<span>Petr Robejček:</span> Německý patriotismus na grilu

Domácí
16. 9. 2007 12:00

V polovině prvního říjnového týdne se bude nad Německem vznášet oblak vůně pečených buřtů. V té době je většinou ještě slunečno, a 3. října se tedy bude grilovat. Němečtí islamisté Fritz G. a Daniel S. letos budou chybět; ne kvůli vepřovému – sedí ve vězení s podezřením, že chtěli odpálit bomby, ničivější než ty v Madridu a Londýně. Zbytek národa však bude v pohodě slavit sjednocení s bývalou NDR – barbecue patriotismus.

Na rozdíl od Francouzů, Britů a Američanů mají Němci potíž s vlastenectvím – od konce druhé světové války zde byl patriotismus ztotožňován s nacionalismem. Od té doby Německo funguje jako podchlazený technokratický systém, který místo vlasti občanům nabízí konzum. Zdá se, že to již nestačí. Na prahu 21. století si dokonce i ti studení Němci kladou existenciální otázky: Kdo jsem? Kam patřím? Kam jdu a co mě čeká? Mnozí jdou dál; hledají mystické zážitky, vytržení, vyšší autoritu, heroismus.

Je logické, že v zemi, která patriotismus nahradila konzumem, jsou to právě cizinci, kteří ukazují, že lidé potřebují někam patřit. První gastarbeitři sem přišli před padesáti lety, ale ani pro ně nechtělo být Německo vlastí. O to snadněji si (zejména příchozí z islámských zemí) vytvořili světy poskytující identitu původu. Vědci a politici hovoří o „paralelních společnostech“. Podle výzkumů se nikde jinde v Evropě již zde narození cizinci neztotožňují s vlastí svých rodičů více než v Německu.

Islámská civilizace nestojí na špici pokroku, a přesto je v Německu paralelní islámská společnost v ofenzivě. V Kolíně nad Rýnem se bude stavět mešita pro čtyři tisíce věřících s dvěma padesátimetrovými minarety. A razantně přibývá německých konvertitů. Islámský archiv v Soestu mluví o zhruba dvaceti tisících, někteří experti odhadují bezmála čtyřikrát tolik. Většinou jsou to ženy provdané za muslimy; ale v posledních letech dramaticky roste i podíl mužů. Fritz G. a Daniel S. také hledají v islámu autoritu, iracionalitu, sounáležitost, vytržení. Podle policistů si oba museli všimnout, že jsou sledováni, a přece v přípravě atentátu pokračovali. „Absolutně přesvědčení, zfanatizovaní pachatelé,“ řekl jeden komisař.

Někde se narodit je nabídka někam patřit. Hodně Němců má potíže identifikovat se s vlastní zemí. Hledají útočiště v paralelní společnosti. Někteří ji považují za tak důležitou, že se kvůli ní stavějí i proti vlasti. Většina raději griluje. Tyhle problémy díky Bohu neznáme.

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ