Loni jsme na internetu nakoupili za 98 miliard, o pětinu víc než předchozí rok

Relax
3. 1. 2017 16:53
bez popisku 876739
bez popisku 876739

Češi loni utratili v českých internetových obchodech 98 miliard korun, meziročně o 21 % víc. Obrat trhu vzrostl i díky úspěšnému předvánočnímu období. Podíl e-commerce na celkových maloobchodních tržbách stoupl na 9,5 %. Čísla přinesla Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která letos čeká prolomení hranice 100 miliard korun.

Ta však podle společnosti Shoptet a cenového srovnávače Zboží.cz padla právě už loni. Na hodnotě obratu v e-commerce za rok 2015 se však shodne APEK i Shoptet, tehdy Češi na internetu utratili 81 miliard.

"Rok 2016 se nesl v duchu rostoucího zájmu o on-line nakupování potravin a oblečení. Oba segmenty vzrostly meziročně o více než třetinu. Růst vidíme také v kategoriích kosmetika a zdraví, dům a zahrada nebo sportovní vybavení," komentoval vývoj ředitel Heureky Tomáš Braverman.

Loni pokračovalo prolínání internetového a kamenného prodeje. Přestože Česká pošta (41 %) a PPL (14 %) patří stále mezi nejoblíbenější druhy dopravy zboží, stále více lidí začíná využívat i alternativní možnosti, například osobní vyzvednutí v prodejně či ve výdejním místě. Konkrétně Zásilkovnu letos využilo celkem 12 % nakupujících oproti loňským 6 %.

"Podle našich údajů se počet kamenných výdejen e-shopů zvýšil vloni na 9000, což je o tisícovku více než za rok předcházející," řekl Braverman.

Podle asociace se s růstem e-commerce hůře vyrovnávají dopravci, kterým se v období Vánoc často nedařilo plnit avizované termíny.

"Společnosti doručující balíky narazily na nedostatek řidičů a musely řešit velké problémy při dodání objednaného zboží. Věříme, že je to pro ně výzva pro rok 2017 a že letošní Vánoce dopadnou o dost lépe. Během Vánoc 2016, bohužel, panovala se službami některých dopravců nespokojenost jak mezi obchodníky, tak i zákazníky," uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.


Autor: pak Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ