Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Tomáš Martinec v pondělí oznámil, že se rozhodl rezignovat. Ale o co vlastně jde?
Naposledy nedělní diskuzní pořad ČT naznačil, že na počátku jeho aféry, respektive aféry Bradáčová-Martinec, byly březnové výroky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) o odkládání podnětu Finančně analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí policií.
Šlo prý mimo jiné i o vyšetřování okolností, za kterých energetický gigant ČEZ kupoval fotovoltaické elektrárny v Ralsku a u Mimoně. Kalousek se podivoval nad tím, jak mohla protikorupční policie na základě informací od FAÚ tuto věc před časem odložit.
Dodržíme-li časový sled, tak na začátku dubna pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová píše policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi a požaduje prověrku na ÚOKFK, řízeném Martincem (šlo o podnět k prošetření údajného úniku informací z některých kauz). Nato žádá nejvyššího žalobce Pavla Zemana o předání kauzy IT, v níž figuruje i její manžel, do Olomouce. Následně moderátor Luboš Xaver Veselý na Frekvenci 1 nahraje po oficiálním rozhovoru s Bradáčovou i neformální část (útvar pod Martincovým vedením na ni údajně "připravuje kauzu"). Rozhovor se objevuje v médiích. Zde se asi něco muselo odehrát. Ale co?
Faktem je, že ministr vnitra Jan Kubice nekoná a nereaguje na fakt (reaguje Bradáčová), že policisté o svém trestním řízení neinformují státní zástupce (zde viz určité souvislosti: Kubiceho zpráva z roku 2006, v níž je na státní zástupce útočeno, a také klepy, že Kubice na vnitru cítí jistou podporu prezidenta; firma Vlas-Kubice - ministr má přerušen výkon v kladenské společnosti -, zajišťovala ochranku Miloši Zemanovi v kampani).
V této situaci se do věci vloží občanskodemokratický ministr spravedlnosti Pavel Blažek velmi důrazným vystoupením (chování policie vůči Bradáčové přirovnal k metodám z 50. let minulého století), od kterého se v neděli žalobce Zeman diplomaticky distancuje: padají věty o formulační odlišnosti a časové vhodnosti. Stínový sociálnědemokratický ministr vnitra Jeroným Tejc pak v témže pořadu naznačuje možnost potopení novely o státním zastupitelství, de facto slovy Jiřího Dienstbiera, a naznačuje východisko: personální změny na některém z postů - Martinec, Bradáčová, Blažek.
Ani slůvkem nepoukazuje na Kubiceho, který měl konat okamžitě po Kalouskových výrocích o odkládání podnětu Finančně analytického útvaru policisty ÚOKFK. To je zvláště signifikantní. I proto, že advokát Tejc nepoložil otázku po Kubiceho činnosti a otázku obcházení státního zastupitelství policisty ÚOKFK v trestním řízení.
Snaha ČSSD dostat Kubiceho mimo tuto hru je zjevná a dosti podivná. Čas motivy možná vyjeví (určitým vodítkem bude třeba i to, kde Martinec nakonec skončí). Zatím jen skutečně víme, že se rozhodl v půlce května odejít.