Hájit zájmy obchodníků na tradičním trhu bude nová asociace

Relax
4. 6. 2014 10:17
Coop Sušice
Coop Sušice

Několik maloobchodních řetězců působících na českém tradičním trhu založilo nové seskupení. Hájit jejich zájmy vůči vládě bude Asociace českého tradičního trhu (AČTO). Oznámení o založení subjektu přichází jen den po kritice maloobchodních řetězců ze strany ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Asociace sdružuje skupinu Coop, Čepos, Enapo, maloobchodní sítě Hruška a Brněnka, Družstvo CBA a Družstvo Eso Market. Jejím cílem je hájit zájmy jejích členů vůči státu a jeho orgánům. "Cítíme nutnost bránit se i proti nekalé konkurenci a praktikám, nepříznivě ovlivňujícím pozici domácích maloobchodníků na trhu prodeje potravin a zboží denní potřeby," píše AČTO ve svém dnešním prohlášení. Seskupení je součástí Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) i Hospodářské komory. Mezi jeho priority patří také podpora českých výrobců a prosazování legislativy vedoucí ke stabilizaci v podnikání a snížení administrativní zátěže českých subjektů na českém trhu.

Vznik asociace přišel v době vládních jednání se zástupci velkých řetězců. Včera ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že vláda usiluje o zvýšení podílu českých výrobků na pultech řetězců. Podobně jako na Slovensku budou muset i české řetězce uvádět již při vstupu do prodejny, ze kterých hlavních zemí pochází jejich zboží. Rád by také snížil marže řetězců, které se dnes pohybují průměrně od 23-25 %, jak pro Českou televizi uvedla nová předsedkyně SOCR Marta Nováková. Největší marže si obchodníci přitom berou na bio potravinách.

Ministr Jurečka se chce zaměřit také na kvalitu potravin a zavede proto častější kontroly řetězců ze strany SZPI. Od příštího roku začne platit novela zákona o potravinách, která zvyšuje sankce. Peněžitý trest za porušení kvalitativních požadavků nebo špatně označené potraviny vzroste ze 3 milionů korun na 10 milionů. Za nebezpečné a zdravotně závadné potraviny mohou dostat výrobci sankci až do výše 50 milionů. Změny se chystají také v zákoně o významné tržní síle.

Autor: Klára ČikarováFoto: Coop

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ