Výsledky neplatí! V Ostravě volila jen dvě procenta voličů

Domácí
15. 10. 2012 08:30
Ostravská volební místnost.
Ostravská volební místnost.

Do ostravské volební místnosti č. 50 přišli jen čtyři voliči ze 196, okrsek měl dvouprocentní účast. Takové volby nemají smysl. Vždyť referenda s podobnou účastí jsou dle zákona neplatná.

Podnikatel Jiří Vaníček z Kocourkovy Lhoty na česko-rakouských hranicích vybudoval v obci dosud největší erotický podnik v zemi. Služby v nočním podniku naráz poskytuje až 350 prostitutek, přesně tolik pokojíčků totiž skrývá obří penzion. Místní občanské sdružení Lhoťané se však s projektem dlouho nechtělo smířit, sesbíralo dostatek podpisů a starosta musel v roce 2005 vyhlásit místní referendum, které mělo rozhodnout, zda podnikatel Vaníček dostane stavební povolení. K referendu však přišlo jen 36,89 procenta oprávněných voličů, takže hlasování bylo neplatné. Pro platnost místního referenda je totiž na rozdíl od voleb do zastupitelstev, kraje či parlamentu stanovena minimální procentuální účasti. A zákon č. 22/2004 Sb. tuto hranici stanovil na 50 procent oprávněných voličů. Vaníček tedy nakonec od kamaráda starosty dostal stavební povolení a monstrbordel už od roku 2007 vítá všechny počestné Rakušany v zemi neomezených sexuálních rozkoší.

Kocourkova Lhota neexistuje, zato máme v zemi spoustu volebních okrsků, do kterých během krajských a senátních voleb téměř nepáchla noha. Smutným příkladem je volební místnost č. 50 v Ostravě, kterou navštívili jen čtyři voliči ze 196 a okrsek měl jen dvouprocentní volební účast. Dva voliči volili KSČM, tedy ortodoxní levici. Druzí dva dali hlas pravému bloku, pravověrným antikomunistům. Přišli jen extremisté, řadový volič zůstal doma. Tam, kde ale občané nestojí o demokratické volby, nezasluhují si ani demokracii a volby v okrscích s menší než padesátiprocentní účastí by měly být prohlášeny za neplatné. A protože celková účast v krajských volbách dosáhla jen 36,89 procenta (v senátních 34,90 procenta), neplatné by byly celé letošní podzimní volby. Strany by dostaly rok na to, aby přesvědčily občany, že demokratické hlasování smysl má. Pokud by ale ani za rok nepřišlo dostatek voličů, stát by na místo hejtmanů dosadil krajské diktátory a místo senátorů gumové panáky.

Nejčastějším argumentem voličů, proč nepřišli k volbám, je bezelstný výkřik: "Neměli jsme koho volit!" Přesně tohle mi v sobotu večer vyprávěla skupinka loňských maturantů v jedné ostravské pizzerií. Zlobil jsem se na ně, a ještě více na jejich učitele občanské výchovy či výchovy k občanství, jak se dnes říká. Kantor jim nějak zapomněl vysvětlit, že pluralitní demokracie stojí a padá se svobodnými volbami. Všichni z oslovených maturantů se mi například přiznali, že rádi stahují z internetu hudbu i filmy. Logicky tak mohli ve volbách podpořit třeba Piráty, kteří horují pro svobodný internet. Statisíce čerstvě plnoletých občanů mohly úplně změnit výsledky voleb, teenageři u stolu v ostravské pizzerii se totiž dušovali, že by určitě nevolili komunisty ani socany. Jenže oni nevolili vůbec, takže si teď zaslouží úplný zákaz internetu, zabavení cestovního pasu a pizzu jen na příděl, vždy 29. února.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK/Ožana Jaroslav

Další čtení

Potkan - ilustrační foto

V pražských kanálech žije několik milionů potkanů. Začíná pravidelná válka

Domácí
27. 3. 2025
ilustrační foto

Česko má plány pro slintavku a kulhavku. Pomohla by armáda, ale byl by to masakr

Domácí
27. 3. 2025

POČASÍ: O víkendu se ochladí. Po pátku spadnou teploty a bude pršet

Domácí
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ