Třetí český prezident bude přijat papežem Františkem ve Vatikánu (hlava římskokatolické církve ho prý pozvala, pochlubil se v únoru Miloš Zeman; nepozvala, nikdy nikoho nezve, opravili ho čeští církevní hodnostáři). Nepřijde tam s prázdnýma rukama, ví, co se sluší a patří, Svatého otce podaruje, jednak Pražským Jezulátkem (kopií), jednak "osobním darem". Oč půjde, nechtěl hradní protokolář Forejt prozradit (viz zde).
Proč ty tajnosti? Na Hradě si pravděpodobně myslí, že "dolních deset milionů" nemusí všechno vědět. Zatajování informací tam mají ve zvyku. Tuhle to byly úřednické platy (slušná žádost o sdělení jejich výše nestačila, z Kanceláře prezidenta republiky musel k její hanbě pravdu vypáčit až soudní verdikt), teď zase prezent pro Františka. Není to pošetilé? Pontifex přece není dítě; kdyby věděl, na co ještě - kromě času stráveného s manželi Zemanovými - se může těšit, snad by mu to nezpůsobilo újmu. Zkusme tedy hádat.
Adjektivum "osobní" má v češtině několik významů. Slovník spisovného jazyka českého jich uvádí sedm: "1. určený pro osoby, pro lidi: o. doprava; o. vlak, auto (...) 2. odb. vedoucí evidenci zaměstnanců (podniku ap.) a vyřizující jejich záležitosti; personální: o. oddělení; o. referent 3. určený, přidělený ap. urč. osobě, urč. jedinci: jeho o. lékař; o. stráž; o. tajemník 4. týkající se osoby (jedince) v souhrnu vlastností n. fyzické podstaty; vázaný na osobu jednotlivce, vlastní osobě jednotlivce: o. statečnost; o. hygiena; o. svoboda, prohlídka; o. styky (...) 5. takový, kt. je určován jen jednou osobou, kt. nemá obecnější ráz; subjektivní, nevěcný, zaujatý: o. mínění; důvody o. i věcné; o. nechuť, zášť; o. útok; nebuďte o. (...) 6. takový, při němž se uplatňuje jedinec ve své fyzické podstatě; přímý: o. styky; o. přítomnost, účast 7. jaz. zájmena o. označující mluvnickou osobu (např. já, vy, on); o. koncovky (slovesa) příslušející tvarům pro příslušnou osobu (např. nesu, nesete, nese) (...)" - slovník nám v tomto případě problém nevyřeší, ale dejme tomu, že "osobní dar" je dar "určený, přidělený ap. urč. osobě, urč. jedinci" a současně "takový, kt. je určován jen jednou osobou, kt. nemá obecnější ráz".
Věnuje tedy pan prezident něco, co vyjadřuje jeho osobnost a současně je určeno pouze osobnosti papežově? Co by to tak asi mohlo být? Alkohol? Holduje mu Svatý otec? Sotva. Stojí přece psáno: "Víno je posměvač, opojný nápoj je křikloun, kdo se v něm kochá, ten moudrý není." (Př 20,1) A taky: "Mějte se na pozoru, aby vaše srdce nebyla zatížena nestřídmostí, opilstvím a starostmi o živobytí..." (L 21,34). Ale kampak s Písmem na našeho vrchního velitele ozbrojených sil! Nejsou tomu ani dva roky, co se MUDr. (!) Holcát, MBA, tehdejší ministr zdravotnictví, pokoušel k prezidentovi přimazlit stěží uvěřitelným výrokem, že denní konzumace "šesti skleniček vína a tří panáků tvrdého alkoholu" není "žádné extrémní pití" (viz zde). Hodně spokojených pacientů, pane doktore! Takže co do Vatikánu? Čutoru slivovice asi ne, to by byla ještě větší blamáž než s "Peroutkovými" texty. Tedy něco na zub? Ze zabijačky? Jitrnice, ovar, jelítka, tlačenku... Či od přátel? Kaviár, bliny, chalvu, pelmeně?
Možná že vhodnější je cosi na památku. Krteček z plyše, Spejbl a Hurvínek, drátěný Švejk s nápisem To chce klid, samorost, ježek v kleci... Eventuálně zaměstnat Františkův intelekt. Valtr Komárek: Prognóza a program. Václav Klaus: Zápisky z cest. Miroslav Šlouf: Jak se dobývá Hrad. Jeje, knih by bylo! Jenže co na Petrově stolci s češtinou? Tak něco hezkého k poslechu? Eva a Vašek: Ave Maria. Nebo spíš na koukání? Babovřesky. Ba ne, chtělo by to dar důvěrnější, intimnější. Ach ano, video s prezidentovou dcerkou na rozpustilé tancovačce! Je to, pravda, trochu košilaté, ale co dnes není! Proboha, jen žádnou úzkoprsost, netřeba být papežštější než papež. "Já vynikám drtivou upřímností," řekl tuhle pan prezident (viz zde). Prima. Tak do toho!