Pivo se může prodávat z přepravek jen tak nastavěných na sobě. A nebo se z něj dá v obchodě udělat výstava! Kartonové variace na POP média zachytil na veletrhu Globalshop Daniel Jesenský ze společnosti Dago a všímal si přitom hlavně pivních značek.
V rámci veletrhu Globalshop v Las Vegas se konala soutěž amerických POP médií OMA Awards organizovaná asociací Shop! North America (dříve POPAI). K vidění zde bylo velké množství instalací z kartonu, přičemž řada z nich byla v pohybu: otáčející se fotbalista, ovocná mísa, poletující netopýři kolem domu či havajská tanečnice s pohupující se sukní. Rozpohybovaná POP média dokážou nejen přilákat oko zákazníka a pomoci značkám získat potřebnou pozornost, ale především za sebou zanechat emoční stopu.
Karton umí posloužit také originálním konstrukcím, jako je část plotu, boxerský ring, most či fotbalová branka.
U většiny exponátů byl důraz kladen na originální souhru designu, grafiky a obalu produktu, což je v našich končinách doposud není běžné. Díky místní výjimečné kreativitě jsme i my byli neustále překvapováni exponáty.
Některá média v sobě měla také prvky analogové interaktivity. V pohádkovém stojanu bylo možné prohlédnout si i bez přímého kontaktu hračku ze všech stran, a to pouhým otočením kolečkem. Mechanické řešení lákající k interakci je přitom možné využít na ledacos.
Zajímavý byl i způsob vystavení avokád prostřednictvím stojanu s návodem, jak načatý plod správně uskladnit.
A zaujal i speciální stojan s krávou, který kupodivu nepropagoval ani mléko, ani výrobky značky Milka, ale travní hnojiva. Přesto na svůj plyšový povrch lákal zákazníky k haptickému kontaktu.
Pár postřehů z amerických obchodů...
Po návštěvě Globalshopu jsme zbývající čas věnovali krátkému retail safari. V amerických obchodech je znát rozdíl zejména ve výcviku personálu, vizuálním merchandisingu a šíři sortimentu. Naopak store design je se situací u nás už poměrně srovnatelný.
Oblíbeným nákupním kanálem jsou zde prodejní automaty, na něž lze narazit ve vestibulech hotelů, v koridorech shopping mallů, na letištích či na ulici před outletem. K zakoupení je v nich elektronika, kosmetika, tenisky nebo drobné dárky. Zboží je možné buď vybrat přes LCD displej, zaplatit a vyzvednout, nebo jen objednat v e-shopu s doručením na požadované místo v předem určený čas. Prostřednictvím e-shopu Alza se nově s tímto konceptem můžeme setkat i u nás.
V zavřených a zhasnutých obchodech lze vidět jednoduché cedule postavené u dveří, informující například o značkách v sortimentu. Zvyšují tak pravděpodobnost návštěvy zákazníků v otevírací době.
Walmart nabízí zákazníkům k nákupu elektrické košíky, které slouží i jako praktické vozítko. Ocení je zajisté nejen senioři. A nejen ve Walmartu, ale na ploše většiny maloobchodníků se nachází sekce volně prodejných léků a zároveň i výdejní okénko pro léky na předpis. Třeba se tento sortiment časem stane běžný i v našich hypermarketech a supermarketech.
V restauraci napomáhá plynulejšímu provozu jednoduchá pomůcka v podobě stojánku, kterým lze stisknutím tlačítka snadno přivolat obsluhu k objednání jídla, zaplacení či z jiného důvodu. Efektivní je to nejen pro zákazníky, ale i obsluhu, která se nemusí tak často chodit ptát, zda zákazník něco nepotřebuje.
A jeden praktický poznatek na závěr. Zákaznickému komfortu zaručeně přispěje i přítomnost WC na prodejně. U nás s tímto vstřícným krokem přišel nedávno ve svých remodelovaných prodejnách řetězec Lidl, v USA je to zvykem v každém větším obchodě, kde se myslí mimo jiné i na dětské zákazníky. Také způsob, jak dát najevo, že nám na nich záleží.
Autor: Daniel Jesenský, Dago