Galerie: Jak to dopadne, když postavíte celý obchod z papíru

Relax
24. 5. 2016 14:10
FOTO BREATHE ARCHITECTURE
FOTO BREATHE ARCHITECTURE

Stojany z kartonu v obchodech jsou náš denní chleba, ale co celé prodejny z papíru? Pár zajímavých jsme pro vás ve spolupráci s odborníky vybrali.

Kartonové displeje patří k nejlevnějším reklamních médií pro in-store. Karton se přitom hodí téměř na vše - může být navržen jako reklamní poutač, produktový stojan, či dokonce nábytek a interiérová dekorace.

"Specifický vzhled tohoto materiálu v neupravené podobě propůjčuje finální instalaci velmi syrový až průmyslový vzhled, jehož užití patří mezi aktuální trendy ve vizuálním merchandisingu. Zároveň tyto instalace stále více přitahují ekologicky uvědomělé spotřebitele," říká Marek Přibyl z výzkumné agentury Ipsos. Podle výzkumů Ipsosu se ekologii zajímá v Česku 40 % populace. "Díky technickým inovacím v samotném materiálu i efektivnějšímu využití prostoru při skládání zboží lze ušetřit významnou část nákladů i při využití kartonu jako obalového materiálu při přepravě zboží," dodává Přibyl. 

Jak to vypadá, když postavíte z kartonu celý interiér obchod? V Los Angeles to vyzkoušeli vloni v prodejně kosmetiky. "Značka Aesop má každý obchod jiný. Tento z kartonu, jiný kompletně ze dřeva. Ve všech můžeme najít tekoucí vodu jakožto jeden z prodejních nástrojů. Pokud si produkt vyzkoušíte, pravděpodobněji si ho koupíte," vysvětluje Petr Šimek ze společnosti Wellen, která se zabývá komunikací v obchodech.

"Lepenkové dutinky a roury přežijí hodně, a pokud je nějaká poctivá uklízečka nerozmočí, tak i dlouho vydrží. Tento nápad je příjemnější, než kdyby to bylo z dřevěné kulatiny," dodává Jiří Hubka ze společnosti Jansen Display, která dodává prezentační systémy.

Karton se dobře hodí i pro dočasné obchody, tzv. "pop-up stores". Jeden takový vytvořili designéři kompletně z tohoto materiálu pro australskou oděvní značku Lulamae. "Kontrast tradičního portálu v moderním obchodním centru jistě zaujme," konstatuje Martin Vorel ze společnosti Dago, která se zabývá fullservisem v oblasti POP médií. "Jen se bojím, když dodavatel uvádí dobu instalace dvě hodiny, zda to stejně rychle 'nedemontují' zákazníci," dodává Jiří Hubka.

Ekologii vzala vážně značka eBarrito v italské Cremoně a postavila svůj papírový obchod v roce 2011. "Zvolený koncept trubkových stěn v kontradikci s kubickými regály na druhé straně s výrazným barevným kódem stěn působí útulně, stylově, nechá skvěle vyniknout produkt, a tak vybízí k výběru," říká Martin Vorel. "Je skvělé, když je design prodejny schopen přenášet i hodnoty značky. Zde se to podařilo skloubit," dodává Petr Šimek.

FOTO: FRANCESCA SIGNORI

Krabicový design se zase hodí pro výdejny e-shopů, jak ukázala značka Deskontalia ve španělském městě San Sebastian v roce 2013. "Z dřevěných palet už dělá obchody kdekdo, tak proč nepřijít s něčím novým, jako je kombinace kartonových krabic a nábytkových dílů ve stejném designu. Kombinace polic a úložného prostoru (skladu) pro obchod je hravá a plní funkci pro uložení," říká Jiří Hubka. Martin Vorel tu naopak postrádá pocit bezpečí, působí to na něj příliš fragmentovaně a chaoticky. 

FOTO: VAUMM

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ