21 procent Čechů po internetu potraviny již někdy nakupovalo, z toho jen 2 procenta takto nakupují pravidelně. Vyplývá to z průzkumu společnosti KPMG Česká republika. 23% dotázaných se na nákup potravin a nápojů on-line teprve chystá.
Objemy prodeje potravin na internetu jsou zatím malé, tato kategorie e-commerce má ale podle KPMG největší potenciál růstu. V Evropské unii stejně jako v České republice využívají nákup potravin on-line zatím spíše obyvatelé velkých měst - u nás si je takto alespoň občas pořizuje 15 procent Čechů. Na malých vesnicích jsou to zatím pouhá 4 procenta. Češi se nicméně na rozdíl třeba od Britů, Dánů či Nizozemců chovají v této oblasti daleko konzervativněji.
"Výrazně menší podíl nakupujících na vesnicích do jisté míry logicky ovlivňuje momentální nedostupnost služby. Internetový nákup potravin by totiž rádo vyzkoušelo 14 procent z nich, ale tuto možnost momentálně nemá," vysvětluje Karel Růžička z KPMG Česká republika. Potraviny přes internet nakupují spíše lidé s vyššími příjmy. Mezi respondenty, kteří vydělávají více než 30 tisíc korun, jde dokonce o každého pátého.
Polovina Čechů nechce potraviny z internetu
Téměř každý čtvrtý Čech (23 procent) se na nákup potravin on-line teprve chystá. Zájem roste s dosaženým vzděláním - mezi vysokoškoláky jej hodlá vyzkoušet celá třetina, naopak mezi respondenty bez maturity jde o každého sedmého. K nakupování potravin po internetu se vyloženě odmítavě staví téměř polovina z nás (48 procent).
Nevyhovuje zboží a cena za dopravu
Za nejčastější nevýhodu spojenou s nákupem potravin přes internet respondenti označili riziko dodání jiného množství nebo kvality produktů, než si objednali. Za hlavní důvod svého nezájmu jej ale uvádí především ti, kteří nákup potravin on-line ani vyzkoušet neplánují.
Respondentům, kteří již mají s takovýmto nákupem zkušenosti, naopak vadí cena dopravy, případně to, že je potřeba objednat zboží v určité minimální částce, aby byla doprava zdarma.
On-line kupujeme trvanlivé zboží a nealko
Češi, kteří si potraviny on-line zvykli nakupovat alespoň občas, si chválí zejména pohodlí spojené s nákupem (označilo 59 procent nakupujících) a úsporu času (55 procent). Zaměřují se spíše na trvanlivé zboží, které takto nakupují dvě třetiny, nebo nealkoholické nápoje. V tomto výběru se s ostatními evropskými státy shodujeme.
Průzkum provedla výzkumná agentura Data Collect. Sběr dat probíhal on-line formou ve dnech 11.-15. března 2015 na 1 000 respondentech v reprezentativním zastoupení podle věku a kraje. Ve vzorku bylo 70procentní zastoupení žen a 30 procent mužů. Dotazovaní byli ti, kteří rozhodují o nákupech potravin pro domácnost.
Letos publikované výzkumy Incoma GfK ukázaly, že loni utratili Češi za potraviny na internetu 4,3 miliardy korun. V jiném průzkumu této agentury 27 % dotázaných odpovědělo, že mají možnost nechat si dovézt domů na internetu objednané potraviny, nicméně využívá ji pouze sedm procent z nich. Dalších 34 % by možnost uvítalo.