Pět a pět je dvanáct

Domácí
10. 8. 2012 07:00
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

I názor, že pět a pět je dvanáct, je názorem, nikoli však objektivní pravdou. To by možná mohlo někomu vrtat hlavou závisle na plánu zrušit Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze - v souvislosti s úkolem pro novou pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou.

Návladní už sama naznačila, že je zastánkyní třístupňové soustavy prokuratury: "Tenhle stupeň (VSZ, pozn. red.) je v soustavě navíc a zbytečně ji byrokratizuje," řekla.

Systémové změny - nahradit vrchní státní zastupitelství specializovanou skupinou dvaceti až čtyřiceti státních zástupců zaměřených především na boj s korupcí, zkráceně takzvaným "speciálem" - byly ostatně naplánovány už v roce 2011. Prostým rozumem lze pak vyvodit, že žalobci by přešli pod Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně, což předpokládá i Bradáčová. Další část agendy by převzaly kraje.

Být ambiciózním státním zástupcem, velice se těším na vyšší tabulkové platy, vyšší prestiž, na případný významnější dozor s vyšetřovacími a žalobními pravomocemi - na celém území Česka -, na posílení své moci tím, že se stanu samostatným tělesem podřízeným jen NSZ s rozsáhlou škálou obrany proti vládní výkonné moci, a to doživotně.

Jelikož ale samozřejmě žádným takovým státním zástupcem nejsem, mohu se toliko nedůvěřivě tázat - jakkoli se v žádném případě nezastávám politiků -, zdali se touto systémovou změnou jen tak náhodou neotevře prostor pro korupci a neutralizaci politiků formou medializovaných vykonstruovaných trestních řízení, jež po mediální popravě politika vyvanou do ztracena. Jestli opravdu a v žádném případě nehrozí, že by v takto děsivém scénáři mohl hrát klíčovou roli právě onen speciál NSZ, pojímaný jako politická zpravodajská služba. Nálada ve společnosti je totiž lehce čitelná: silné volání k boji proti korupci a mediální dehonestaci politiků a politiky.

Jak ví asi každý, sídla českých státních zastupitelství a jejich obvody se shodují se sídly a obvody českých soudů, přičemž každé státní zastupitelství je zásadně místně příslušné k zastupování státu u soudu, u něhož toto zastupitelství působí. Být tedy ambiciózním soudcem Vrchního soudu v Praze, má nálada se asi jistě změní ve prospěch zrušení této instituce, neboť bych předpokládal, že získám statut soudce Nejvyššího soudu s vyšším platem a pravomocemi; že získám rozhodovací, rozsudkové, odvolací i dovolací pravomoci, a stanu se tedy tabu kastou.

Jelikož ale žádným soudcem samozřejmě nejsem, mohu se opět toliko nedůvěřivě tázat, zdali nějací skutečně ambiciózní soudci neuvítají i zánik institutu dovolání - biče nad nalézacími a odvolacími soudy (okresními, krajskými a v současnosti i vrchními). A jestli nepadne zrušením vrchního soudu protitotalitní bariéra.

Jde podle mne o otázky sice kapku paranoidní, opovážlivé, byť legitimní. Protože zatím přece nikdo neodpověděl, jaká bude v zastupitelské demokracii občanská kontrola Nejvyššího státního zastupitelství, státních zástupců a Nejvyššího soudu, jestliže tyto orgány budou na výkonné, kontrolní a zákonodárné moci nezávislé a vázané jen vlastními právními názory - výklady zákonů. Zvlášť uvážíme-li, že názorem je také, jak bylo již řečeno, že pět a pět je dvanáct...

Protože zatím nikdo - ani Lenka Bradáčová - neřekl, jak se bude postupovat v boji proti případným špatným či nezákonným rozhodnutím státních zástupců či soudců, kvůli kterým přichází stát o nemalé peníze. Zdali a jak budou tyto osoby vedeny k zodpovědnosti za svá rozhodnutí. A to by mělo zajímat každého občana, neboť je to v jeho zájmu.

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ