Očima Davida Jareše
Ublížený Putin hraje divadlo pro domácí publikum

02.03.2014 18:55 Glosa

Po několika horkých týdnech zažila Ukrajina doslova žhavý víkend. Ruský prezident Putin vyslyšel volání po ochraně krymské proruské autonomní reprezentace. Prozatímní vláda v Kyjevě ztratila nad poloostrovem kontrolu a postup Ruska označila za vyhlášení války. Zmobilizovala vojenské rezervy a požádala o pomoc NATO a OSN. Evropu zachvátila panika a jeden státník po druhém začali Rusko odsuzovat, zastávat se jednotné a nerozdělené Ukrajiny a volat po diplomatickém řešení krize. O co vlastně Putinovi jde? Chce Krym, chce východní Ukrajinu, chce zpět východní Evropu? Chce válku?

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Katany Korado (17 hlasů) 02.03.2014 19:29

  To si měla západní Evropa (hlavně Francie) a US rozmyslet jak se mají...

 • Libor Weizenbauer (9 hlasů) 02.03.2014 21:54

  Vysvětlete vážení redaktoři proč v případě Kosovských Albánců bylo...

 • Henex (6 hlasů) 02.03.2014 20:36

  Tak západní fronta byla k smíchu...? kdyby spojenci neotevřeli...

 • Libor Weizenbauer (6 hlasů) 02.03.2014 22:31

  O tom že Stalin byl hovado není asi spor.O tom že bez Ruské krve by...

 • Přemysl Kadlec (6 hlasů) 02.03.2014 22:22

  Jenom poznámka.Západní fronta k smíchu nebyla, ale byla otevřena až v...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

bída, hlad, štěnice... alespoň se jeho soldateska na ukrajině nacpe, doma jen praží šváby

0 hlasů

nenapadlo autora, že byl použit egyptský scénář, použitý i jinde, řízený ze zahraničí, a že autoři scénáře nedomysleli mezinárodní důsledky tohoto organizovaného státního převratu na hranicích Ruska (v době olympiády)?

1 hlas

Nemohlo ho nic napadnout: není za to placený!

1 hlas

Romancov je fakt legrační a buď nás houpe, nebo je fakt hloupý.
Co může Rusko Krymem ztratit ať si přečte tady:
http://protiproud.parlamentnilisty.cz/svet/stat/planeta/858-prevrat-na-ukrajine-je-otevrenym-utokem-na-rusko-uvedomuji-si-americane-a-obcane-zemi-eu-oc-se-hraje-na-jaderne-zbrane-jsme-uz-temer-zapomneli-rychle-se-nam-mohou-pripomenout.htm
Nebo: „"Rusko netouží po ničem jiném víc než po uznání od Západu," říká Romancov „
Romancov snad nebyl nikdy v Moskvě, jinak by si uvědomil, že Rusko hlavně touží po tom, aby si své nerostné bohatství obhospodařovalo samo, tak je to po čem „touží“. Na nějaké „uznání Západu“ se může vykašlat. Rusko totiž není Česko, je velké a má zdroje, které Západ potřebuje.
„Dalším důvodem, trochu souvisejícím s prvním, může být pokus otestovat si, co Západ vydrží.“
To spíš Západ, který z kapsy USA „nasypal do Ukrajiny už 5 miliard dolarů“ zkouší co vydrží Rusko. Podobně jako v případě Gruzie a Jižní Osetie.
A o co jde ať si přečte i toto:
http://blisty.cz/art/34313.html Předehra k „Velké ruské hře“ F. William Engdahl
I tohle je dobrý rozhovor: http://deliandiver.org/2014/02/rozhovor-s-alexandrem-duginem-o-krizi-na-ukrajine.html
O tom, že v tomto případě Putin vyhraje, není pochyb.

1 hlas

Nechte, prosím vás, Romanceva žít. On je rád, že ho někdo za ty kecy platí!

0 hlasů

Tech 5 miliard je tam sypano uz od r. 1992 nebo tak. Zkus si to rozpocitat. Navic, verim, ze podstatna cast skoncila vazne na podporu mistni policie a pod., jenom mensi castka sla na Black Ops.

0 hlasů

lžiparlamentní
lži listy
jsou jen ruským hnojem pro zabedněné socialisty a nacionalisty, nic jiného rusko exportovat nemůže

blisty snad na bli..?

suroviny je třeba těžit, ne rozkrádat oligarchama, podobně politika jako korupce nefunguje, může putin tahat amfory denně

0 hlasů

S nacistama se musí bojovat, ne před nimi ustupovat. A moci se na Ukrajině zmocnili banderovci, čistokrevní náckové.

1 hlas

No, připravme se na Putinovu ochranu ruských občanů v Karlových Varech.

1 hlas

Vendulo nestraš! Určitě ti desetitisíce občanů USA, Anglie, Němců i Francouzů v Prze nevadí. Že ne?

0 hlasů

Vlastenci z Majdanu po srdečném a trpělivém přesvědčováním vládních úředníků,pod dohledem policie,která se omluvila za svoje činy, dosáhli požadovaných demokratických změn!

http://www.youtube.com/watch?v=ne7lNqVamYk

0 hlasů

Válka - míněno tím občanská válka - na Ukrajině je v tuhle chvíli už takříkajíc "fait accompli". Její rozbuškou přitom není a nebude to, co dělá nebo nedělá Rusko. Tu válku vyvolalo odmítnutí politického kompromisu při řešení vnitropolitické krize na Ukrajině, za které přímou odpovědnost nesou extrémisté z Majdanu a taky tzv. lídři tzv. opozice, kteří se od těch extrémistů nedokázali distancovat a fakticky se jimi nechají řídit. Velký díl spoluodpovědnosti nese i věrchuška EU, která se sice chvílemi tvářila jako čestný zprostředkovatel kompromisního politického řešení, ale která ve skutečnosti velmi jednostranně podporovala opozici a Majdan, ať už přímo nebo nepřímo je podněcovala v jejich maximalismu a nakonec nadšeně aplaudovala dovršení násilného převratu v Kyjevě, po kterém za jediný "legitimní orgán" Ukrajiny označila vzbouřenci ovládnutý a fyzickým terorem zastrašený a tudíž povolný, "zmajdanizovaný" parlament, ve kterém zůstaly asi jen dvě třetiny zvolených zákonodárců, část z nich jako nedobrovolní zajatci a rukojmí "Majdanu". Každému, kdo o Ukrajině něco ví, bylo od začátku jasné, že tohle východ a jih země, kde Janukovyč a regionálové měli silně většinovou podporu, zatímco zvlášť xenofobní ultranacionalisté typu Ťahnyboka, ale i poněkud umírněnější nacionalisté z Vlasti, které podporuje západní část Ukrajiny, jsou tam oblíbení asi jako cholera, nebude nikdy akceptovat a zvlášť ne po tom, co "zmajdanizovaný" parlament na rozkaz situaci v Kyjevě fakticky kontrolujících neonacistů a fašistů z Pravého sektoru, kteří po Kyjevě pochodují s hořícími pochodněmi a vlajkami banderovské UPA, zrušil jazykový zákon z roku 2012, který ukrajinským národnostním menšinám zaručoval právo používat svůj mateřský jazyk jako úřední všude tam, kde tvoří alespoň 10 % populace. Eskalace byla jen otázkou času a už od středy prakticky ve všech městech na východě a jihu Ukrajiny všude vlají ruské vlajky a v Charkově, kde majdančíci ovládli budovu místní vlády a radnici, je dav protimajdansky oriemtovaných obyvatel velmi drsně "vyprovodil" ven. Jedinou otázkou tak bylo, jestli a jak moc se v tom bude přímo angažovat i Rusko, ale osobně jsem si ani na vteřinu nemyslel, že by všemu nechalo volný průběh, protože ve hře jsou tam vitální ruské ekonomické a bezpečnostní zájmy, nemluvě o tom, že taková hrozba by mohla konečně přivést nové vládce Kyjeva trochu k rozumu, i když v tomhle ohledu si moc velké iluze nedělám. Bude to velmi zlé pro všechny, ale hlavně pro Ukrajinu. A bude to naprosto zbytečné....

3 hlasy

To je hrůza,když nám tady začne vykládat historii nějaký blbeček politruk.Ruská historie dala Rusům v boji s mongolem a Turkem vítězství u Šipky v Bulharsku dávno PŘED Napoleónem,mešugene,před francouzskou a i americkou revolucí,v roce 1771.Dala jim generály Kutuzova a Suvorova.Proč jste tak blbé,mešuge?Horší než s.Hekrdlo,a ten se musí ještě naučit číst statistiky.Hrůza,samej blbej mešuge ajnštajn.Není divu,že nic nefunguje s nima u koryt.Chá,chá,chá!Šalom.

2 hlasy

Asi chce ukazat ruskym ultranacionalistickym silam v Rusku, ze pokud dale budou ohrozovat (a holit atd.) Rusy, ze posle armadu do Ruska. A ze jako maji ohrozovat kohokoliv jen ne Rusy, takze za chvili bandy holohlav z Ruska nejen na Ukrajine ale asi i v jinych statech?

0 hlasů

Tohle je nová demokracie na Ukrajině! Je to síla.

http://video.idnes.cz/?c=A140302_181559_tv-zpravy_vov&idVideo=V140302_184513_tv-zpravy_vov

3 hlasy

Nechci tady shazovat co ukazuje video, ale tohle není záležitost celé Ukrajiny, ale Rovna. A podívejte se na mapu kam Rovno na Ukrajině patří.
http://data.blog.ihned.cz/c1-61729780-rozpolcena-ukrajina-tri-mapy-z-nichz-se-dozvite-jak-velke-jsou-rozdily-mezi-regiony

0 hlasů

Nezda se vam ze havloidni pakaz zasla prilis daleko?
Ukrajinská neonacistická strana hrozí Rusku atomovkami:

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3578-ukrajinska-neonacisticka-strana-hrozi-rusku-atomovkami-svuj-jaderny-status-obnovime-do-6-mesicu

3 hlasy

Co, proboha, s tím má společného Havel?

0 hlasů

To asi neonaciste v ruznych zemich na tom jsou stejne, jako ze ostatni dostanou do drzky kdyz jim nebudeme lizat podpatky, a ze je jim vlastne jedno o co jde hlavne se vybit, ne?

1 hlas

Vysvětlete vážení redaktoři proč v případě Kosovských Albánců bylo odtržení od Srbska v pořádku ačkoliv Kosovo bylo vždy součástí srbského státu,proč je tedy snaha Krymskych Rusů o odtržení od Ukrajiny zločin proti územní celistvosti Ukrajiny?Proč?Protože se to hodí?

9 hlasů

Pokud by ukrajinska vlada delala takzvane etnicke cistky na Krymu, tak potom by to bylo docela porovnatelne...

0 hlasů

A kdo provadel etnicke cistky na Krymu? Jsi ruskej debil nebo jsi jen blbej od prirody?

4 hlasy

Proc mu nadavas, ty pitomo ? Nic neznas, papouskujes neco proti Rusakum. a ani poradne nevic co. Pokud jsi student, OK. Pokud jsi uz adult, no, neni ti pomoci.

2 hlasy

Etnické čistky na Krymu prováděl soudruh Stalin,mimo jiné Gruzinec Ušáku!A nečistil Krym od Ukrajinců ale od Krymskych Tataru.

5 hlasů

tak tak, od Krymskych Tataru, kteri spolupracovali s nacisty...a bylo to vice premisteni jak cistky
--
jinak doporucuji nereagovat na nej, je to zdejsi znama placena eurofasiticka svine

4 hlasy

Tak, tak, žádné čistky, jenom přemístění...
Stalin to vzal z jedný vody načisto, přemístil je všechny a pro třetinu z nich to znamenalo "přemístění" do hrobu. Kdepak Rusové, ti jsou na přemísťování experti, Hitler se měl kde učit...

3 hlasy

Oni se především oba diktátoři učili od Britů a jejich koloniální politiky...

0 hlasů

Je potreba snizit energetickou zavislost na Rusku dostavbou Temelina bez ruskych dodavatelu a zaroven vybudovat americkou vojenskou zakladnu v Cechach.

4 hlasy

Já už ty kraviny nemůžu číst, natož na ně reagovat...

2 hlasy

Kdokoliv z nás diskutujících napíše často nebo jen občas i větší či menší kravinu. Kraviny se nevyhýbají ani novinářům.

2 hlasy

To si měla západní Evropa (hlavně Francie) a US rozmyslet jak se mají řešit národnostní otázky dříve než se začaly bez mandátu OSN navážet do Jugoslávie a než zorganizovaly odtržení KOSOVA a holokaust Albánců na Srbech (které za to navíc nikdo neodsoudil přes všechna zvěrstva, která zde albánská mafie páchala), nyní se tak musí řešit i problém Ukrajiny . A kdo tvrdí něco jiného, je jenom alibista !! Takže jediným legitimnínm řešením je referendum v jednotlivých regionech o odtržení od Ukrajiny a případném připojení k Rusku. Proč by měl Krym uznat samozvanou Kyjevskou vládu , která nemá žádnou legitimitu ??? A proč by se měl Putin bavit s někým, kdo se sám bez řádných voleb ustanovil vládou celé Ukrajiny a veškerých lidí co zde žijí , když je nikdo z nich nevozlil .... zase pouze ubohá prozápadní propaganga, jejichž posluhovači se již bohužel našli i na naší politické scéně. Alespoň levicoví voliči vidí, co je ČSSD vlastně zač. Referendum jim již po volbách nevyhovuje a stávají se hlásnou troubou neobjektivních žvástů v čele s panem Sobotkou a Zaorálkem. Aby se občan styděl za takovou bezpáteřní politickou reprezentaci. Když už i bývalý generál Šedivý upozorňuje na neobjektivní zpravodajství v našich médiích o dění na Ukrajině, tak to už je opravdu na pováženou. Proto lidé používejte vlasní mozky a nevěřte všemu, co loajální hlasatelé jsou ochotni přečíst jako zaručené zprávy, či uvést ve zpravodajských rubrikách.

17 hlasů

Ja mel za to ze poslanci ukrajinskeho parlamentu maji mandat z voleb, ne?

1 hlas

A co jsem cetl, tak v parlamentu na Krymu si asi napodobne zvolili vladu, takze pokud, jedni jsou legitimni protoze maji Rusko a nuklearni hlavice a druzi ne protoze se jim nelibi domnela nadvlada Kremlu anebo ruskych oligarchu? Nebo jak se to ma chapat?

0 hlasů

Presne tak. Jen at si kazdy da ruku na srdce a pak zacne mluvit. Jen same lzi jsou v novinach. Ukrajinu z casti ovladaji novodobi nackove a zapad je happy, podobne jako kdyz se staveli na stejnou stranu v Syrii jako Al-Kaida. A pan redaktor nam mluvi o papirovem tygrovi z doby davno minule. Mily pane, nebyt Rusu, tak nam tady vsude chodej hnedokosilaci. At ty Rusi nemam rad jakkoli, tak oni si to vykoupili krvi jako zadnej jinej narod. Zapadni fronta byla k smichu proti tomu, co probihalo na vychode za WWII. Od rozpadu SSSR se Rusko znacne krotilo v zahranicni politice, delaji jen to, co zapad dela posledni dobou porad. A aby jim vyhrozoval Karry ekonomickejma sankcema, no to musi mit fraja pekny balls, taky jediny, co dokazou, tedy krom toho, ze vsude kam noha americkeho vojaka slapla, tak byla obcanska valka.

5 hlasů

Američané většinou zasahovali tam, kde se Rusové snažili vyvolat převrat...

5 hlasů

Henexi, to myslíte vážně?

2 hlasy

Celé období studené války se Rusové snažili šířit revoluci a Američani se tomu snažili zabránit.

3 hlasy

Za obdobi studene valky se myslim obe strany chovali k demokracii atd. jako by se jednalo o nejakou couru, ne?

1 hlas

Tak západní fronta byla k smíchu...?
kdyby spojenci neotevřeli západní frontu a nezásobovali Stalina, tak Hitler v Rusku vyhrál...

6 hlasů

Na vychodu bylo lidskych obeti mnohem vice.

2 hlasy

Jenom poznámka.Západní fronta k smíchu nebyla, ale byla otevřena až v roce 1944, tedy po porážce Hitlera v Rusku. Máte pravdu v tom, že USA a Velká Británie dodávaly SSSR zbraně, stroje a materiál. Ačkoliv se v celkovém objemu válečné výroby SSSR jednalo jen o asi 10 %, šlo o dodávky, které Rudá armáda a sovětský průmysl nutně potřebovaly. Nelze však tvrdit, že bez této pomoci by Hitler v Rusku vyhrál.

6 hlasů

O tom že Stalin byl hovado není asi spor.O tom že bez Ruské krve by asi Český národ nebyl asi spor nebude.

6 hlasů

Tim zrejme nemyslite tajny vycvik Luftwaffe v Rusku ani tajne dodatky Hitler-Stalin / Ribbentrop-Molotov paktu, atd., co?

1 hlas

To rikal na vojne kazdy politruk.Cili to bude svata pravda.

2 hlasy
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 6/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.