Rčení "bez peněz na e-shop nelez" v případě Přispějmi.cz neplatí. Nový nákupní server cílí na lidi, kteří si vyberou zboží, které si sami nemohou dovolit koupit. Takové zákazníky získává například pro Kasa.cz. MSM přináší rozhovor s jeho zakladatelem Martinem Hejralem.
S hromadným financováním projektů, tzv. crowdfundingem, v České republice prorazil především sever Hithit.cz, který umožňuje lidem s nápadem vybrat peníze na rozjezd svého projektu. Minulý týden byl oficiálně spuštěn první komerční crowdfundingový projekt, který spolupracuje s českými e-shopy. Princip komunitního financování funguje ale přímo s produkty, které projektu dodávají obchodní partneři z řad e-shopů. Lidé se tak mohou skládat třeba na dárky k narozeninám nebo na svatební dary, které si zákazník sám vybere a rozešle svým známým požadavek, aby mu přispěli. O vzniku a plánech start-upu Přispějmi.cz jsme se bavili s jeho zakladatelem Martinem Hejralem.
Projekt Přispějmi.cz jste potichu rozjeli už v loni v listopadu, ale oficiální spuštění proběhlo až minulý týden. Testovací provoz se tedy osvědčil?
V listopadu jsme o tom dali vědět jen přátelům, vyzkoušeli jsme to a své uživatele si to našlo. Od té doby web funguje, ale návštěvnost jsme nijak aktivně nepodporovali. Letos do projektu vstoupil náš největší obchodní partner, společnost HP Tronic. Od minulého týdne je tak možné nakupovat široký sortiment věcí z Kasa.cz. Dosud jsme měli asi 13 obchodních partnerů, např. Sportobchod.cz, Adrop.cz, Muzikant.cz, Hanibal.cz nebo RCking.cz. Byl to specifický sortiment jako hudební nástroje, sportovní vybavení, zážitky atd. Díky jednáním s Kasou jsme od začátku neobsazovali zbylý sortiment. V praxi to vypadá tak, že Kasa do našeho katalogu přidala své produkty. Zákazník pak přijde k nám na stránky, přidá produkt na seznam přání, osloví své přátele a ti se pak na jeho dárek mohou složit.
Tímto způsobem bude k dispozici kompletní sortiment Kasa.cz?
Měli bychom pokrývat širokou část jejich sortimentu. Rozhodně tam bude elektronika, audio - video, počítače a věci pro děti, hračky atd.
Bude i na Kasa.cz možnost koupit zboží přes Přispějmi.cz?
Byli bychom rádi, ale v tuto chvíli to není na pořadu dne. Nejdřív musíme dokázat, že má služba smysl a až se nám to podaří, rádi bychom přešli i na to, že by e-shopy přímo k sobě zabudovávali naše komunikační rozhraní a na produkt by lidé mohli začít spořit s naší službou, ale přes jejich stránky. Jsme ale start-up a neměli jsme v jednáních velké slovo. Museli jsme hledat kompromisy, které by naši obchodní partneři zvládli a nás by to nezruinovalo.
Hledáte i další velké obchodní partnery nebo máte s Kasou exkluzivní smlouvu?
Produkty, které se zobrazují u nás v katalogu, jsou vždy exkluzivně od jednoho partnera. Nechceme být srovnávač cen. Je to pro naše obchodní partnery přidaná hodnota. Ve chvíli, kdy spolupracují s Přispějmi.cz vědí, že nikdo jiný stejný sortiment přes nás nabízet nemůže.
O navázání přímé spolupráce s dodavateli jste neusilovali?
Pro nás by to bylo nejjednodušší, ale jsme pouze zprostředkovatelé. Nemáme vlastní sklady a dopravu. Byl to ale také jeden z nápadů a možná se k němu v budoucnu ještě vrátíme. Mohli bychom jednodušeji zjistit dostupnost zboží a rychleji bychom se dozvěděli o akcích.
Jaké další kategorie zboží byste rádi získali?
Nyní probíhají jednání s vydavateli a prodejci hudby a chceme také posílit zájezdy a dětský sortiment. Nechceme cílit jen na jednotlivce, ale i organizace. Do budoucna by náš projekt mohl fungovat i jako charitativní platforma. Sem patří i zdravotnické prostředky atd. Chtěli bychom navázat také spolupráci s kamennými prodejnami.
Jakým způsobem si na sebe stránky vydělávají?
Obchodní model je obdobou afilačního programu. Zprostředkujeme našemu obchodnímu partnerovi nákup a požadujeme za něj provizi, kterou se snažíme držet na přijatelném minimu pro obě strany. Nejdeme do desítek procent. Obchodním cílem v prvním roce od spuštění je dosáhnout obratu 10 milionů korun. Průměrná cena nákupu je přibližně 1800 - 2000 korun, tak je to asi 5 tisíc nákupů za rok, což není nereálné.
Přesvědčit ke spolupráci velké e-shopy, které mají svůj vlastní fungující prodejní kanál, musí být těžké. Jaký hlavní argument používáte při vyjednávání?
Nechceme přetáhnout jejich stávající zákazníky, ale snažíme se vytvořit nový obchodní kanál. Cílíme na zákazníky, kteří k nim přijdou, vidí produkt, který by si rádi pořídili, ale nemají na něj peníze. Svým známým pak můžou poslat, co by si přáli k narozeninám, Vánocům, ke svatbě nebo do nového bytu.
Crowdfunding nebo komunitní financování u nás ještě spousta lidí nezná. Je složité vysvětlit obchodním partnerům, o co se vůbec jedná?
Když mluvím s obchodními partnery, je nejtěžší zachytit jejich pozornost. Většinou jednám s marketingovými řediteli, kteří se zaměřují na výkony. To je u našeho projektu těžko měřitelné. Pracujeme totiž se skupinou zákazníků, která v tuto chvíli neexistuje a kterou se snažíme vytvořit a přilákat. Zdůrazňuji hlavně to, že služba necílí na jejich stávající klientelu, ale že se ji snažíme rozšířit. Ve chvíli, kdy se nebude dařit nám, nebude se dařit ani jim a obráceně. Výhody pro ně jsou i v tom, že jde o obdobu objednávky na dobírku, ale oni mají peníze hned. Neexpedují produkt do té doby, než jim řekneme, že jsme peníze vybrali a posíláme jim je.
Co když se peníze nevyberou?
Když k nám zákazník přijde a vybere si produkt, v tu chvíli my zasíláme nezávaznou objednávku, respektive rezervaci našemu obchodnímu partnerovi. Ten nám zboží rezervuje. Zákazníkovi běží třídenní limit, během kterého musí kdokoliv na danou věc přispět. Po prvním příspěvku, bez ohledu na jeho výši, objednávku našemu obchodnímu partnerovi potvrzujeme a spoření se prodlužuje o další týden. Maximální doba, za kterou se na výrobek musí vybrat peníze, je tedy 10 dnů. To je kompromis, po který jsou obchodní partneři ochotni rezervaci držet. Když se dospoří, odesíláme potvrzení objednávky a peníze, obchodní partner pak expeduje zboží. Když se peníze nesejdou, vracíme je přispěvatelům zpátky, ponížené o režijní náklady, které lidé vidí, už když přispívají. Všichni zúčastnění mohou průběžně sledovat, kolik je na dárek vybráno. U dárkových poukazů je kvůli vyšší ceně i delší lhůta, až půl roku.
Budete projekt nějak podporovat nebo budete spoléhat na to, že se povědomí o něm po internetu rozšíří samo?
Máme rozplánovanou podporu asi na půl roku až rok. Jde o PR a výkonnostní marketing. Zaměřujeme se na online, sociální sítě a jsme domluveni s partnery na možnost využití jejich marketingových kanálů. První akce proběhne s portálem Muzikant.cz už od 9. června. Půjde o projekt Přispěj kapele. S mladou, téměř začínající hudební skupinou Make My Heart Explode, která přes nás vybere peníze na svou aparaturu, bychom chtěli natočit klip. Propagace tak bude vždy mířit ke každé cílové skupině zvlášť, například k matkám nebo hudebním nadšencům, spolu s charitou a neziskovými organizacemi. Všichni, se kterými jsme o komunikaci jednali, se nás snažili natlačit do "frikulínové" služby pro mladé, se zaměřením na mladé maximálně do 25 let. To ale není jediná cílová skupina, chceme mít širší záběr. Internetová gramotnost v ČR je vysoká a stoupá a věříme, že si služba může najít i starší uživatele. Neradi bychom je odradili komunikací typu "Nazdar kámo, nechceš si u nás něco koupit."
Více o crowdfundingu najdete v aktuálním vydaní MSM č. 24, které vychází v pondělí 9. června.