Proč Magistrát nechce OpenCard nahradit platebními kartami
03.06.2014 14:25
Bankovní kartu má téměř každý člověk, v ČR jich je vydaných přes 10 milionů. Její využití v dopravním řešení by bylo nejjednodušší - a zdá se, i nejlevnější. Pražský magistrát si to ovšem nemyslí.
Pražský magistrát trvá stále na svém a tisková mluvčí Petra Hrubá opakuje, že ve hře je více variant. Už loni však mělo být vypsáno otevřené výběrové řízení, které by mohlo nabídnout lepší variantu. Existuje též pracovní skupina pro použití bezkontaktních karet ve veřejné dopravě, která by měla letos v červnu představit plány na řešení společně s bankami. Vše se ale vleče.
Minulý týden tak k 1,2 mld. Kč (částka doposud vynaložená na projekt Opencard) přibyla magistrátu ještě pokuta ve výši 1 mil. Kč od ÚOHS za porušení zákona o veřejných zakázkách při uzavírání dvou smluv souvisejících s tímto projektem. Hned poté odsouhlasili městští radní 1 mil. Kč bez DPH na smlouvu na právní služby od Rowan Legal, která bude Praze pomáhat při mimosoudních i případných soudních jednání se společností eMoneyServices (EMS, dříve Haguess). K tomu všemu je třeba připočíst 50 mil. Kč na každoroční provoz.
Přitom by bylo asi jednodušší a levnější sporný projekt zrušit a nahradit ho jiným řešením. Chce to jen odvahu a dobrou komunikaci, která třeba zásadně chyběla u zrušené sociální karty. Koneckonců schopnost včas zastavit špatný projekt a zamezit dalším zbytečným ztrátám patří k hlavním zásadám dobrého projektového řízení.
"Hrubým odhadem by projekt využití platebních karet pro dopravu v Praze mohl vyjít na desítky milionů korun, možná tak okolo padesáti až šedesáti. Tyto náklady by však mohli alespoň částečně převzít partneři, jako jsou banky a kartové společnosti. Stejně tak MasterCard umožňuje lepší nastavení podmínek, aby transakce byly výhodnější," komentuje odhady nákladů Miroslav Lukeš, šéf společnosti MasterCard pro ČR a Slovensko.
A jak je to ve světě? Velká města stále častěji přecházejí na otevřená řešení s využitím bankovních bezkontaktních platebních karet. Dokonce i úspěšná londýnská Oyster Card by měla být od příštího roku nahrazena novým, otevřeným řešením, které využije bezkontaktní karty Visa, MasterCard a American Express. Stejně se bude platit za dopravu i v New Yorku. "V posledních letech ve světě přibývají projekty dopravních karet, do kterých jsou přímo či nepřímo zapojeny banky. Souvisí to se změnou technologie a infrastruktury na straně bank, které masivně zavádějí bezkontaktní platební karty," komentuje současnou situaci expert na platební karty Pavel Juřík. Doprava je pro banky i kartové společnosti díky množství zákazníků a plateb prostě lákavé odvětví.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.