České řetězce musí zlikvidovat milion tun jídla ročně. Co s tím?

Relax
3. 3. 2014 09:55
Tomáš Formánek ze společnosti Logio.
Tomáš Formánek ze společnosti Logio.

Tuzemské řetězce zlikvidují každý rok milion tun neprodaného jídla. Stejné množství vyhodí domácnosti. Podle Tomáše Formánka ze společnosti Logio je na vině špatná logistika i cenové akce.

Na celém světě každý rok přijde vniveč jídlo v hodnotě tři čtvrtě bilionu amerických dolarů. To je přibližně čtrnáct českých rozpočtů. Většina plýtvání souvisí se špatnou logistikou. Přitom kdyby se nám podařilo zachránit jen polovinu, tak můžeme nakrmit půl miliardy hladových (tedy více než polovinu). To už stojí za úvahu. A vůbec neplatí, že plýtvání je osudem hlavně rozvojových zemí. Zatímco v subsaharské Africe dochází ke ztrátám převážně v dodavatelském procesu vlivem špatného plánování a nekvalitních obalů, u nás v rozvinutých ekonomikách plýtvají převážně domácnosti.

Do zásoby v akci
V České republice musí řetězce každý rok zlikvidovat milion tun neprodaného jídla. Mohly by sice jídlo darovat, ale současná legislativa jim to neusnadňuje. Co více, stejné množství - tedy milion tun - vyhodí české domácnosti. To je 2500 kamionů každý týden, které vyjedou zcela zbytečně a zcela zbytečně vytvoří padesátikilometrovou frontu na silnicích. Současný český trend promoakcí motivuje domácnosti, aby se předzásobovaly jídlem, které nakupují, když je zrovna v akci. Nikdo však nenutí české konzumenty přemýšlet nad tím, jestli jsou schopni jídlo i sníst.
Na plýtvání jídlem je ale nutné pohlížet až do důsledku. Nejde jen o jídlo samotné, jde o zbytečné zásoby vody a energie, které se spotřebují na jeho výrobu. Jde o zbytečně spálené pohonné hmoty při jeho přepravě a v následně i o zbytečné tisícikoruny, které domácnosti každý rok zbytečně utratí v promoakcích. Hlavně že to bylo levné! Řeknete si: "Ach jo, to je hrozné, že se tolik jídla každý rok vyhodí, škoda že s tím nic neuděláme." To se však pletete. Plýtvání jídlem je právě jedním globálních megatrendů, který můžeme ovlivnit.

Více Jamie Oliverů
Zpráva Enabling Trade: From Valuation to Action, kterou nedávno zveřejnilo Světové ekonomické fórum, jasně poukazuje na způsoby, jak plýtvání předcházet v rozvojových zemích. Například Thajsko v minulém roce digitalizovalo odbavování zboží na hranicích, čímž srazilo čas dodávek téměř o polovinu. U nás se musí začít chovat zodpovědně převážně domácnosti. Velmi dobrý návod na to dává Jamie Oliver se svým programem "Save with Jamie." Na svém blogu Oliver radí domácnostem, jak mohou vařit zdravě, chutně, chytře a levně zároveň. Více takových Oliverů i do českých domácností! Jamieho rady se dají zkrátit do tří krátkých pouček: "Nakupuj efektivně, vař chytře, vyhazuj méně." Máte například vyvařené bylinky, které chcete vyhodit? Smíchejte je s česnekem a s roztátým máslem a ráno podávejte k snídani domácí bylinkové máslo. Znamená to ale, že nyní všichni musíme jíst bylinkové máslo? Nikoli. My společnostem pomáháme plánovat jejich dodavatelský řetězec, optimalizujeme zásoby, vylepšujeme výrobní linky a zkoumáme externí vlivy na stav zásob. I to vše zastavuje plýtvání jídlem. Avšak každý z nás může začít u sebe, přemýšlet při nákupu a nenechat se hned zlákat dobrou nabídkou. V malém a čistě intuitivně to snad zvládne každý.

Autor: Tomáš FormánekFoto: Radana Čechová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ