Cenné malby, kresby, fotografie, sochy i další umělecká díla z devíti českých a moravských galerií či muzeí si nyní mohou zájemci prohlížet i virtuálně. Kulturní instituce své exponáty digitalizovaly a zpřístupnily na internetu v takzvaném Google Art Projectu, jehož prostřednictvím lze zhlédnout nejen řadu konkrétních děl, ale i interiérů, například kancelář Václava Havla.
Google již po celém světě zpřístupnil téměř sedmdesát tisíc uměleckých děl, nyní k nim přibylo i pět set děl z České republiky. Do Google Art Projectu se nově zapojilo devět institucí, mimo jiné Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Židovské muzeum, Egon Schiele Art Centrum, Knihovna Václava Havla či Moravská galerie v Brně. Již dříve se součástí projektu staly i Muzeum Kampa a Národní galerie v Praze
Z pohodlí domova si nyní zájemci mohou prohlížet například díla Emila Filly, Václava Špály, Egona Schieleho či Toyen. Moravská galerie v Brně například zpřístupnila obraz Petera Paula Rubense Hlava medúzy a kubistické dílo Prométheus od Antonína Procházky.
"Naší snahou je uchovat kulturní obsah pro další generace a zpřístupnit ho on-line po celém světě," uvedl Dennis Dizon, projektový manažer Kulturního institutu Google.
K dispozici jsou i dva obrazy v supervysokém rozlišení - obraz od Jiřího Sopka Dance (1986) z Egon Schiele Art Centra a dílo s názvem Venuše a Cupido (1610) od Hanse Jacoba Spruengliho z expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Každý gigapixel fotografie obsahuje přibližně sedm miliard pixelů. To umožňuje uživatelům studovat díla až na úrovni tahu štětce nebo patiny, které není možné v takovém detailu pozorovat ani lidským okem.
Google Art Project kromě toho umožňuje i virtuální prohlídky vybraných expozicí či památek. Nově mimo jiné zprostředkuje on-line prohlídku Uměleckoprůmyslového musea v Praze. "Tato nabídka přišla v době, kdy se muzeum připravuje na rekonstrukci historické budovy. Virtuální prohlídka naší stálé expozice tak zůstane zásadním dokumentem i pro budoucnost," uvedla ředitelka muzea Helena Koenigsmarková.
Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 pro změnu nabízí virtuální prohlídku kanceláře Václava Havla. Prohlídku svých expozic umožní rovněž Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově, Muzeum T. G. Masaryka v Lánech a Muzeum umění Olomouc.
Na snímání interiéru muzeí Google využil speciálně navržený vozík Street View, který snímá panoramatické fotografie uvnitř budov. Vozík byl sestaven tak, aby se mohl pohybovat po chodbách a místnostech a vešel se i mezi dveře. Nasnímané prostory jsou tak dostupné přímo na Mapách Google přes zobrazení Street View.
Zájemci o virtuální prohlídku uměleckých děl je mohou vyhledávat v Google Art Projectu podle jména autora, názvu díla, názvu muzea, sbírek nebo časového období. Funkce nazvaná Moje galerie navíc zájemcům umožní uložit si oblíbená umělecká díla do vlastní galerie.
V současné době je v projektu k dispozici téměř sedmdesát tisíc uměleckých děl od 365 partnerů z celého světa. Zobrazení Street View momentálně pokrývá více než 110 muzeí a galerií z různých světadílů.