Jakkoli je jméno nového šéfa spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) překvapivé, na druhou stranu jde o logický tah. Míněno pohledem premiéra. Ten se nyní stylizuje do role "krizového manažera" sama sebe. Návrhem na jmenování Blažka vnáší Petr Nečas do politického karbanu, v němž ztrácí očima veřejnosti dlouhodobě dech, možnost celé řady nových herních kombinací.
Vzápětí po odvolání Jiřího Pospíšila sice začal v ODS sílit názor, že jeho nástupcem bude šéf ústavně právního výboru a Nečasův spojenec Marek Benda. Nicméně Benda, sedící ve sněmovně snad od dvaceti, by si podřezal pohodlnou židli. Jaký by měl asi tento plzeňský "JUDr." respekt? A tak se skloňovalo jméno náměstka Daniela Voláka a v kuloárech se šeptalo i cosi o šéfce Legislativní rady vlády Karolíně Peake (LIDEM), čímž by ale zase Nečas podřezal v ODS větev sám sobě, pustila-li by strana tak významný resort.
Ano, jméno brněnského právníka a "neviditelného" místopředsedy občanských demokratů Blažka je vážně na první pohled překvapivé. Nečekané. S Nečasem byli na ostří nože. Nejenže ho ministerský předseda odvolal z postu šéfa dozorčí rady Lesů ČR - ztratil prý jeho důvěru -, Blažek ale v ODS představuje též spíš ojedinělý názorový proud. Žádá delší dobu bližší spolupráci se sociální demokracií, jež se mu osvědčila v domovině, a hovoří o tom, že se mu podařilo najít s ČSSD partnerský vztah. To znamená, jak několikrát vysvětlil, že pokračování neustálé války se socialisty nemá smysl, stejně jako nemá smysl se tvářit, že modrooranžové koalice na regionální úrovni jsou něco, co je protidemokratické a protiliberální.
Blažek je totiž zásadním odpůrcem takzvaného tribalismu - podle něj zplodil třídní boj, nacismus - a směrem do řad občanských demokratů vzkazuje, že není kmenovým náčelníkem, jenž pro vůdčí existenci potřebuje neustálou výrobu vnějšího či vnitřního nepřítele. Dokonce během vládní krize loni v dubnu prohlásil, že ODS by měla jednat o koalici nikoli s VeVerkami, nýbrž s ČSSD. Nečase kritizoval, že se mu ne vždy daří být sjednotitelem. Naopak řekl, že by rád viděl Václava Klause v roli šéfa ODS. Byl i proti odvolání Ivana Fuksy.
Nečas, který "vyčistil" střední Čechy tím, že dosadil na zemědělství loajálního Petra Bendla, tento Nečas, jenž jako přes kopírák obsadil průmysl Martinem Kubou a odvoláním Pospíšila potlačil - alespoň naoko - buňku plzeňského odboru, může jmenováním Blažka logicky získat na svou stranu jižní Moravu. Tím výrazně posílit ve straně pozici. Lze spíše očekávat, že Blažek - ač učil Vlastimila Rampulu na právech, což je jen zajímavost - vyslyší návrh nejvyššího žalobce Pavla Zemana a jmenuje do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou; tím padne argument, že byl Pospíšil odvolán právě kvůli snaze Bradáčovou povýšit. Její profesní postup nakonec Nečas skousne, Pospíšila se ale zbavil...
Stejně tak Nečas jistě znervózní TOP 09, chystající se ovládnout pravicovou politickou scénu a zadupat ODS do země, neboť Blažek - odteď pravá (tedy možná levá) ruka Nečase - ospravedlňuje koalice argumentem potřeby věcného řešení. Nikoli však, jak již bylo naznačeno, ruku v ruce s TOP 09, již v Brně odstřihl od moci. Jediné, co je tak v této partii zatím nepochopitelné, je fakt, proč milovník hantecu Nečasovi na nabídku kývl.