Jaké zprávy a zajímavé události v pondělí hýbou zahraničními zpravodajskými weby? Co by nemělo uniknout čtenářově pozornosti? Nově zvolený americký prezident Donald Trump velmi rád používá Twitter, někteří mají za to, že mu velmi pomohl při vstupu do Bílého domu. Co přes sociální síť vzkázal Trump Číňanům? Nejlidnatější africká země Nigérie se potýká s problémy, které přináší těžba ropy v této zemi. Z pohledu Nigerijců chtějí ropné firmy pouze brát a nikoliv dávat.
"Ptala se nás Čína na to, jestli je v pořádku, když bude znehodnocovat svou měnu a masivně investovat do vojenské infrastruktury?" píše nově zvolený americký prezident Donald Trump na svém Twitteru.
Trump na svém twitterovém účtu zveřejnil příspěvky, ve kterých kritizuje kroky nejlidnatější země světa.
Did China ask us if it was OK to devalue their currency (making it hard for our companies to compete), heavily tax our products going into..
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4. prosince 2016
Trump cílené oslabování čínského jüanu příkře hodnotil již dříve. Vadí mu, že tento krok prý nespravedlivě zvýhodňuje čínské exportéry. Pětačtyřicátý americký prezident, který do úřadu nastoupí v únoru, rovněž Pekingu vytkl jeho aktivity v Jihočínském moři. Čína zde vede územní spory o některé ostrovy, které si nárokuje více států. Jde například o Filipíny, Malajsii či Tchaj-wan.
their country (the U.S. doesn't tax them) or to build a massive military complex in the middle of the South China Sea? I don't think so!
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4. prosince 2016
Právě s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen nedávno Trump telefonicky hovořil, což bylo poprvé od roku 1979, kdy nový americký prezident jednal s představitelem Tchaj-wanu. USA oficiálně uznává politiku jedné Číny, v rámci níž Tchaj-wan Číňané chápou jako své území. Tchaj-wan se naopak snaží prosadit svou nezávislost na Číně. Viceprezident Mike Pence nepřikládal rozhovoru velkou váhu a snažil se jej bagatelizovat.
USA nedávno uvalily tarif na část čínského dovozu do země, například ocel či pneumatiky. Trump nedávno rovněž pohrozil, že uvalí na čínský dovoz 45procentní daň.
Zprávu přinesla britská BBC.
Černé zlato v Nigérii
Nigérie je nejlidnatější africká země s více než 180 miliony obyvatel. Zároveň má obrovské zásoby ropy a je šestým největším vývozcem této suroviny na světě. "Černé zlato" přitahuje pozornost velkých mocných firem. Jednou z nich je Shell, zabývající se těžbou a zpracováním ropy. Aktivity Shellu se však nelíbí jednomu z místních vůdců.
Král nigerijského kmene Ogale Emere Godwin Bebe Okpabi se pustil do křížku s britsko-nizozemskou společností Shell. Podle Okpabiho se ropná společnost odmítá postavit čelem ke své odpovědnosti, když odmítá, že v Nigérii dochází ke znečištění vody v souvislosti s těžbou ropy.
Na konci minulého měsíce odcestoval do Londýna, kde absolvoval soudní stání se zástupci firmy Shell, aby hájil zájmy 45 tisíc svých krajanů. "Mou komunitu sužují různé nemoci. Jde o kožní nemoci, náhlá úmrtí nebo impotenci, sdělil tehdy Okpabi zpravodajské agentuře AFP. Okpabi s sebou do Londýna přivezl vzorky vody z tamější řeky, které jsou podle něj kontaminované.
Shell odmítá, že by jeho podnikání v Nigérii mělo negativní dopad na životní podmínky členů kmene Ogale. "Jsme zoufalí lidé, hledáme spravedlnost. Víme, že zde (v Nigérii) se nám jí nedostane. Jeden blízký kmen chtěl rovněž pohnat Shell k odpovědnosti, ale případ se kvůli odvoláním táhne už přes deset let. V dalším případě lidé čekali na rozsudek 32 let.
"V Nigérii nikdy nemůžete porazit Shell. Případy se vlečou řadu let a rozsudku proti (ropné společnosti) dosáhneme v této zemi jen zřídka. Shell je Nigérie a Nigérie je Shell," říká král Okpabi.
Britský soud tak podle něj představuje jedinou šanci, jak proti Shellu mohou Nigerijci podle Okpabiho hájit svá práva.
Píše o tom The Guardian
Auto opět právoplatné majitelce
Američanka Modesto Flemingová už asi vůbec nedoufala, že znovu spatří auto, o které před více než čtyřmi desítkami let přišla. A nešlo o jen tak obyčejné auto. Šlo o Chevrolet Corvette z roku 1964, který má dnes hodnotu přes 50 tisíc dolarů.
Za shledání se svým vozem může Flemingová vděčit ostřížímu zraku jednoho automobilového nadšence, kterého na přehlídce starých aut v kalifornském městečku Red Bluff Chevrolet zaujal. Zájemce si povšiml, že poznávací značka neodpovídá původnímu modelu, a na místo přivedl policii.
Policejní hlídka posléze zjistila, že jde o kradený vůz. Krádež byla nahlášena v září 1976 v kalifornském Anaheimu. Policie z Red Bluffu se spojila s kolegy z Anaheimu a díky vynaloženému úsilí a pátrání v záznamech se podařilo vypátrat původní majitelku, která se mezitím odstěhovala do Arizony, vzdálené osm set kilometrů od místa krádeže.
Marking news #ModestoFleming got her car back. Said mom's friend Modesto. My phone number 007 #JamesBond #IanFleming https://t.co/df0NJMjAhH
- Rod Rodillon (@Rodillon) 1. prosince 2016
Původní cena vozu se pohybovala mezi čtyřmi až šesti tisíci dolary. Desetinásobná hodnota, kterou má Chevrolet dnes, může být pro majitelku příjemným překvapením.
Zprávu uveřejnil web americké televize Fox.