Titanic bez muziky

Domácí
6. 9. 2012 18:55
Tenhle způsob potápění je nešťastný.
Tenhle způsob potápění je nešťastný.

Ve správný čas na správném místě se tvůrce posledního velkofilmu o zkáze Titaniku James Cameron ocitl před Vánocemi 1997, kdy mělo jeho dílo premiéru. Tehdy totiž se už hnala světem rázová vlna finanční krize zvané "asijská chřipka" a prohlubované ještě v postižených zemích "tupými škrty" pod diktátem MMF. Asijští tygři šli pod hladinu, Wall Street se otřásala a vše spělo k Argentině, kterou nás před volbami - než ji v té roli zastoupilo Řecko - strašívali.

Hlavy hlavounů padaly. Pozdvižením lidu padl diktátor Suharto, jakýsi indonéský Teng. Pozdvižením koaličních partnerů i části ODS padl tenkrát také Václav Klaus. Padl poté, co po zhroucení thajského bahtu zaútočili spekulanti i na českou korunu a premiér byl donucen k potupným stabilizačním balíčkům. Zatáhli jsme je ze svého.

Tehdejší Klausovu vládu svrhly v prvním plánu mrtvé duše z partajního účetnictví. Ale v té chvíli i on - a především on - snižoval věrohodnost veškeré pravicové politiky. Tušil, že je to na chvíli, poněvadž seznam osob a obsazení pravotočivé politické scény nestály za nic, charisma mokrého hadru bylo tam standardem. Stále vidím patriarchu ODS v tom podzimu 1997, lídra svrženého a postřeleného "sarajevskými atentátníky", jak se zvedá nad davem v pražské Sněmovní ulici. Slyším jeho slova: "Nic nekončí, jedeme dál!" A znovu pochybuji, že bude někdy platit, co jsem tehdy napsal: "Dost bylo Klause!" To leda až si v daleké budoucnosti někteří z nás popláčou na jednom státním pohřbu. Což není nic proti ničemu nebo nikomu; musíme tam opravdu, ale opravdu všichni.

Byl to Klaus, kdo se tenkrát trefil. Jeli! Jistěže znovu do ledovce, a to ještě většího, do dnešní krizové periody poklesů, stagnací, výkyvů a bytostné nepředvídatelnosti. A zase zamykají nižší třídu do podpalubí. To proto, aby po Klausově kuponové transformaci, Zemanově sanaci bank (a prodeji 90 procent z nich bankám zahraničním), Špidlově - vlastně Sobotkově, ba už i Kalouskově - "deformě" a po Kalouskových (a Janotových) "škrtformách" znovu jen nižší třída všechno zaplatila. Ať třeba polyká andělíčky. Aspoň zůstane v záchranných člunech víc místa pro "schopné". Proč je "trestat za úspěch"? Vždyť vstávaje lehaje každý z nich přemýšlí, čím přispět na oltář vlasti. Po daňových rájích ani nevzdechnou, v životě o nich neslyšeli.

Kdyby v dubnu 2012 neuplynulo rovné století od zmizení legendárního parníku pod hladinou a svět padal "jen" do krize, byl by James Cameron už za bolševika. "Nahodilá" volba starého dobrého Titaniku k překopírování na 3D by mu jen tak neprošla, když jde zeměkoule zase do vývrtky. Celá Evropská unie už od Moody´s vyfasovala "negativní výhled". A Miroslav Kalousek hlásá z televize, že ekonomický a sociální nečas se stal normou. "Musíme zapomenout na to, že se teď pohybujeme v krizi a že bychom měli tu krizi řešit výraznými fiskálními impulsy," začal minulou neděli vysvětlovat na kameru naši nynější normalizaci. Způsobem, jejž by se Gustáv Husák neodvážil ani s podporou cizích tanků . "My prostě žijeme v normální situaci, kdy musíme počítat s tím, že mnoho let neporosteme," řekl Kalousek.

Mnoho let! Mnoho let ohlášených suše a věcně, ba pozitivně. Nebo snad nadšeně? Ano, skoro jako když si Rusové přejí k narozeninám "mnogaja ljeta". Jednoduše "snižujeme míru přerozdělování", Kalouskův sen. A porosteme-li na opačnou stranu, tedy do země, brnkneme prostě hrobníkům na mobil adresu štoly, u níž jsme byli spatřeni naposledy: "Haló? Prosili bychom zaházet!"

Systémový průšvih se ale neutají. A vždycky nějak vyhřezne do politiky. Sice se asi jenom zdá, že Petr Tluchoř & spol. mají jakousi starost i o jinou ekonomiku než o tu šedou. A že se přes noc členové poslední verze Tluchořovy party (Pavel Bém, Ivan Fuksa, Michal Doktor, Marek Šnajdr, Jan Florián a jejich nejmenované "zálohy") proměnili v mravní velikány, kteří potápějí Nečasovu vládu kvůli údajné zradě údajně vznešených ideálů ODS. Ale kdyby se nenakupily vážné problémy systému, jehož představitelé celosvětově oscilují mezi likvidačními fiskálními škrty a málo účinnými investičními či monetárními zvedáky, nikdo by si tyto problémy nemohl vzít jako záminku. Jako vyšší posvěcení zcela přízemní rvačky o provinciální koryta.

Tenhle způsob potápění je nešťastný. Na tom Titaniku alespoň pěkně hráli.

Autor: Martin HekrdlaFoto: ČTK , montáž TÝDEN.CZ

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ