Očima Marka Přibila
Zemanovo poselství
09.05.2013 19:00 Glosa
Speciální komise na prošetření solárního byznysu, jejíž zrod podnítil prezident Miloš Zeman, už pracuje. Informaci pustil do světa šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, jeden z členů týmu, jehož vznik s sebou přináší přes jisté naděje i jedno (pro mnohé občany) asi nepříliš optimistické poselství.
Jaké? Než odpovíme, je nejprve třeba říct, že komisi mají tvořit zástupci justice, tajných služeb i kontrolních a regulačních orgánů, což prezident sdělil v úterý ve sněmovně. Solární aféru označil za největší tunel v českých ekonomických dějinách, jenž naše hospodářství připravil již o zhruba dvě stě miliard korun.
Nevím, jsou-li "soláry" největším tunelem, jde ale opravdu asi o jeden z vůbec nejsofistikovanějších podvodů, s jakým je možno se ve veřejné správě setkat. Princip? Politická garnitura prosadí zákon, co nasadí astronomicky vysoké výkupní ceny za fotovoltaickou energii, z čehož pak těží firmy s nejasnou vlastnickou strukturou provozující velké sluneční parky. Nabízí se tudíž logická otázka: Neprotlačili politici, to jest případní majitelé anonymních akcií oněch firem, takový zákon právě z tohoto důvodu - za účelem vlastního obohacení?
Prezident již řekl, že se kvůli solárnímu tunelu setkal s ředitelem BIS Jiřím Langem, nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem, prezidentem NKÚ Kalou, šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou a ministrem vnitra Janem Kubicem. Kala poznamenal, že činnost týmu bude vysoce operativní záležitostí postavenou na řadě auditů.
Takzvaná prezidentská komise je přitom v Česku novum. Poukazuje na fakt, jak chce Zeman řešit problémy, kvůli kterým ho lidé také volili, ale kde nemá jiné účinné nástroje: kauzu "soláry" totiž mohou vyšetřit a případnou trestní odpovědnost vyvolat ve skutečnosti pouze orgány činné v trestním řízení - policie společně se státním zastupitelstvím (proč tak dosud nečinily, je věc jiná). A nabízejí se i pochybnosti, nebude-li nový tým politizovaný a manipulovaný (vzpomeňme přece na parlamentní komise, jež nikdy téměř nic nevyšetřily), a také, nejde-li jen o Zemanův politický marketing.
Osobně myslím, že se patrně už nezjistí, od jakých lidí z firmy Amun.Re v nedávné minulosti ČEZ odkoupil obří sluneční elektrárny u Ralska a Mimoně, tedy kdo jsou oni "solární baroni". Lze tudíž jen spekulovat (nic víc), co třeba mohlo stát za schůzkami v roce 2009, kdy trávili dovolenou ve známém letovisku Monte Argentario určití zákonodárci a určití lobbisté napojení na ČEZ. Ale i přes to všechno, pakliže hlavě státu doopravdy záleží na řešení solárního průšvihu, je třeba ji v aktivitách, kdy využívá jí dostupných prostředků, podpořit. Přece je to stále lepší, než kdyby Zeman seděl s rukama v klíně, i když je fakt, že zřízením prezidentského "slunečního komanda" (tedy jistým obcházením policie a žalobců) veřejnosti vlastně současně vzkazuje:
Jste-li ve štychu, jestliže jste třeba obětí trestného činu, musíte se o sebe postarat hlavně vy sami! Role státu, potažmo státní správy, selhává. Je pouze článkem v jedné, leč všudypřítomné ohromné chobotnici, jíž se Česká republika stala.
A to není bohužel pro řadu lidí, platících poctivě daně, moc dobrá zpráva, i kdyby byla jakkoli pravdivá, ovšem jistý návod, jak se chovat, přeci jen dává. Doba je totiž drsná.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.