Jak na prodejní ploše upozornit na svůj produkt v přeplněné kategorii? Podívejte se, jak to dělají výrobci pracích prostředků.
V rámci našeho cyklu zkoumání komunikace v obchodech jsme se tentokrát s odborníky ze společností Dago, Jansen Display, Ipsos a Wellen zaměřili na prací prostředky. Vybrali jsme zajímavé realizace z celého světa a ohodnotili je známkami jako ve škole. Kdo dopadl nejlépe?
Čistou jedničku dostala realizace společnosti Persil v síti nákupních centrem Westfield, kde značka postavila hřiště pro předškolní děti.
"Je to jiný dětský koutek než ty, co jsou všude k vidění, a proto věřím, že se budou líbit i dětem. Snažím se sám sebe představit, zda mě vyprovokuje příjemný a hezký dětský koutek k nákupu této značky, ale asi ano, proč ne!," komentuje Jiří Hubka z Jansen Display. "Prezentace značky zde nemá přímý dopad na zákazníka, ale podpora značky ve spojitosti s takovými akcemi splňuje svůj účel," dodává Miloš Odehnal ze společnosti Dago.
Co nejvíce informací v regálu
Podobně kladně hodnotí odborníci také počin Procter & Gamble a značky Tide. Ve spolupráci se společností Mechatron realizovala v 2500 obchodech Walmart v USA tento interaktivní regál. I zde si mohou lidé pohrát, tentokrát ale cílí přímo na dospělé zákazníky. LED osvětlení reagovalo na pohyb, nakupující si mohl spustit video.
"Zdařilý branding prodejního regálu. Jsou zde využity veškeré dostupné technologie. 3D efekty, displej s informacemi, podsvícení. Vše podtrhuje bílá barva evokující čistotu. K dokonalosti chybí pouze lepší lišty cenovek", hodnotí Miloš Odehnal z Dago. "Lidé v místě prodeje oproti ostatním komunikačním kanálům očekávají získání více nových informací o produktech. Digitální informační displej je tedy velmi praktický pomocník," shrnuje Petr Šimek z Wellenu.
Persil s úsměvem
Hravý je také další počin Persilu, který ve Velké Británii spolupracuje s dobročinnou organizací Comic Relief. Ta organizuje od konce 80. let sbírku s názvem Red Nose Day. Kvůli ní Persil nasadil na své obaly červený nos, přidal oči a úsměv a daroval charitě 8 pencí z každého prodaného balení.
"I packaging je velmi silný způsob komunikace. Odlišuje to, co znám a čemu věřím, tedy značku, oproti tomu všemu ostatnímu, co neznám," myslí si Petr Šimek z Wellenu. "Je mi jasné, že se mě nejdřív syn zeptá, co je to za hračku, a když mu vysvětlím, že je to prášek na praní, tak prohlásí, že to vezmeme mamince, bude mít radost. To přesně splňuje účel," říká Jiří Hubka.
Cena není všechno
Aktivace v obchodech má u této kategorie smysl i v ČR. Primárním místem nákupu čisticích prostředků byly v roce 2014 hypermarkety, které stejně jako samotní velcí výrobci profitovaly především ze své široké nabídky produktů a pravidelných speciálních slevových akcí. "Obecná nechuť lidí k uklízení a pociťovaný nedostatek času i nadále bude silně ovlivňovat rozhodování při koupi čisticích prostředků. Tento trend bude nutit výrobce přicházet na trh se stále novými a inovativními - často multifunkční - produkty. Kromě samotného důrazu spotřebitelů na účinnost výrobku a jeho snadné použití bude kladen důraz i na jeho skladnost a ekologické aspekty," říká o trendech v kategorii Marek Přibyl, senior research executive, Ipsos.
Cena tu stále zůstává rozhodujícím faktorem při nákupu. Do noty cenově citlivým spotřebitelům hrály v minulém roce časté speciální akční nabídky a slevy na značkové produkty, které navyšovaly prodejnost těchto výrobků na úkor výkonnosti privátních značek. "Z této situace těžily především velké mezinárodní společnosti, jež byly úspěšné v získávání zákazníků skrz zavádění inovací podpořenými pravidelnými promočními aktivitami," dodává Přibyl.