Sociální sítě i aktivita jejich uživatelů mohou mít reálný rozměr v obchodech. Obchodníci tak získají zpětnou vazbu. Podívejte se na pár příkladů.
Jak by se vám líbil stojan na oblečení, který ukazuje, co se lidem na internetu skutečně líbí? Takový vymyslelo O2 pro obchod Tyrers ve Velká Británii. Nejprve hlasují lidé na sociálních sítích o tom, který kus z kolekce je lepší. V bublinách nad zavěšenými oděvy se pak zobrazuje, jak moc se daný kus líbil. "Polovina z nás totiž při svém rozhodování o nákupu dá na svoji předchozí zkušenost a třetina si ráda poslechne zkušenosti lidí ve svém okolí," potvrzuje význam podobného řešení Lenka Sazmová account directorka, Ipsos loyalty.
"Zákaznicky velmi jednoduché řešení. Nemusí dělat nic, jen zajít do obchodu a porovnat své preference s názory ostatních na Facebooku či Instagramu. Ta hromada práce a technologie je za tím vším elegantně skrytá. Protože sloupcový graf nad ramínky pochopí i mimino." hodnotí Jiří Hubka ze společnosti agentury Jansen Display, která se specializuje na prezentační systémy. "Nápad skvělý, pouze forma je strašně komplikovaná. Jak mám poznat, co je dobře? Poloprázdná, nebo poloplná?" pochybuje Petr Šimek z retailové komunikační agentury Wellen.
Další, mnohem jednodušší možností propojení sociálních sítí s reálným zážitkem v obchodě, jsou tzv. selfie koutky. V obchodě Joe Fresh v USA k tomu navíc uspořádali soutěž o nákup za 1000 dolarů. "Výborný nápad na jednoduchou a účinnou propagaci značky v rámci sociálních sítí. Propojení nákupu s možností výhry, a tím zapojení nakupujícího do 'reklamní šeptandy' pro prezentaci značky může zasáhnout velké množství zákazníků," komentuje Michal Sůlovec ze společnosti Dago dodávající komplexní řešení pro místo prodeje.
Společnost The Like Machine zase přišla s nápadem, že bychom mohli dávat "lajky" přímo na regály u produktů, které se nám líbí. Odborníků se to jako až tak dobrý nápad nezdá. "Přijde mi to jako takové elektronické 'počítadlo'. Ta nepropojenost mi úplně nedává smysl. V době omnichannelu jako bychom šli nazpět," myslí si Petr Šimek.
O něco pozitivnější je Michal Sůlovec, považuje to za jednoduché a neokoukané řešení pro regálové vystavení, které při propojení s woblerem upoutá pozornost. Nicméně relevance shromážděných údajů může být opravdu zavádějící. "Můj syn by během pěti minut udělal z hrozných rybiček prodejní šlágr jen proto, že to jde mačkat," říká Jiří Hubka.
Jiný automat na "lajky" vymyslela Pepsi a sklidila s ním úspěch během popového koncertu v Belgii. Měl nahradit hostesky, které se pro samplingy tradičně využívají. Lidé si z automatu brali Pepsi výměnou za to, že se stali jejími fanoušky na Facebooku. "Dej lajk a dostaneš Pepsi, škoda, že to jde vždy asi jen jednou a pro druhou si musím zajít jinam. A co teprve ten, kdo nemá Facebook? V každém případě využití přímé interakce mobilu s automatem a odměnou je chytré řešení," píše Jiří Hubka.
"Oproti klasickému typu promoakce, jako je stánek s hosteskami, je nevýhodou časová obslužnost. Tři vydané vzorky za minutu při koncertu, které uvádí realizátor, nejsou optimální," dodává Michal Sůlovec.
Zpětná vazba od zákazníků se dá získávat také jednodušeji a možná levněji. Typickým příkladem takového jednoduchého řešení je tzv. Smiley Feedback. Ten spočívá v pouhém umístění určitého zařízení k východu, kde pak zákazníci jednoduše označí smajlíka, který nejvíce vystihuje jejich dojem z návštěvy. Podobné řešení dnes už potkáváme na letištích, v divadlech po představení, ale i u východu z obchodu nebo pobočky.
"Zařízení mívá podobu jednoduchého plastového stojanu s počítadlem nebo lze využít modernější řešení v podobě nainstalovaného tabletu. Jeho výhoda spočívá především v tom, že se díky němu nemusíme spolehnout jen na smajlíkové hodnocení, ale můžeme zákazníka požádat i o vepsání konkrétního komentáře k jeho hodnocení, případně nechat zhodnotit dílčí oblasti," popisuje Lenka Sazmová z Ipsos loyalty, a zároveň připomíná, že zpětnou vazbu nestačí jen měřit, důležité je s výsledky hlavně pracovat a snažit se o nápravu tam, kde hodnocení není ideální.