kdyby tomu tak nebylo, předseda Sobotka by rovněž rezignoval - okamžitě poté, co jeho levicová strana vítězství s dvaceti procenty jen "utrpěla".

Je totiž smutným zjištěním, že jediné, čeho ČSSD v letošních volbách opravdu dosáhla, co dokázala, je volební úspěch Andreje Babiše, který se příliš "nemusí" s Milošem Zemanem; ostatně jako Sobotka. Nelze přitom opomenout skutečnost, že Sobotku nyní Babiš proti "pučistům" podpořil, respektive mohl podpořit, pouze proto, že blízkým přítelem i rádcem šéfa socialistů je právník Radek Pokorný, jenž mimo jiné zastupoval v arbitrážích Babišův Agrofert.

Babišovo volební vítězství se tak jeví v těchto souvislostech jako naprosto mimořádné (to se musí nechat), a nikoli Sobotka či ČSSD, ale právě a jedině on - Babiš - bude v nadcházejících měsících a možná i letech nejdůležitější hybnou silou na české politické scéně.

Autor: Marek PřibilFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ