Sestřelit nesestřelit

Domácí
15. 1. 2007 14:37

Ministr obrany u nás může nařídit, aby stíhačky sestřelily unesené letadlo.

V Německu to ústava vylučuje. V Česku se o věci veřejně nediskutovalo, máme to „vyřešeno“ zákonem. Němci teď vedou vášnivé pře, jestli by se v době teroru měla možnost „sundat“ letoun, který padl do rukou teroristů, legalizovat. Navrhuje to Wolfgang Schäuble, spolkový ministr vnitra. Co je správně? Sestřelit? Nechat unesený aeroplán letět na cíl a zmařit další životy?

Schäuble změnu navrhuje ve prospěch občanů; nechce, aby nějaký šílenec navedl letadlo na mrakodrap nebo hustě osídlené části města. Jeho odpůrci ale mluví o licenci k zabíjení a o tom, že žádný ministr dole na zemi nemůže situaci řádně posoudit. (Pilot stíhačky ale také ne.)

Němci jsou po druhé světové válce se zabíjením opatrní. Zvlášť se zabitím civilistů, kteří jen v nesprávný čas sedli do nesprávného okřídleného vzducholetu.

První článek jejich ústavy zaručuje nedotknutelnost lidské důstojnosti. Když ministr zavelí sestřelit, nedotknutelnost je fuč. Češi žádnou válku nerozpoutali, moc toho nenastříleli a zákon, který ministru obrany dává tuto takřka božskou pravomoc - zabít nevinné v předpokládaný prospěch jiných nevinných, poslanci zřejmě bez nějaké větší debaty přijali.
Řekli si: No jasně, to je třeba. Ve skutečnosti je možná ani nenapadlo, že by ta situace mohla doopravdy nastat.

Položila si čerstvá ministryně obrany, lidovkyně Vlasta Parkanová, otázku: Dokázala bych nařídit sestřelení letounu? Asi ne. A tázal se jí na to premiér? Těžko.

Je dobré, že Němci veřejně debatují, zda zákon přijmout. A není dobré, že to u nás platí mírnix dírnix. Ono říct „sestřelte“ totiž stejně znamená malér: kam letadlo u nás asi spadne? Zahynou pasažéři, ale pravděpodobně i civilisté dole na zemi. Ti, kdo letí, do letadla nastupují s vědomím rizika. Ti dole na zemi netuší vůbec nic...

A přece to asi jinak nejde a i v Německu to nakonec přijmou. (Francouzi a Britové mají podobné zákony.) Když už je možné aeroplán unést, když je něco tak nebezpečného tak málo střeženo, pak je dobré, když někdo osobně ručí za to, co následuje. Je prokazatelně lepší sejmout teroristu i s posádkou a pasažéry nad Brdy než je nechat spadnout na Temelín.

Divné je, že tuto pekelnou pravomoc nemá prezident (nejvyšší velitel armády) nebo premiér.

Další čtení

ilustrační foto

Poláci obvinili muže za ubodání lékaře. Je to pracovník vězeňské služby

Domácí
30. 4. 2025

Plzeň zahájila výstavbu domu se 40 byty, parkovištěm a zahradou

Domácí
30. 4. 2025
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a český prezident Petr Pavel (vlevo) se setkali 6. července 2023 na Pražském hradě.

Pavel v neděli přijme zahraničního prezidenta. Asi to bude Zelenskyj

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ