Retromanie ve sněmovně jede na plné pecky. Šéfem podvýboru pro policii, obecní policie a soukromé bezpečnostní agentury je od konce března poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), bývalý detektiv (to by nevadilo), ale také bývalý příslušník Sboru národní bezpečnosti, který se účastnil zásahu na Národní třídě.
Ondráček mimo to kontroluje i BIS a je členem podvýboru pro soudní samosprávu. Poražený komunista kontroluje vítěze, ale pořád se dají zatnout zuby a pomyslet si něco o napraveném hříšníkovi. Nicméně účast v meziparlamentních skupinách pro Čínu, Kubu a středoasijské státy (ryzí liberální demokracie Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán nebo Turkmenistán) přímo vnucuje dojem, že se pan poslanec z nostalgie po starém režimu nevymanil.
Proč podvýbor, který má na starosti ozbrojené složky bdící nejen nad bezpečností jednotlivců a jejich majetků a zdraví, ale i nad udržením demokratického režimu, vede bývalý esenbák, který mlátil studenty protestující proti komunistickému režimu? Zdá se, že nejde o velké spiknutí ani revoluci (zatím). Podvýbor podle koaliční dohody měl vést poslanec Bronislav Schwarz (ANO, bývalý šéf mosteckých strážníků a nominant sdružení Severočeši.cz, jakéhosi regionálního poddruhu komunistů), který však více stál o vedení komise vyšetřující kauzu pražské opencard. ANO proto navrhlo místo něj do vedení podvýboru komunistu Ondráčka.
Sociální demokracie, koaliční partner ANO, si nechce pálit prsty a tvrdí, že koaliční partner má právo navrhnout na tento post kandidáta dle svého uvážení. "Nechci kádrovat jednotlivé poslance z ostatních stran," komentoval jmenování poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). V rámci podvýboru se o předsedovi nediskutovalo, poslanci z ODS a TOP 09 byli navíc v době volby omluveni, protože jako členové volební komise řešili obsazení mediálních rad. Jejich přítomnost by výsledek nijak neovlivnila, ale koaliční poslanci a komunisté tak měli "klid na práci".
"Dělá to na mě dojem, že ANO chtělo být ve vedení komise pro opencard, v koalici jim to asi úplně neklaplo, tak využili paralelní koalice s komunisty a udělali tento obchod, ale dokázat to nemohu," říká Marek Benda (ODS), člen podvýboru pro policii. Jako syn disidenta se pozastavil nad symbolickým a mravním rozměrem této dohody vládní strany s komunisty. Předjednaný předseda komise pro opencard Jan Chvojka (ČSSD) měl prostě smůlu, demokraticky se neprosadil...
Sněmovní koalice estébáků a esenbáků
Nejde ani tak o to, jestli je Ondráček poctivec od kosti (po listopadu roky pracoval v elitních policejních útvarech), či latentní autokrat. Je spíš je varující, jak má česká společnost, a politika zvlášť, krátkou paměť. Komunisté se v období třetí republiky tvářili jako demokraté podporující živnostníky a stavitelé mostů mezi Západem a Východem. Ve skutečnosti jim nešlo o nic menšího, než aby ovládli silové složky a demokraty odřízli od moci. Měli šéfa v Moskvě, takže částečně zužitkovali, jak se v Rusku naučili kroutit krkem (z části plnili rozkazy, protože by mohli přijít o své krky). Dnes se komunisté opět tváří, že jim jde o lidi, a dělají kšefty se stranou, která slibuje, že bude líp. Ještě pár takových dealů koalice esenbáků a estébáků a sněmovna pomalu zrudne. ČSSD a lidovci mlčí, košile je bližší než kabát, a nechají ANO řádit. Proč se unavovat, když vlastní poslanci jsou funkcemi saturovaní. Komunisti jsou přece ryzí demokrati.
Hnutí ANO, pokud nechce být považováno za estébáckou a komunistickou partaj, si musí vybrat, jaké hodnoty a program vlastně hájí. Zatím jen slibuje, že bude líp, neguje polistopadový vývoj a bratří se s bolševiky. To jim dlouho nevydrží. Opakuje chybu pravice, kterou kritizuje, kudy chodí: kašle na symboliku a hodnoty, dokonce se ani neobtěžuje je předstírat. Mnohem víc než strany, které dostaly nářez v posledních volbách.