Jaká témata přinesla světová média? Co aktuálního se objevilo na stránkách čtvrtečních internetových deníků? Obyčejná terapie může pomoci zmírnit vážné poruchy, jakými jsou schizofrenie nebo paranoidní psychóza, zjistili vědci. A to s dlouhodobými účinky. Řešení našli také pro vymírání lidoopů - až 60 procentům z nich v současnosti hrozí vyhynutí. Mimo jiné tomu může každý zabránit tím, že nebude kupovat potraviny s palmovým olejem. Zprávy přinesly servery hufftingtonpost.com a bbc.com.
Když změníte způsob přemýšlení, můžete změnit svůj mozek. Tak zní zjednodušeně závěr nové studie, která říká, že když se svěříte se svým patologickým chováním psychologovi, může to vést k výrazným změnám v aktivitě mozku. A to dokonce u takových poruch, jakými jsou schizofrenie nebo paranoidní psychóza.
Psychiatři z Královské akademie v Londýně zjistili, že má kognitivně behaviorální terapie u pacientů s psychózami vliv na posílení zdravých mozkových buněk. "Jsme nadšeni z toho, že tyto změny vedou opravdu k dlouhodobému zlepšení symptomů a celkovému oživení, jak jsme zjistili v průběhu osmi let, kdy jsme pacienty sledovali," řekl doktor Liam Mason, psychiatr zapojený do výzkumu.
Pacienti podstoupili skenování mozku, během kterého sledovali tváře lidí vyjadřující různé emoce, a to v průběhu tří měsíců před i po kognitivně behaviorální terapii. Vědci zjistili, že po terapii s psychologem se lidem zvýšila aktivita mozku mezi amygdalou - částí mozku, která zodpovídá za pocity strachu a ohrožení - a prefrontální kůrou, která je zodpovědná za racionální uvažování. To naznačuje, že se u pacientů zlepšila schopnost rozlišování společenských hrozeb.
Bojkot palmového oleje zastaví vymírání lidoopů
Primátům hrozí vyhynutí a podle studie zveřejněné v časopise Vědecké pokroky se to týká dokonce až 60 procent světové populace lidoopů. Člen výzkumného týmu profesor Jo Setchell z Durhamské univerzity v Anglii varuje, že je vymírání primátů způsobeno především masivní ztrátou přirozeného prostředí a nelegálním lovem. Řešením je podle Setchella omezit lidskou dominanci na planetě a naučit se žít i s jinými zvířecími druhy.
Za hybnou sílu lovu považuje studie chudobu a občanské nepokoje. Autoři přiznávají, že jsou lidé v mnoha zemích nuceni lovit primáty mimo jiné proto, aby uživili sami sebe. Vědci se domnívají, že by řešením bylo hledat jiné zdroje potravy. Vymírání primátů totiž přímo ovlivňuje také kvalitu zalesnění a tím podmínky na zemi pro nás samotné.
Vědci jsou přesvědčeni, že vliv mohou mít na planetě všichni svým osobním rozhodnutím. "Nekupujte dřevo z tropů a nepořizujte potraviny s palmovým olejem," apeluje Setchell s tím, že v širším kontextu, by bylo třeba zvýšit povědomí o vymírání opů či kácení lesů jak regionálně, tak na celém světě.