Praha není město, pamatujte si to!

Domácí
13. 5. 2014 05:30
Praha je sice hlavní město České republiky, ale nemá ve volbách stejné pravomoci jako ostatní obce.
Praha je sice hlavní město České republiky, ale nemá ve volbách stejné pravomoci jako ostatní obce.

Poslanci chtějí Pražanům vzít právo vybírat si ve volbách do zastupitelstva hlavního města kandidáty z více kandidátek, jak tomu byli zvyklí posledních dvacet let. Vše se děje ve jménu odstranění Bémova dědictví volebního inženýrství a "povýšení" Prahy mezi ostatní kraje novelami volebních zákonů, které leží ve sněmovně.Očima.

ODS před komunálními volbami v roce 2010 prosadila rozdělení města na několik volebních obvodů, čímž rozběsnila malé strany, které se díky tomu nedostaly do zastupitelstva, ty spolu s tehdy novou TOP 09 spustily povyk, že je to nedemokratické a proti rovnému přístupu k volebnímu právu.

Ne že by to nebyla účelová lumpárna, ODS se tím snažila vyřešit několik problémů - vymazat menší strany, a než ulovila lékaře Bohuslava Svobodu, neměla ani jistého silného ústředního kandidáta, takže jí mohlo v určitou chvíli vyhovovat, že má několik slabších person.  Ale sluší se připomenout, že to bylo podle zákona a například ve volbách do Poslanecké sněmovny je Česko také rozděleno na volební obvody a voliči to vcelku akceptují.

Od té doby se jako jeden z všeléků na neduhy pražské politiky považuje homeopatikum jeden volební obvod a pevný počet zastupitelů. Žádné škaredé zastupitelstvo si přece nebude určovat počet zastupitelů a počet volebních obvodů. Nikdy!

Pražská rada vedená TOP 09 proto do sněmovny poslala novelu zákona, která jednoduše konzervuje současný stav a zamezuje, podle topkařů, škodlivému volebnímu inženýrství.  Jenže džin byl vypuštěn z láhve a nápadu se chopila skupina poslanců ČSSD, KSČM, ANO, Úsvitu a lidovců.  A ti to vzali z gruntu. Praha je kraj a basta, volit se bude jako do krajských zastupitelstev. Praze se zkrátí volební období, aby se srovnal rytmus voleb s ostatními kraji. Jednoduché, efektivní a v Praze bude líp.

Doupě ďáblovo - jednací sál pražského zastupitelstva, na snímku Bohuslav Svoboda (vpředu) z ODS před ustavujícím zasedáním zastupitelstva v listopadu 2010, na kterém byl zvolen novým primátorem přes demonstranty protestujícími proti koalici ODS a ČSSD. Nevydržela, stejně jako Svoboda.V čem je pro Prahu nebezpečná tato jednoduchá a efektivní změna, která měla ochránit demokracii v metropoli před zvlčilými volebními inženýry?

"Přijetí této normy by mohlo postupně vést k tomu, že by Praha mohla být vnímána jako kraj, například i tím zkráceným volebním obdobím. Důležitější by však stále mělo být její postavení jako obce, která má dle Ústavy zaručenou autonomii samosprávy," kritizuje novelu politolog Kamil Švec.  "Volič by touto změnou byl mnohem více závislý na politických stranách, a byl by - oproti jiným městům - ochuzen o právo vybírat osobnosti, nejenom politické strany. Pražské zastupitelstvo sice v posledních letech obsazovaly velké strany, které ale tato změna ještě posílí," dodává.

Praha ztratí právo reagovat například na množství obyvatel změnou počtu zastupitelů, ztratí možnost rozdělit se na volební obvody, voliči ztratí právo panašování - možnost vybírat si zastupitele z různých politických stran, nebudou smět kandidovat nezávislí, ale jen strany a hnutí.

 "Něco se udělat muselo," bráni iniciativu jeden z navrhovatelů, poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). "Je to reakce na zneužívání možnosti rozdělit Prahu v minulosti, je to odpovědnost tehdejších politiků, že toto právo Praha ztratí," říká s tím, že stáli před rozhodnutím, jaký způsob volby vybrat. "Zvolili jsme z praktického hlediska způsob, jakým se volí krajská zastupitelstva. V Praze a velkých městech panašování už nemá velký význam a voliči stejně rozhodují mezi stranami," dodal. Připustil, že voliči o možnost volby z více kandidátek přijdou i zvýhodnění stran, ale nevyloučil debatu o pražském návrhu. I když ten poslanecký má ve sněmovně velkou podporu. Tvrdí, že pražští politici účelově zneužívali zákon. Že nyní poslanci stejně účelově zákon mění, je už v pořádku...

Pražský "velesatan" - bývalý primátor Pavel Bém, kvůli němuž se spojily všechny politické strany, aby metropoli za trest ponížily.Sněmovní volební inženýři by tak kavárenským aktivistům vypálili rybník. Praha bude mít menší právo o sobě rozhodovat než třeba Olomouc a voliči budou mít omezenější nabídku, než na jakou byli zvyklí. Nebudou sice muset luštit volební lístek, na který se musí vejít všechna jména kandidátů ze všech kandidátek, aby volič mohl vybírat napříč stranami a mezi nezávislými (v případě Prahy by se mělo spíš než o volebním lístku mluvit o volebním ubrusu). V krajských volbách se totiž volí systémem jedna strana/jeden volební lístek - jako do sněmovny. Poslední detail je v přepočtu hlasů na mandáty, který se v krajských volbách přepočítává podle formule fandící stranám více, než v případě zákona o volbách do zastupitelstev obcí, podle kterého se dosud volilo i pražské zastupitelstvo.

Prostě Praha není město, ale kraj. Alespoň podle poslanců. Bravo těm, kteří jedno volební inženýrství chtěli vyléčit "systémově" jiným a na komára pro jistotu vzali rovnou atomovku. Poslancům, kteří si město, byť veliké, pletou s krajem, a komunální politiky, které osoba jednoho primátora dokáže zaslepit tak, že účelově prosazují cokoliv. Zkráceně se tomu říká hloupost a podbízivost. Jako v případě přímé volby prezidenta.

Autor: David JarešFoto: , ČTK/Burian Michal, ČTK/Vondrouš Roman, ČTK/Peška Stanislav

Další čtení

ilustrační foto

Žena se dvěma promile alkoholu doma tavila svíčky na vosk. Podpálila byt

Domácí
13. 6. 2025
SPD, spolek extrémistů, 2024

SPD to má černé na bílém: Soudili se o nálepku extremistů. A soud ji posvětil

Domácí
13. 6. 2025
ilustrační foto

Už chodíte v tričku? Na horách, hlavně na Šumavě, v noci mrzlo

Domácí
13. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ