Neslavné výročí
Tříletka slabé koruny: intervence ČNB se vyčerpaly
07.11.2016 19:15 Glosa
Právě před třemi lety přijala Česká národní banka takzvaný kurzový závazek. Nejde o nic jiného, než o umělé udržování kurzu naší měny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Jak se zdá, tak se již intervence míjí svým účinkem. Kdy a jak skončí, ale stále nikdo skutečně neví.
Když si s něčím začnete hrát, měli byste vědět, kdy s tím přestat a přemýšlet, jak po sobě uklidíte. Svou hrou byste totiž neměli škodit těm, kteří se jí neúčastní. To jde ale v případě hraní si s kurzem měny jen velmi těžko. Každý zásah do její hodnoty má hned své vítěze a poražené. A stejné to bude i s úklidem, pouze se změní role. Vítězové budou poraženými a naopak.
Před třemi lety Česká národní banka oznámila, že bude naši měnu držet poblíž hranice 27 korun za euro. Původně se odhadovalo, že je to otázka 12 až 18 měsíců. Jenže s tím, jak slabá koruna stále nepřinášela kýžené zvýšení inflace k 2% hranici, byl kurzový závazek opakovaně potvrzován a zítra vstoupí do čtvrtého roku svého života. Exit je stále odsouván a halen do mlhy.
Po třech letech je tedy zcela namístě se ptát, zda oslabování koruny již neztratilo své opodstatnění. Obzvláště tehdy, když inflace je evidentně závislá daleko více na vnějších vlivech (ceny ropy a zemního plynu), než na tom, kolik peněz do ekonomiky vypustí naše centrální banka. A že to není zrovna málo - celkový účet se už blíží 600 miliardám korun.
Mimochodem je to skoro stejná suma, kterou na slabé koruně vydělali tuzemští exportéři. Alespoň to tvrdí místopředseda jejich asociace Otto Daněk. A zde je právě zakopaný pes. Intervence přerozdělily bohatství. Jestliže na nich jedni (exportéři) vydělali, druzí (importéři) museli zákonitě prodělat. Kromě toho zdražily dovoz vstupů včetně například moderních technologií, tolik potřebných pro udržení hospodářského růstu.
To horší ale teprve přijde. Podle odhadů analytiků společnosti Cyrrus by na přelomu září a října příštího roku měly být intervence minulostí. V prvních týdnech po exitu se dá očekávat, že koruna silně posílí, prý o 4,5 procenta. Pokud si exportéři jen podhodnocené koruny užívali a nemysleli na zadní kolečka, ocitnou se ze dne na den v těžkých problémech. Ostatně, před třemi lety se importérů také nikdo neptal, zda jim pád koruny náhodou neublíží.
Česká národní banka je zodpovědná za plnění svého inflačního cíle a záleží prakticky jenom na ní, jaké nástroje k tomu využije. Jenže hýbání s kurzem měny patří k těm nejméně citlivým. Smyslem institucí jako ČNB je vnášet do hospodářství stabilitu. Jakékoli umělé a překvapivé zásahy činí pravý opak, byť mohou být z hlediska zákonů zcela legitimní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.