EuroShop 2017: jak vypadají postmoderní obchody

Relax
30. 3. 2017 14:00
Projekce na regály.
Projekce na regály.

Maloobchodní veletrh EuroShop začátkem března potvrdil, že nakupování již zdaleka není jen o získávání zboží, ale také o zážitcích podpořených technologiemi. Reportáž z akce napsal Daniel Jesenský ze společnosti Dago. 

Zážitkové nakupování je fenoménem dneška souvisejícím s generační obměnou kupní síly. Prodejna si dnes už nevystačí s pouhým vystavením zboží. Značka se musí snažit, aby v její blízkosti chtěl zákazník trávit svůj čas, a nabídnout mu věci, na které by sám nepřišel, díky kterým si něco nového užije nebo si jinak zlepší svůj život. Kamenné obchody by se proto měly proměnit také v místa expertních konzultací.

Prosazuje se nový fenomén curated shoppingu založený na odhalování, pochopení a smysluplném uspokojování potřeb zákazníka. Asistovat budou místo prodavačů i roboti. Někteří na EuroShopu komunikovali, gestikulovali, odpovídali a reagovali tak reálně a vlivně, až z toho šel mráz po zádech. Zdá se také, že postupně zmizí nezbytný mezičlánek v podobě čárových nebo QR kódů či věrnostních karet. Nové aplikace dokážou rozeznat výrobek i bez scanování kódů a třeba ho po vyfocení detekují v e-shopu a rovnou nabídnou k doobjednání. Podobné systémy rozpoznají i konkrétního člověka bez potřeby identifikace věrnostní kartou nebo jinou pomůckou.

Roboti, kam se podíváš.

Poprvé se na veletrhu objevila také aplikace umělé inteligence (AI) v retailu, kde už například umí ve videosystémech automaticky detekovat krádeže nebo analyzovat návštěvníky podle demografických ukazatelů. Vyhodnocení chování s pomocí AI je jen předzvěst pokročilejších analýz a tvorby personalizované komunikace, která se pomalu stává samozřejmostí.

Propojení moderních technologií s analogovým světem představoval na veletrhu pavilon instore designu, kde byly k vidění třeba sudy, v nichž hořel oheň a stoupala pára, obojí vytvářené věrohodnými efekty s pomocí LED a projekce. Byl tu také stánek v podobě náměstí s imitací dlažebních kostek, sochou a lampami či napodobenina slavné Neptunovy fontány v Římě, vyvedená do nejmenšího detailu z nečekaného materiálu - kartonu.

Fontána z kartonu.

Moment překvapení, posílený multisenzorickým zážitkem, byl pokaždé zaručen. Zlatým hřebem veletrhu byl však reálný hologram v akci, jenž promítal 3D obraz do vzduchu. Jeho obsah byl řízen jednoduše on-line přes wi-fi. Podobně byl k vidění hologram v rámci regálového čela značky Dolce Gusto. Po stranách reálného produktu se promítaly dostupné modely včetně jednoduchých ukázek jejich funkcí.

FOTO MESSE DÜSSELDORF/CTILLMANN

Automat Maggi na recepty zase po zadání výběru kýžených ingrediencí přes dotykovou obrazovku nabídl zákazníkovi možné recepty, vytiskl je a označil potřebné produkty značky Maggi, které lze z vystavení přímo zakoupit.

Automat na recepty

Zajímavým trendem letošního veletrhu byl také tzv. farming přímo v místě prodeje v podobě hi-tech skleníku s karuselovým rozmístěním, kde lze 365 dní v roce bez pesticidů a herbicidů pěstovat zeleninu, bylinky či květiny. Zákazník si je může zakoupit čerstvě
sklizené, nebo si je dokonce sám sklidit. Jednou z výhod je i výrazná - až 90% - úspora vody, o nižší uhlíkové stopě ani nemluvě.

Farming v prodejně.

Možnostem projekcí a osvětlení bylo na veletrhu věnováno nemálo prostoru. Zobrazovací LED systémy se dostaly na boky, toppery nebo police regálů, jejichž obsah lze dynamicky a na dálku programovat a spravovat. Projekce částečně zastoupily také manekýny. Plastové figuríny byly nahrazeny svými digitálními protějšky, které lze natáčet ze všech úhlů na obřích projekčních stěnách obchodu. Stejný obsah je pak zároveň využíván na e-shopu prodejce. Nebo je možné přes technologii Smartpixel promítat přímo na vybraný produkt, například košili či boty, zvolené barvy a vzory.

Projekce na produkty

Společnost Microsoft zase na EuroShopu předvedla chytré zrcadlo do zkušebních kabinek, které dokáže nasnímat zákazníkovu postavu, ověřit dostupnost velikostí, barev a variant vybraného oblečení a objednat jejich donášku u prodavačky. Zároveň zrcadlo nabídne další produkty, které by se k těm již vybraným mohly hodit. Rovněž umí zákazníka v novém outfitu vyfotit a nabídnout sdílení s přáteli. Rozpozná i jeho věk a pohlaví a na základě těchto údajů mu doporučí výrobky, které si často zkoušejí či kupují ostatní jemu podobní.

Výše popsané inovace naznačují, jakým směrem se bude nejen retailová komunikace v následujících letech ubírat a jaké technologické směry v ní budou sehrávat roli. Posouváme se na další úroveň propojení fyzického, digitálního a on-line světa. V postmoderní konzumní společnosti, ve které už nejde jen o to v prodejnách nakoupit, ale chtít v nich být.

Foto: archiv

Další čtení

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Soutěž o Aku vrtací šroubovák od Parkside

Relax
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ