Očima Martina Hekrdly
Zombieland
02.08.2013 07:15 Glosa
Když je vše rozkolísáno, všechno se zároveň stává politikou. Samozřejmě i politické mrtvoly, jimž se nechce zalézt na hřbitov dějin, zastrčit ostré lokty a zavřít klapačku. Je to tak, zombie - političtí "zombíci" - jsou šlágrem tohoto horkého léta a vlastně i uplynulých několika roků. A nejen u nás: Zombieland není jen Česko, ale Země, svět.
Jistěže v naší republice je z čiré setrvačnosti za oživlou mrtvolu často pokládána státostrana minulého režimu. Komentátor Reflexu Jan Jandourek například dospěl zrovna teď k názoru, že "komunistická zombie se má zase k světu". Dobrá, podle průzkumů je nyní KSČM zpravidla druhou nejsilnější stranou, a tak to poplašné zvonění Jandourkovi přejme. Ostatně soudím, že skoro nic jiného neumí. Není sám. Předák sudetských krajanů Bernd Posselt má podobnou posedlost; v květnu označil takzvané Benešovy dekrety za "zombie" a vyzval Čechy, aby je společně se sudetskými Němci pohřbili. A zahroceným kůlem propíchli srdce?
Kravaťáci, vpřed!
Zajímavější jsou obsese četných našich studentů, jimž sice ještě není osmnáct, ale pořád přímo prožívají boj s "komunismem", který se zhroutil před třiadvaceti lety (a rychlost i hloubka toho pádu dodnes společenské vědátory udivují). Ti studentíci trochu připomínají domorodce žijící na úrovni doby kamenné, kteří se - při naprosto tichém, v každém případě nenápadném porodu svých žen - sami svíjejí a naříkají ve visacích sítích, jsouce autenticky zasaženi porodními bolestmi. A zatímco tito muži leží zhrouceni v polobezvědomí, rodičky už dávno v klidu pečují o čerstvého potomka, o oheň, o jídlo, zkrátka o celou "rozvojovou" domácnost. Divné. Asi nějaká "ústavní zvyklost" primitivů.
Z Hradu se nám naznačuje, že po Rusnokově vládě (ano, i na ni už byl vyplýtván titulek "Zeman a jeho zombie") by klidně - klíďopíďo - mohla přijít ještě jedna "vláda odborníků" (prohodil Zemanův kancléř Vratislav Mynář). Všichni ve skutečnosti vědí, proč taková provokace. Už ve starém Římě znamenalo slovo "provocatio" právo na odvolání odsouzeného zločince ke shromážděnému lidu. Lid měl mít poslední slovo. A lid český uvažuje dnes stejně jako politolog Jiří Pehe. Ten už loni v listopadu - po známém korupčním hlasování "rebelů" ODS - napsal, že situace "připomíná béčkový thriller, v němž politické záhrobí opět ožívá". Koncem června se Pehe podivil, že "koaliční zombie odmítá na politickém hřbitově zůstat". A vysmál se tomu, jak se koalice "vytasila s podpisy 101 poslanců, kteří prý bývalou koalici podporují" - dokud Karolíně Peake "někdo, třeba Rusnok nebo Zeman, slíbí něco lepšího".
S nasazením pozitivního myšlení je to takhle: do cesty "zombie týmu" paní Němcové je prostě třeba naházet cokoli, nalít žhavý asfalt, nahnat splašený vepřín, zapíchnout Peake píď do země a otočit ji tam zase na čtyráku (je rozcvičená). Anebo vytrvale na zadní stavět, jak je rok dlouhý, jakékoli "odborníky", kteří si alespoň dovedou úplně sami uvázat kravatu. Digitálně shromážděný lid si toho žádá. Chvěje se touto tužbou vzduch.
Hororová klasika
Jako z udělání se na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti promítají filmy o oživlých mrtvolách. Dramaturg festivalu Jan Jílek upozornil, že ta hororová klasika obsahuje - už od 30. let velké hospodářské krize - "hlubší kontext a poselství" o našem světě, Zombielandu. Například o tom, co znamená, když lidé odhodí civilizační hodnoty. A poté (a právě proto) se začne rozpadat společnost, která - hlásí ČTK z kuloárů festivalu - "na sebe svou agresivitou a arogancí sama seslala katastrofu". Jestli tohle platí o společnosti, co říci o vizi Nečasova kabinetu pod křídly staronové kvočny?
Na českém písečku ovšem straší podle globálních scénářů. Ekonomický nobelista a sloupkař New York Times Paul Krugman stále dokola opakuje, že snahy o fiskální utahování v utlumené ekonomice vedou k utlumení ještě většímu, poškozují státní příjmy a zhrošují dluh. "Přesto zůstává strašení deficity oblíbené," napsal. "Žijeme ve světě zombie ekonomické politiky - důkazy tuto politiku zabily, potácí se tu ale dál." Byl snad Krugman v Praze?
Ne, tenhle tanec smrti na přístupových komunikacích ke hřbitovům probíhá všude. Ano, také v Rusnokově vládě. Nejde totiž o problém jednotlivých vlád, nýbrž o kolize s obecnými bariérami systému. Také proto český filozof Michael Hauser vydal knihu s názvem Kapitalismus jako zombie neboli proč žijeme ve světě přízraků (2012). A předtím vyšla v Británii (2009) a v USA (2010) práce Chrise Harmana Zombie Capitalism: Global Crisis and the Relevance of Marx (Zombie kapitalismus, globální krize a Marxův význam).
Vím, Jandourek opět napíše, že "zombie Karel Marx se má zase k světu". Ale nikdo si není stoprocentně jist, zda doopravdy - tedy ten Marx, ne Jandourek - přichází ze hřbitova.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.