S koncem společnosti Beck "šmejdi" nezmizí, píše šéfka Amway

Relax
26. 8. 2013 12:32
Ildiko Dikošová.
Ildiko Dikošová.

Společnost Beck, která byla nechvalně spojena s předváděcími akcemi pro seniory, ohlásila stažení z českého trhu. Nedozvíme se, zda to bylo skutečně, jak tvrdí, na základě mediální kritiky po zveřejnění dokumentu Šmejdi, nebo kvůli chystaným legislativním omezením této formy prodeje zboží.

Jisté je, že s touto společností fenomén "šmejdů" nezmizí. Kromě předváděcích zájezdů totiž na seniory číhá stále větší nebezpečí ve formě falešných obchodních zástupců nabízejících nejrůznější služby. Ilegální živly poškozují nejen přímé oběti, ale i poctivé podnikatele, kteří každodenně prodávají kvalitní výrobky či služby mimo kamenné obchody. Důsledky jsou stále citelnější - v téměř 60 městech a obcích byl zakázán jakýkoli podomní prodej a jejich seznam stále narůstá.

V českém prostředí je často zaměňován podomní prodej s osobním. Kvůli "šmejdům" tak může utrpět nejen pověst slušných prodejců, ale i státní pokladna, do níž společnosti sdružené v Asociaci osobního prodeje přináší zhruba 5 miliard korun ročně. Distributoři těchto společností přitom musí dodržovat přísný etický kodex a obchodní pravidla těchto firem poskytují 100% záruku spokojenosti zákazníka. Zákazník tedy může vrátit i částečně použité zboží, včetně například kosmetiky.

Jednoduchý lék na současnou situaci neexistuje, řešení by však nemělo spočívat jen v represi, ale také v prevenci. V tomto ohledu mohou jít příkladem právě společnosti sdružené v oborových asociacích, které disponují etickým kodexem prodejců. Vítanou aktivitou mohou být i organizace, které by certifikovaly soukromé společnosti a zaručily tak vysokou úroveň jejich etického přístupu.

Autor: Ildiko DikošováFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ