Prodej dámského spodního prádla na internetu globálně roste. Kamenné obchody jsou ale stále nenahraditelné. Spolu s odborníky ze společností Wellen, Dago, Jansen Display a Ipsos jsme pro vás vybrali pár nejzajímavějších ze zahraničí - a je opravdu na co se dívat.
Proč roste podíl online na prodejích spodního prádla? Podle Marka Přibyla z výzkumné agentury Ipsos je to dáno i ostychem mnohých zákaznic. "Zpočátku převládal názor, že móda je něco, čeho se chtějí zákazníci dotknout a osobně si to vyzkoušet. Tato proměna v postoji k on-line nakupování je především přičítána zlepšení podmínek dodání a vrácení zboží, díky nimž jsou lidé ochotnější koupit dokonce i jejich nejintimnější oblečení na internetu," říká Přibyl.
Problémem je vracení zboží a náklady s tím spojené. Například ve Velké Británii je 15 % on-line zakoupeného zboží vráceno. "Na oblíbenosti stále více získává služba click and collect propojující on-line nákup s vyzvednutím zboží v prodejně, jejíž personál pak získává šanci motivovat zákazníka k dalšímu impulzivnímu nákupu. Alternativou je pak reserve and collect, kdy si bude zákazník alespoň jistý, že se nevydává na prodejnu zbytečně," říká Přibyl.
Kamenné obchody a internet se tak čím dál více spojují. Prostředí retailu má samozřejmě tu výhodu, že může nabídnout jedinečný zážitek. A často sází i na provokaci. Jako třeba v tomto obchodě v Hongkongu, který je plný klecí a netradičních figurín uvězněných ve vitrínách.
"Obchod značky Lingerie Limited má vhodně zvolené barvy, nabízené prádlo je tady dobře viditelné a světlé prostředí je pro zákazníky příjemné. Velké klece ale působí trochu lacině a vulgárně, velké kapky zase nedávají smysl stejně jako vystavené lahve," hodnotí Štěpánka Roztočilová ze společnosti Dago.
"Není designových prvků v jednom obchodě mnoho? Působí to na mě hodně roztříštěně, a navíc zákaznice si dole vyberou a pak musí po schodech do zkušebních kabinek. Na první pohled moc pěkné, ale na druhý nepraktické," podělil se o své výhrady Jiří Hubka z Jansen Dislay.
Obchod může překvapit už svojí výlohou, jako třeba Americal Apparel v New Yorku, který v roce 2014 vyvolal rozruch volbou naturalistických figurín. Šel tak doslova na hranu vkusu. O rok později musel pobočku z ekonomických důvodů zavřít, figuríny za to ale asi nemohly.
"Toto je prostě skvělé. Je to provokativní, ale vlastně strašně jednoduché. A hlavně odvážné, takže gratulace klientovi. Uvidíme jen, jak dlouho American Apparel ještě vydrží," vyjádřil své nadšení Petr Šimek ze společnosti Wellen.
Méně se nápad líbil Štěpánce Roztočilové ze společnosti Dago: "Figurína je jako z dávné doby. Má hezký obličej i účes ale v této situaci působí až odpudivě."
"Je to jako Kotva před 30 lety," řekl rovnou Jiří Hubka z Jansen Display a dodal: "Určitě provokuje, ale rozhodně mě neinspiruje k nákupu a možná dokonce, že si značku zapamatuji, abych ji nekupoval právě s ohledem na její prezentaci."
Trochu více stylově provokuje prodejna značky Agent Provocateur.
Odborníci se shodují, že nejdál je ve svém pojetí prodejen značka Victora Secret. Třeba její obří prodejna v New Yorku připomíná budoár. to už není tak provokativní, ale o to lépe se tu mohou zákaznice cítit. A nemusí utíkat na internet.
"Victoria´s Secret je v tomto segmentu pro mě jednička. Nejde jen o design obchodů, ale o komunikaci, prezentaci jednotlivých modelek nebo služby v obchodě," říká Petr Šimek ze společnosti Wellen.
A perlička na závěr - v jakém segmentu dámského spodního prádla můžeme očekávat největší boom? "Díky pokračujícímu tloustnutí populace západních zemí ani nikoho nepřekvapí, že experti vidí největší potenciál v 'plus size' a 'shapewaer', neboli stahovacím spodním prádle," dodává Marek Přibyl z Ipsosu.