Firma Elton hodinářská, výrobce "pravých" hodinek Prim z Nového Města nad Metují, vydala další limitovanou kolekci a vlastně poprvé se veřejně spojila se známou osobností. Ředitel firmy Aleš Fleischmann vysvětluje, jak to zapadá do marketingové strategie.
Cyklista Jaroslav Kulhavý se stal vaším ambasadorem, byť váš někdejší manažer Jan Prokop v rozhovoru před třemi lety řekl, že ambasadoři neodpovídají pojetí primek, jejich individualitě. Co se změnilo od té doby?
Rozumím, může to působit zvláštně. Ovšem strategie naší společnosti má samozřejmě svůj vývoj, pokud bychom nereagovali na aktuální trendy a směry, nebyli bychom konkurenceschopní.
Je Jaroslav Kulhavý placený z marketingového rozpočtu?
Ne, jde o propojení proto, že má sám k hodinkám vztah. Musí mít. Neuznávám způsob kupování ambasadorů, aniž by byli ztotožněni s produktem. Máme spoustu zajímavých osobností ze světa sportu i kultury, naše hodinky nosí Karel Gott, Alain Delon, předchozí španělský královský pár, princ Charles, prezident Obama. Ale na našich webových stránkách je nezmiňujeme, přijde nám to jako prvoplánová reklama. Chceme, aby si k nám Češi cestu našli sami.
Takže v případě Kulhavého to nebyla cílená strategie, prostě se to tak seběhlo a spolupráce není časově definována?
Přesně tak. Je to nenásilné a důležitá je míra dobrovolnosti. Někdy se mi zdá, že ambasador je pak spíš - odpusťte mi ten výraz - cvičenou opicí firmy. To nechceme. Není to v souladu s naší filozofií.
I s reklamou jste poměrně nenásilní. Lze vás najít třeba v časopisech zaměřených na luxusní zboží?
Lze, ale máme podobný přístup jako k ambasadorům. Nemusíme být za každou cenu všude. Vybíráme si a časopisy si nás nacházejí sami. Ani v hodinářských časopisech naše sdělení není příliš silné. Samozřejmě si myslíme, že si zmínku zasloužíme - o produktech i o firmě samotné. Ale nejsme agresivní. A možná proto jsou soudní pře s firmou MPM Quality tak vleklé.
O tom, proč vůbec spory vznikly a zda se Elton hodinářská chystá do zahraničí, se dočtete v aktuálním vydání MSM č. 19/2015.