Do těchto lékáren budete ještě rádi chodit nakupovat!

Relax
7. 1. 2018 13:42
Zdroj: S & Team.
Zdroj: S & Team.

Léčivo stále nakupujeme raději v lékárně než na internetu. I tak by ale měly kamenné pobočky vylepšit design. Přinášíme tři příklady ze zahraničí s komentáři českých expertů na design obchodů. 

Návštěva lékárny se stala součástí pravidelného nákupu. Pamatujete si doby, kdy jste přišli do lékárny, ve které se nacházel pult, za ním veškeré léky a jediná možnost, jak si lék koupit, byla prostřednictvím lékárníka? Když vstoupíte do lékárny v současné době, připadáte si spíše jako na běžném nákupu potravin. Stále více produktů je umístěno v regálech a na displejích a je vybíráno přímo zákazníky.

"Lékárny staly součástí nákupních center a obchodních domů a stává se z nich více samoobslužné retailové prostředí. I proto jsou v nich návštěvníci často v tzv. nákupním režimu jako při nákupu všedních věcí denní potřeby. Zkušenosti zákazníků v lékárnách se proto mění směrem ke zkušenostem běžných zákazníků," říká Eva Loubalová, associate director agentury Ipsos.

Vzhledem k expanzi lékárenských řetězců mohou podle ní lékárny využívat nové marketingové strategie podobné tomu, co vidíme v obchodních řetězcích, jako jsou nadlinková komerční komunikace, celoplošné slevové akce, věrnostní programy, obchod v obchodě a prodej privátních značek.

Vliv na proměnu současného trhu má i nárůst on-line nákupů volně prodejných léků. Podle výzkumu společnosti Ipsos je největší bariérou k nákupu volně prodejných léků internetu nemožnost poradit se osobně s lékárníkem. I proto 53 % Čechů stále nakupuje léky spíše v kamenných lékárnách. "Ze strany návštěvníků lékáren je patrný zvýšený nárok na fyzický kontakt. Při nákupech požadují větší komfort a v neposlední řadě také nákupní zážitek. Ten mohou lékárny zdokonalit vhodnými orientačními prvky v lékárně, nabídnutím pomoci při nákupním rozhodnutí nebo příjemným jednáním lékárníka. V ideálním případě odchází zákazník z lékárny s příjemným nákupním zážitkem," dodává Loubalová.

Příklady takového přístupu můžeme najít například v Řecku v lékárně Cure + Care. Podle Petra Šimka ze společnosti Wellen jasně ukazuje, že "retail je korunou, která vychází z kořenů značky. A značka není pouze logo, jak si mnozí velmi často myslí!"
 
Zdroj: S & Team.
Zdroj: S & Team

"Moderně pojatý prostor, kde se podařilo nenásilně spojit komerční a nekomerční sortiment, a to již ve vlastním logu lékárny. Regálový systém odbourává klasickou bílou barvu typickou pro lékárenské vybavení. I odklon od typické zelené barvy v logu k modernější a na pohled mladší barvě zaujme," komentuje Jiří Hubka ze společnosti Jansen Display

"Interiér působí velmi příjemně, důvěryhodně a moderně. Navozuje atmosféru, na kterou v našich lékárnách narážíme stále jen sporadicky. Zvolené materiály a barevná kombinace dřeva a betonové podlahy se stolky je atraktivní," potvrzuje také Tomáš Žáček ze společnosti Dago

Prosluněná lékárna

Na předměstí španělské Valencie najdete Farmacia Sanchis. "Je to lékárna pojatá v klasických barvách. Vše krásně čisté a přehledné. Logika uspořádání je jednoduchá a snadno pochopitelná a zákazník nemá důvod bloudit. Interiér je navržen velmi pěkně, jen mi uniká symbolika suchého stromu. Jinak oceňuji, že budova má dobré světelné označení a vystupuje z řady," myslí si Jiří Hubka.

Zdroj: d´Estudio

Zdroj: d´Estudio

"Dřevěné přírodní prvky narušují běžnou sterilitu prostředí. Interiér přesně odpovídá představě o každé lékárně -čistota, důvěra a funkčnost. Dobře tu pracují také s druhotným vystavením," dodává Tomáš Žáček.

Petr Šimek na tomto příkladě zdůrazňuje, že základním problémem našeho chápání retailu je roztříštěnost prostředí, komunikace a personálu. "Každou věc řešíme samostatně. Ale opravdový retail je kombinací těchto prvků, které spolu žijí v symbióze," říká Šimek.

Belgický bar

A co takhle lékárna, kde si připadáte trochu jako v barzu? Taková je Pharmacy Van Dijck v Belgii. "Jednoduchý dlouhý pult s barovou židličkou je pro lékárny netypický. Policový systém s univerzální velikostí polic spíše připomíná knihovnu, navíc strop je vysoký a zboží v horní polici je špatně dosažitelné. Menší zboží v regálu zaniká, a lékárna tak působí poloprázdně a bezduše," kritizuje Tomáš Žáček.

Jiří Hubka oceňuje zajímavé řešení prodejního pultu a digitální řešení nabídky na stěně a s ním propojený atraktivní výdejní systém pomocí klouzačky.

"Design je velmi důležitým a funkčním nástrojem komunikace. Aniž bychom museli něco říkat, prostředí samo přesvědčí zákazníka, zda chce vstoupit, či nikoli," potvrzuje
Petr Šimek.

Zdroj: Zware Jongens.

Zdroj: Zware Jongens.

Foto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ