Karolína Peake dnes složila funkci předsedkyně LIDEM. Strany vzešlé z přehnané ctižádosti a kariérismu za účelem udržení Nečasova kabinetu, který je dnes již minulostí. Skoro se chce vykřiknout: Naštěstí minulostí.
Peake odstoupila poté, co ve středu - prý v reakci, respektive na protesti proti pádu stojedničky - odmítla hlasovat proti Rusnokově vládě a opustila sál, zatímco ostatní poslanci "liberálních demokratů" drželi slovo.
Vysvětlení Peake znělo: "Hrát toto divadlo až do konce jsem považovala za absurdní." A jak dále argumentovala, je jí rovněž velmi líto (samá lítost), že se za každým politickým rozhodnutím hledá nějaká korupce, motivace. Po včerejších invektivách (dloubanec prezidenta při projevu) si údajně nikdo nemůže myslet, že by měla s Hradem nějaké vřelé vztahy, nebo že by dokonce dostala nějakou nabídku.
Jenže není vše právě naopak a nebalí si už Peake jen tak náhodou kufry? Jak totiž probíhala zákulisní vyjednávání, ono "nakupování poslanců", nevíme, přičemž televizi Barrandov nedávno dva na sobě nezávislé zdroje potvrdily informace o případném angažmá bývalé vicepremiérky v roli diplomatky v Austrálii; její manžel Charles je ostatně Australan s čínskými předky. Post velvyslance se tam totiž uvolnil po Hynkovi Kmoníčkovi, jenž šel pracovat pro prezidenta Miloše Zemana. Hradu se tak možná chtěla teď Peake zavděčit, byť křečovitě a trapně. Byla-li by to vše pravda, komentář poslance LIDEM Viktor Paggia by byl celkem výstižný. Řekl: "Někdo nám vrazil peaku do zad."
U faktického rozpadu koalice ale stála samozřejmě ODS, konkrétně dva její (ex)poslanci: Tomáš Úlehla a Jan Florián. Ze zákulisí začal podle informací LN úřadovat vlivný hráč ODS Tomáš Hrdlička. Florián byl svého času osobním řidičem tohoto politického podnikatele, o němž ČSSD před prezidentskými volbami tvrdila, že spolupracuje aktivně se Zemanem: "Zeman je přes Miroslava Šloufa napojen na pražského kmotra Tomáše Hrdličku. Spolupracuje s pražskou mafií."
Otázku, zdali se Hrdlička, jenž se zná s místopředsedou Zemanovců a jednatelem českého Lukoilu Martinem Nejedlým, snaží rozebrat koaliční stojedničku, si pak už faktický šéf TOP 09 Miroslav Kalousek pochopitelně vychutnal: "Myslím, že máte poměrně přesné informace." Večer už Kalousek a jeho TOP 09, současný hegemon české pravice, hovořili o předčasných volbách.
Na jednu stranu je dobře, budou-li co nejdříve; trojkoalice byla nejhorší vládou v historii novodobé České republiky a ODS si svůj osud právem zaslouží. Na druhou stranu za Zemanovým velkým triumfem - rozpadem stojedničky, rozkladem strany modrých ptáků a ovládnutím ČSSD - je možná skryto Hrdličkovo politické kupčení, vlastně ne nepodobné veřejnosti dobře známému případu Tluchoř, Šnajdr, Fuksa, tedy kauze, jež Hrdličku třeba děsí.
Ale možná to v Česku ani jinak dělat neumíme, čímž si sami si vrážíme "peaku" do zad (tragédie koaličních vlád, které zlomily vaz Klausovi, Špidlovi, Grossovi, částečně Paroubkovi a zcela Nečasovi), a paní Peake toho má už holt opravdu jen dost a dost, plné zuby, a touží zmizet v Austrálii. Nechť si tam klidně odletí, nicméně za své, nikoli jako velvyslankyně, neboť si troufám bezostyšně tvrdit, že voličům po ní teskno nebude.