Ondřej Štindl: Vyhasínání

Domácí
24. 2. 2007 14:16

Kurtu Cobainovi by minulý týden bylo čtyřicet let, jenomže on se rozhodl čtyřicítky nedožít. I proto se ve vzpomínkových textech objevovala citace z písničky Neila Younga My, My, Hey, Hey „je lepší shořet než vyhasnout“, která uzavírá Cobainův smutně zmatený dopis na rozloučenou.

Ta citovaná písnička je krásná zvlášť v koncertním provedení, kdy rozeřvané kytary k její jednoduché říkankovité melodii přidávají jakýsi chmurný patos. Je v ní cosi divoce povznášejícího – zvlášť pro člověka, pro nějž jsou shoření i vyhasnutí představy stejně vzdálené, který tak nanejvýš zrovna začal doutnat a všechno má ještě před sebou. Může si do toho verše promítnout svoje odhodlání nepoddat se světu, který  ho jednou bude chtít semlít, vyždímat z něj sílu a fantazii, dokopat k tomu, aby se tiše zařadil. To radši shořet. Přinejmenším se tak člověk vyhne „údělu horšímu smrti“ –  stát se něčím velmi podobným svým rodičům. Jenomže co to shoření vlastně obnáší? Trpět bolestmi a osaměním, píchat do sebe spousty heroinu a skončit se zbraní u hlavy v rozestavěném domě jako Kurt Cobain, ten – jak sám sebe charakterizoval – „ubohý, sebedestruktivní death rocker“?  Je tohle skutečně ten majestátní konec, který si člověk představuje jako záblesk meteoru na nočním nebi, možná rychlý, ale o to krásnější?

Člověk, který se narodil v plus minus stejné době jako Kurt Cobain, už začíná tušit, že svou šanci shořet asi propásl – teď už bude jenom vyhasínat, možnost dostat svůj obličej na plakáty v pokojích dospívajících je provždy uzavřena. Smířeně či vyplašeně zaznamenává příznaky toho vyhasínání – snižující se výdrž na akcích sportovních i společenských, neochotu rozčilovat se kvůli věcem, které za to nestojí, respektive stojí, ale energie k hněvu už se nedostává, absence potřeby pouštět hudbu za všech okolností co nejhlasitěji... Co by na to asi řekl Kurt? Vyskočil by z plakátu, vyloudil ze svých modrých očí ten nejopovržlivější pohled a běžel do sklepa pro pistoli? Jenomže on nevyskočí, zůstane tam zmrazen v čase, a nepodléhající proto zkáze, vždy připraven být zosobněním úzkosti a paniky ze života, exotické přitažlivosti rychlého konce. Paradoxním hrdinou, který dosáhl slávy a úspěchu, aby zjistil, že mu jsou k ničemu. Jeho tvář se na plakát taky skvěle hodí. Postupem času ale ta tvář ztrácí hlas, který z hlavy Cobainova vrstevníka vytěsňují slova těch, kdo shořet nepotřebovali.

Autor: Ondřej Štindl

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ